Novinky
Společná pozorovací kampaň NASA a Astronomického ústavu AV ČR – černá díra Cyg X-1
Rentgenová mise NASA IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer), která byla vypuštěna v prosinci minulého roku a která umožňuje vědcům zkoumat rentgenové záření včetně jeho polarizace, se poprvé zaměří na stelární černou díru. Není překvapením, že první zkoumanou černou dírou bude právě ta prvně objevená - černá díra v souhvězdí Labutě s označením Cyg X-1. Od nových měření si vědci slibují nové poznatky o tom, kde přesně vzniká pozorované rentgenové záření. Na přípravě pozorování se podílel mezinárodní vědecký tým včetně několika výzkumníků z Astronomického ústavu AV ČR. Ti také budou celý systém pozorovat i pomocí echelle spektrografu instalovaného v ohnisku dvoumetrového Perkova dalekohledu v Ondřejově, který má od roku 2019 novou optickou konfiguraci a mnohem lepší účinnost.
Pomocí největšího českého dalekohledu budou vědci zkoumat přetok hmoty z modrého obra směrem k černé díře a budou zkoumat souvislosti s naměřeným rentgenovým zářením, které vyzařuje hmota v těsné blízkosti černé díry. Pozorovací kampaň, která probíhá od 15. května, zabere celý týden, což je přibližně doba, za jakou černá díra i modrý obr dokončí oběh kolem společného těžiště. Tato doba je také potřebná k získání potřebné citlivosti pro naměření rentgenové polarizace, která se odhaduje jen na několik málo procent v závislosti na tom, jak a kde přesně se rentgenové záření rozptyluje a odráží. Nová měření by nám měla pomoci lépe pochopit fyzikální procesy v podmínkách silné přitažlivosti černé díry, která je 20x těžší než Slunce, ale svou velikostí je srovnatelná s Prahou.
Další informace:
https://stelweb.asu.cas.cz/cs/perkuv-dalekohled/
Český vědecký tým: Michal Dovčiak, Jiří Svoboda, Petr Hadrava, Mauricio Cabezas, Brankica Kubátová, Olga Maryeva, Miroslav Šlechta, Jakub Podgorný, Barbora Adamcová