Zahlavi

Tiskové zprávy

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
05. 09. 2022

Monumentální stavbu z doby kamenné, tzv. rondel, zkoumají od července vědci v Praze-Vinoři. Výzkum kruhové architektury téměř sedm tisíc let staré zatím prokázal výjimečně zachovalé pozůstatky a neobvyklý půdorys se třemi vstupy. Jedinečný je také rozsah terénních prací: archeologové postupně odkryjí stavbu v takřka celém rozsahu.

01. 09. 2022

Po téměř 2000 letech se na archeologické lokalitě Hradisko u Mušova u Pasohlávek na Moravě opět utáboří římští legionáři a jejich odvěcí nepřátelé Germáni a Keltové. Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. a jeho Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše zvou všechny zájemce na největší historický festival se starověkou tematikou v ČR, jehož název GERMANIA SUBACTA odkazuje na heslo, jímž Římané hlásali vítězství nad Germány. Více než stovka aktérů z historických skupin zde předvede vojenskou výzbroj a výstroj, řemesla, vojenské formace a taktiky, či jezdecké vystoupení. Přístupná bude i archeologická výstava v budově Návštěvnického centra a různé aktivity pro děti v jeho zázemí.

31. 08. 2022

Nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR představuje podrobnou analýzu vývoje platových podmínek učitelů v České republice. Studie mapuje vývoj úrovně a struktury platů v roce 2021, predikci na roky 2022-2023 a vývoj zasazuje do širšího socioekonomického kontextu.

31. 08. 2022

Československá mikroskopická společnost pozvala na 16. ročník Mezinárodního mikroskopického kongresu špičkové vědce z celého světa včetně skotského molekulárního biologa a biofyzika, držitele Nobelovy ceny za chemii Richarda Hendersona. Akce, která se koná jednou za dva roky, se uskuteční od 4. do 9. září v Hotelu International a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. Odborný program doplní exkurze do laboratoří, soutěž mikrofotografií a charitativní běh Špilberkem.

30. 08. 2022

Vědci zjistili, že reliéf severomoravského pohoří Rychlebské hory vymodelovala dávná silná zemětřesení, která byla s největší pravděpodobností vyvolána tlakem a pohybem ledovce. Až dosud se totiž předpokládalo, že se v této oblasti žádné větší seismické jevy v minulosti nevyskytovaly. Závěr vyplývá z výzkumu mezinárodního vědeckého týmu vedeného RNDr. Petrou Štěpančíkovou, Ph.D., z Ústavu struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR. Odborný článek na toto téma publikovali badatelé v americkém časopise Earth and Planetary Science Letters, jenž patří do top 10 ve svém oboru.

29. 08. 2022

Podoba prvních slabikářů se v Evropě ustálila v souvislosti s rozvojem knihtisku v 16. století. S těmi dnešními mají společnou část abecední a někdy i obrázkovou, texty ale byly náboženské a měly žáky nejen vzdělávat, ale také vychovávat. České slabikáře navíc obsahovaly mnemotechnickou pomůcku Jana Husa pro výuku abecedy a psaly se švabachem. Nejen české učební pomůcky přibližuje Vladislav Knoll ze Slovanského ústavu Akademie věd ČR

26. 08. 2022

Večer 26. září NASA otestuje technologii odklonění nebezpečného asteroidu metodou „kinetic impactor“.  Sonda nazvaná Double Asteroid Redirection Test (DART) narazí v plánovaném čase 23h14m UT (světového času) do měsíčku binárního asteroidu č. 65803 Didymos. Impuls, který mu tím udělí, změní jeho dráhu kolem hlavního (primárního) tělesa způsobem, který bude měřitelný pozemskými dalekohledy.

26. 08. 2022

Na poslední tři dny před zahájením školního roku mohou zaměstnanci a zaměstnankyně Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR přihlásit své děti na Science Camp, kde se jim budou věnovat popularizátoři vědy s různými pokusy. Ústav tak chce rodičům pomoci sladit rodinný a pracovní život.

25. 08. 2022

Mateřské mléko obsahuje ideální koktejl živin a biologicky aktivních látek, které jsou nezbytné pro rychlý růst a vývoj dítěte. Na kvalitu toho prvotního – mleziva – má negativní vliv předčasný porod nebo císařský řez. Popsali V nové studii vědci z Fyziologického ústavu AV ČR. Zjistili také, že v mateřském mléce jsou přítomné komplexní lipidy, které jsou štěpeny jedním z mléčných enzymů, čímž se uvolňují protizánětlivé látky. Mateřské mléko je tedy pro miminka nenahraditelným způsobem výživy i v případech nestandardních porodů.

22. 08. 2022

Přesto, že největší český dalekohled s průměrem zrcadlového objektivu 2 metry a celkovou hmotností přes 80 tun slaví už 55 roků provozu, je ve skvělé technické kondici, za sebou má nepřeberné množství výsledků a pracuje v rámci největšího počtu pozorovacích programů v jeho historii. V roce 2006 byla provedena zatím poslední modernizace řídícího systému, který dnes využívá průmyslové automaty. V roce 2009 bylo vylepšeno i ovládání spektrografů. Obě tyto zakázky realizovala firma ProjectSoft z Hradce Králové. V roce 2018 byl zásadním způsobem přestaven optický systém dalekohledu. Místo pomocných zrcadel byla instalována optická vlákna. Účinnost dalekohledu se tím zvýšila až o 60 %. Projekt zaštiťovalo centrum TOPTEC z Turnova (součást Ústavu fyziky plazmatu AV ČR). Do primárního ohniska byla nově instalována CCD kamera pro přímé zobrazení a fotometrii. Změnu konfigurace přístrojů – vláknových spektrografů a fotometrické kamery – je možné provést během jedné minuty. Padesát pět let od slavnostního uvedení dvoumetrového dalekohledu do provozu uplyne 23. srpna 2022.

Kontakty pro média

Markéta Růžičková
vedoucí Tiskového oddělení
+420 777 970 812

Eliška Zvolánková
+420 739 535 007

Martina Spěváčková
+420 733 697 112

press@avcr.cz

Tiskové zprávy