Akademie věd ČR - Akademie věd ČR


Evropská vesmírná agentura dala zelenou přípravě českého vesmírného dalekohledu

Přípravu projektu na konstrukci prvního českého vesmírného dalekohledu, na němž spolupracuje i Centrum TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, odstartovali v těchto týdnech astrofyzici z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 

Projekt vedený Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ) s názvem QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonovae Surveyor) je financován z českých prostředků, bude splňovat vysoké mezinárodní standardy Evropské vesmírné agentury (ESA) a má podpořit zapojení českých vědců a průmyslu do vesmírných projektů.

 

Hlavní významnost tkví v samotném dodání českého teleskopu do ryze českého satelitu, resp. české mise. Bude se tak jednat o první Čechy řízenou misi od návrhu projektu až po snímání dat z oběžné dráhy s českým teleskopem o průměru o něco málo větším než 250 mm. To navíc v UV oblasti, pro kterou není tak snadné najít materiály optických prvků či vhodné detektory s vysokým rozlišením a dostatečnou kvantovou účinností detektoru. Kromě komplikovaných tvarů optických prvků a jejich uložení je technologických výzev v tomto projektu celá řada. A ty nejsou omezené jen na Českou republiku, ale budou ojedinělé celosvětově. Jako další můžeme jmenovat například stabilizaci satelitu pro potřeby dlouhých expozic, algoritmy pro hledání záblesků v hvězdném pozadí, atd.Za konstrukci dalekohledu bude odpovědné Centrum TOPTEC, které patří mezi aplikační centra Akademie věd ČR a specializuje se na výzkum optiky, optoelektroniky a vývoj aplikací spojených s touto tématikou. „Z pohledu optiky dalekohledu bude nejtěžší zajistit perfektní obrazový výkon po vynesení na oběžnou dráhu v kompaktním, lehkém designu s technologiemi dostupnými v ČR,“ uvedl vedoucí oddělení optických procesů Jan Václavík z TOPTEC. 

 
Výrobu družice, která dalekohled ponese, zajistí VZLÚ. Komunikaci a přenos dat pak zajistí společnost PEKASAT, která má dlouholeté zkušenosti v oblasti satelitní komunikaci a spolupracuje s nejvýznamnějšími satelitními operátory z celého světa při zpracování koordinačního procesu družicových sítí. Na přípravu detailní studie, jejímž výsledkem jmá být přesný přehled technologií, jež je třeba vyvinout a financí, které na to budou potřeba, dostali vědci od ESA jeden rok. V případě, že bude mise na základě podrobné studie vybrána k realizaci, očekávaný start bude v roce 2026/27.
 
Více informací naleznete zde.
 
Foto: Hubbleův vesmírný dalekohled.
 

 

30. 6. 2022