Příručky, slovníky, sborníky a další knihy, na jejichž vzniku se podíleli pracovníci ÚČL, najdete nyní v Digitální knihovně AV ČR. Jedná se o více než 150 publikací, z nichž většina je dostupná volně, část po přihlášení.
Proč zrovna Betty MacDonaldová, autorka knihy Vejce a já, dosáhla v Česku takové popularity? Co ji způsobilo? A proč se tak děje zrovna u nás, a ne jinde? Právě tomu se věnuje Jiří Trávníček v knize Betty a my. O jednom českém kulturním fenoménu, kterou vydaly Host a Ústav pro českou literaturu AV ČR.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., vyhlašuje výběrové řízení na přihlášky kandidátů do Programu perspektivních lidských zdrojů – Mzdová podpora postdoktorandů na pracovištích AV ČR.
Vzájemná korespondence Jakuba Demla a Jaroslava Durycha z let 1906 až 1959 (s těžištěm v letech 1906–1909 a 1916–1930) ukazuje dlouhodobý vztah dvou spisovatelů naplněný spoluprací i konflikty. Dvojdílnou edici nazvanou Durychhalten! právě vydal Ústav pro českou literaturu AV ČR.
Jaká je situace bohemistiky v globálním světě? Jaké jsou příležitosti tohoto oboru v době, kdy klesá zájem o tradiční studium národních jazyků a literatur? A jak a v jakých širších souvislostech jsou dnes české autorky a autoři přijímáni doma a ve světě? Nejen o tom budou v Praze diskutovat bohemisté ze všech koutů světa včetně Japonska nebo Tchaj-wanu od 27. 6. do 1. 7. 2022.
V pondělí 13. června převzal ve vile Lanna Petr Šámal, ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Čestnou oborovou medaili Josefa Dobrovského za zásluhy ve filologických a filosofických vědách pro dva vynikající literární vědce, Danielu Hodrovou a Petra Steinera.
Součástí doprovodného programu letošního veletrhu Svět knihy jsou i tři pořady Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Robert Kolár povede diskusi o čtení a psaní poezie na SŠ, představíme nový svazek edice Korespondence Jakuba Demla a oslavíme 25 let České knižnice.