- Úvod
- Ústav
- Lidé
- Výzkum
- Aplikace
- Semináře a akce
- Knihovna
- Doktorské studium
- Kariéra
Posláním ústavu je v souladu s jeho zakládací listinou uskutečňovat vědecký výzkum v oblasti informatiky, přispívat k využití jeho výsledků a zajišťovat infrastrukturu výzkumu.
Předmětem hlavní činnosti Ústavu informatiky je výzkum v oblasti informatiky (počítačových věd) se zaměřením na
Ústav získává, zpracovává a rozšiřuje vědecké informace pomocí vědeckých publikací (monografie, časopisy, sborníky apod.), poskytuje vědecké posudky, stanoviska a doporučení a provádí konzultační a poradenskou činnost. V rámci předmětu své činnosti ústav rozvíjí mezinárodní spolupráci, včetně organizování společného výzkumu se zahraničními partnery, přijímání a vysílání pracovníků, výměny vědeckých poznatků a přípravy společných publikací. Ústav pořádá domácí i mezinárodní vědecká setkání, konference a semináře a zajišťuje infrastrukturu pro výzkum, včetně poskytování ubytování svým zaměstnancům a hostům.
Ve spolupráci s vysokými školami ústav uskutečňuje doktorské studijní programy a vychovává vědecké pracovníky. Úkoly ústav realizuje samostatně i ve spolupráci s vysokými školami a dalšími vědeckými a odbornými institucemi.
Cílem ústavu je být mezinárodně uznávaným centrem vytvářejícím, aplikujícím a sdílejícím znalosti v oblasti teorie a využívaní informatiky ve prospěch vědy a společnosti.
Informatika je rychle se rozvíjející obor, je hlavní silou dynamických změn v oblasti informačních technologií. Proniká do všech oblastí moderních vědy, akademického světa, života společnosti, průmyslu a její role bude i nadále růst. To je dáno zejména následujícími třemi faktory:
Ústav informatiky má ambici se stát uznávaným mezinárodním hráčem v základním a aplikovaném informatickém výzkumu. K dosažení, udržení a posílení této pozice ústav staví na svém historickém dědictví, které formovalo jeho výzkumné aktivity již od koce sedmdesátých let minulého století.
V osmdesátých letech (20. století) byl hlavní činností ústavu výzkum technických a programových metod pro výpočetní a informační systémy. Ústav dále poskytoval výpočetní služby a metodickou podporu dalším ústavům Československé akademie věd.
V devadesátých letech byl ústav postupně transformován na standardní vědeckou instituci provádějící základní a aplikovaný výzkum.
1975 | Ústav byl založen jako Centrální výpočetní středisko (CVS) Československé akademie věd (ČSAV). |
1980 | Změna názvu ústavu na Středisko výpočetní techniky (SVT) ČSAV a jeho transformace na vědecký ústav Československé akademie věd. |
1991 | Změna názvu ústavu na Ústav informatiky a výpočetní techniky (ÚIVT) ČSAV. |
1993 | Ústav se stal pracovištěm Akademie věd České republiky (AV ČR) – ÚIVT AV ČR. |
1998 | Změna názvu ústavu na Ústav informatiky AV ČR – ÚI AV ČR. |
2007 | Ústav se stal veřejnou výzkumnou institucí (v. v. i.). - UI AV ČR, v. v. i. |
Na základě přístupů ve vyspělých zemích EU a v souvislosti s Vládní metodikou Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030 (Strategie 21+) bylo potvrzeno, že antidiskriminační principy zvyšují konkurenceschopnost příslušných zemí. Jsou nezbytné jak pro rozvoj samotný, tak i pro přilákání a následné udržení talentovaných zaměstnanců a zaměstnankyň bez ohledu na věk, pohlaví, náboženské vyznání, sexuální orientaci, národnost nebo zemi původu (viz Zásady genderové politiky ÚI AV ČR).