FLÚ v médiích
Věda otevřeně, zdarma a bez zábran
K novému memorandu americké vlády, které prosazuje otevřené publikování výsledků výzkumu placeného z federálních zdrojů, se na portálu Vědavýzkum.cz vyjadřuje Tereza Šímová, expertka na otevřenou vědu, působící na Filosofickém ústavu AV ČR a České zemědělské univerzitě v Praze. Více.
„Neschopnost vyslechnout druhou stranu je průvodním jevem neřešených sociálních nerovností.“
Rozhovor s Ondřejem Lánským, ředitelem Centra globálních studií Filosofického ústavu AV ČR a vedoucím katedry občanské výchovy a filozofie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy ve Víkendu Hospodářských novin.
Starověká Sparta v komiksu TROJKA
Plastičtější pohled na Spartskou kulturu přináší komiks Kierona Gillena TROJKA. Nakolik příběh odráží realitu starověké Sparty vysvětluje v Událostech v kultuře na ČT24 Pavel Nývlt z Kabinetu pro klasická studia FLÚ AV ČR, kterého přizvalo ke spolupráci na českém překladu Filipa Štěpánka nakladatelství Mighty Boys.
Ukrajina aneb Trhliny mezi soukromou a veřejnou pamětí
S historikem a filosofem Petrem Hlaváčkem (Collegium Europaeum FLÚ AV ČR & FF UK) o kořenech ukrajinské státnosti a nejdůležitějších událostech novodobé ukrajinské historie v pořadu Téma Plus Českého rozhlasu autora Petra Hlavatého.
Vzdálenější budoucnost než v reklamách automobilek
Na otázky, které vyvolává chování autonomních vozidel, odpovídá na portálu zdopravy.cz a v novém podcastu tamtéž člen etické komise ministerstva dopravy, filosof Juraj Hvorecký (Oddělení etiky a aplikované filosofie FLÚ AV ČR).
Střední Evropa a rizika totalitarismu
O fenoménu střední Evropy v nynějším kontextu rizik totalitarismu se nad monografií autorky Otilie Dhand Idea střední Evropy – geopolitika, kultura a regionální identita zamýšlí filosof Miloslav Bednář v Nové orientaci deníku Forum24.
Nové centrum slibuje etickou expertízu s konkrétním společenským dopadem
O poslání vznikajícího špičkového vědeckého pracoviště, které má od příštího roku začít fungovat při Filosofickém ústavu Akademie věd, hovoří na ČRo Plus (v čase 17:34) filosof Petr Urban. Tzv. Centrum pro environmentální a technologickou etiku - Praha (CETE-P) se zaměří na etické otázky spojené s klimatickou změnou, environmentální krizí a s rozvojem nových technologií a umělé inteligence.
Veřejný intelektuál Jan Hus
Málokdo se do českých a do značné míry i evropských dějin vepsal tak významně jako středověký náboženský myslitel, reformátor a kazatel Jan Hus. O dosahu jeho učení a snahách o zásadní reformu církve hovoří Martin Nodl z Centra medievistických studií při FLÚ AV ČR na ČRo Radiožurnál (v čase 12:22).
Návrat starověkých parfémů
Pět starověkých parfémů z dob 4.-1.století př. n. l. chce v příštích pěti letech oživit mezinárodní tým expertů pod vedením Seana Coughlina z Filosofického ústavu AV ČR. Reportáž o projektu Alchymie vůní přinesla hlavní zpravodajská relace Události ČT (vysíláno 5. 6. v čase 19:05) Studio ČT24 (7. 6. v čase 15:42) a také Ranní Plus Českého rozhlasu (8. 6. v 6:24).
Pesimismem proti melancholii
Nad pojetím melancholie v díle filosofa Waltera Benjamina se v kritickém čtrnáctideníku A2 zamýšlí Martin Ritter (Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR).