Více
Akce, do nichž se zapojují naši badatelé u příležitosti Noci vědců 2022.
Všemi nesmysly: Filosofická dílna Petra Pavlase pro malé i velké
19:00-22:00, Masarykova ZŠ, Klatovy
Že zdravý člověk má přinejmenším pět tělesných smyslů, na tom se všichni shodneme. Slovo „smysl“ ale běžně používáme ještě v jiném smyslu. To když říkáme, že něco dává smysl, nemá smysl, nebo dokonce, že to je nesmysl. Jako by smysl byl kromě tělesného i mentální čidlo, kterým přisuzujeme informacím získaným zrakem, sluchem, hmatem, čichem a chutí nějaké konkrétní významy. Děláme to u nejrůznějších gest, zvuků, dotyků, vůní, aromat, ale i snů, věcí, událostí, dopravních značek, vět nebo třeba příběhů. V této dílně si pomocí různých znaků, zvuků, obrázků, textů, ale třeba i s použitím generátoru náhodných českých vět ukážeme, jak význam či smysl v naší mysli vzniká. Společně se pokusíme vymyslet absolutní nesmysl, v němž žádný smysl najít nelze. Zjistíme, že takový úkol je nesplnitelný, protože člověk je bytost rozumová, a tedy hledající a nacházející smysl všude a ve všem.
Alchymie vůní a zrození myrhy
20:30-21:30, hlavní budova AV ČR, Národní 3, Praha 1
Představení originálního projektu Seana Coughlina spojené s dramatizací mytologického příběhu. Scénář a dramaturgie: Eliška Šolcová, Klára Metge. Herci: Marie Anna Myšičková, Michaela Krylová, Lukáš Cenker.
Propojme se včera
20:00, Knihovna AV ČR, Národní 1009/3, Praha 1
Pojďme se vzdát kolektivní letargie ve prospěch kolektivní orientace v situaci, vyzývá taneční performance ve spojení s vědeckou přednáškou s názvem Propojme se včera.
Jedná se o taneční performance souboru Tantehorse s vědeckou přednáškou filozofky Alice Koubové z FLÚ AV ČR, na projektu se autorsky podílely také Markéta Vacovská a Miřenka Čechová. Hlavním tématem performance je psychická, společenská a environmentální odolnost, odolnost člověka vůči krizovým situacím, manipulacím a zastrašování, stejně jako schopnost adaptace, transformace krizové situace a péče o svět, ve kterém chceme žít.
Performance vychází z přesvědčení, že přijetí nejednoznačnosti je podmínkou pro vnímání tanečního díla i pro rozvoj a udržení odolnosti. Podoba performance vznikala 1 rok. Imerzivní site-specific představení navazuje svým formátem na úspěšnou edukativní laboratoř Tantelab, kterou soubor Tantehorse završil v site-specific formátu !O!/Family Therapy v pražské industriální Pragovce.
Resilience jako schopnost vyrovnávat se s krizemi a nečekanými narušeními je v tomto performativním tvaru na pomezí tanečního představení a vědecké přednášky komunikována skrze abstraktní pohybové vzorce, vzájemné sdílení a kontextualizaci. Divákovi je nabídnuta možnost porozumět situačním sekvencím, které simulují principy jako např. homeostáze, hledání opor a zdrojů, adaptace a transformace, a to na dvou rovinách. Nejprve na abstraktně emocionální úrovni, posléze skrze konkrétní verbatim.
Koncept, režie: Markéta Vacovská, Miřenka Čechová, Alice Koubová
Hudba: Matouš Hekela
Pohybová spolupráce: Kristýna Šajtošová
Dramaturgická spolupráce: Martina Kinská
Performeři: Eduard Adam Orszulik, Andrej Lyga, Eliška Benešová, Tereza Petrová, Viktória Pejková, Michaela Stará, Huyen Vi Tranová, Alica Minar, Kateřina Jabůrková, Aneta Bočková, Daniela Kolková, Simona Rozložníková
Výtvarníci: Debora Štysová, Martin Hrvol
Realizuje Tantehorse ve spolupráci s projektem Strategie AV21 „Odolná společnost pro 21. století“ řešeným na Akademii věd ČR.
Vstup zdarma.