Jitka Šotkovská z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se zabývá dramatem, divadelní kritikou a má bohaté zkušenosti s amatérským divadlem. V podcastu Věda na dosah mluví o tom, proč měli divadelní amatéři v době národního obrození tak významnou roli nebo jak fungovala amatérská scéna za minulého režimu a co s ní udělala devadesátá léta. Do příběhu současnosti i historie amatérského divadla vás zve Jitka Kostelníková.
Vědci se shodují, že jsou moderní metody šlechtění pro lidstvo naprosto nepostradatelné. Veřejnost přesto není genetickým modifikacím nakloněna, což vede zákonodárce k jejich zákazům. Tento problém je obzvlášť palčivý v Evropské unii, kde panují jedny z nejpřísnějších omezení v pěstování GMO na světě. O čem vypovídají vědecká fakta? Odpoví vám Zvěd, youtuberský kanál Akademie věd ČR.
Lidské srdce je dokonalé zařízení, které se stará o zajištění oběhu krve do celého těla a zásobuje ho kyslíkem. Za minutu přepumpuje v průměru 5 litrů krve. Z jakých buněk se skládá, a jaký je jejich úkol? Jak funguje elektrokardiograf, který snímá pomocí připevněných elektrod k tělu stahy srdce? Podívejte se na video ze série NEZkreslená věda.
Původem Rakušanka přišla do Biologického centra AV ČR z prestižního Helmholtzova centra pro výzkum oceánů v severoněmeckém Kielu. Mladá vědkyně je laureátkou prémie Lumina quaeruntur. Studuje řasy a prvoky, zabývá se genomikou, mikrobiologií a bioinformatikou. Od dětství má blízko k přírodě a ráda běhá.
Co všechno víme o počasí a proč nás často překvapuje? Budeme někdy schopni předpovědět chování naší atmosféry? Jak čeští vědci studují extrémní jevy počasí a jak jejich práce pomáhá lidem v praxi? Sledujte dokument Bouřlivé počasí z cyklu Tiché hrozby z dílny Akademie věd ČR.