Změny v trávení volného času dětí staršího školního věku, které souvisejí zejména s rozšířením internetu a stoupající přítomností dětí na sociálních sítích v posledních 15 letech, patří mezi závažné výzvy a příležitosti 21. století. Cílem projektu bylo na základě multidisciplinárního přístupu založeného na pedagogickém a sociologickém výzkumu stanovit pedagogické výzvy a na ně navazující strategie a konkrétní vzdělávací programy, které povedou ke zvýšení volnočasové kompetence dětí staršího školního věku.
Jedná se o projekt aplikovaného výzkumu, jehož hlavním řešitelským pracovištěm je Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (hlavní řešitel doc. Mgr. Michal Kaplánek, Th.D.), a kromě týmu SOÚ AV ČR se na jeho řešení podílejí také MEDIAN, s. r. o., a Salesiánský klub mládeže, z. s., Dům Ignáce Stuchlého.
Řešitelský tým SOÚ AV ČR se v rámci projektu zaměřil na přípravu a realizaci reprezentativního dotazníkového šetření zaměřeného na téma trávení volného času a jeho prožívání, ve kterém byly dotazovány děti navštěvující 2. stupeň základní školy nebo ekvivalentní ročníky víceletých gymnázií a jeden z jejich rodičů. Následně se soustředil na analýzu dat. Výsledky tohoto šetření jsou shrnuty v monitorovací studii Volný čas dětí staršího školního věku a jeho prožívání. Výsledky reprezentativního výzkumu v České republice 2021. (Patočková, V., D. Čermák, J. Šafr. 2022. Volný čas dětí staršího školního věku a jeho prožívání. Výsledky reprezentativního výzkumu v České republice 2021 (monitorovací studie). Praha: Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.)
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 4, zobrazeno 1 - 4)
Cílem předkládané studie je čtenáře seznámit s širším spektrem témat a s detailnějšími výsledky vlastního reprezentativního šetření Volný čas dětí a jeho prožívání 2021, které monitorují stav problematiky trávení volného času dětí na počátku třetího desetiletí 21. století. V úvodu jsou shrnuta hlavní zjištění a představeny základní parametry výzkumu.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter