Podzimní mlhy v údolí pod hvězdárnou. Autor: V. Vojáček
O nás
Astronomický ústav Akademie věd České republiky (AsÚ) je veřejná výzkumná instituce zabývající se základním výzkumem v oblasti astronomie a astrofyziky, především hvězdnou a galaktickou astronomií, fyzikou meteorů, sluneční astronomií a pohybem kosmických těles.
Rádi se podělíme o výsledky naší práce. Pravidelně pořádáme nejrůznější akce pro děti i dospělé, kde vám rádi povíme více o tom, co děláme.
Novinky
Pojmenuj exoplanetu!
Mezinárodní astronomická unie (IAU) vyhlásila další kolo pojmenovávání exoplanet. Pojmenovávat se bude 20 planetárních soustav, které se v blízké době dostanou do hledáčku kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST). Veřejnost celého světa má možnost navrhovat jména pro tyto systémy, žádný stát nemá garantovaný systém pro sebe.
Cena Nadace VIZE 97 pro Alenu Hadravovou a Petra Hadravu
Petr Hadrava společně se svou manželkou Alenou převzal 7. září 2022 v prostorách Pražské křižovatky Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Oceněni byli za společnou vědeckou práci v dějinách astronomie a za společné edice a komentované překlady klasických astronomických děl.
Na čem pracujeme: Pozorování polarizovaného záření ze Seyfertovy galaxie
Aktivní galaktická jádra patří mezi jeden z nejzajímavějších typů objektů ve vesmíru. Astronomové z Oddělení galaxií a planetárních systémů ASU v čele s Michalem Dovčiakem byli členy rozsáhlého mezinárodního týmu, který analyzoval a interpretoval měření polarizovaného rentgenového záření z galaxie MCG-05-23-16.
23. září nastala podzimní rovnodennost a začal astronomický podzim. Na severní polokouli se dny budou stále zkracovat, a to až do zimního slunovratu 21. prosince, s tím holt nic nenaděláme.
Dnes v 1:14 ráno středoevropského letního času americká sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) uskutečnila první úspěšný test planetární obrany v historii a narazila do asteroidu Dimorphos (řecky „dvě podoby“), který jako měsíc obíhá větší asteroid Didymos (řecky „dvojče“). Přenos hybnosti impaktem je jeden z možných mechanismů planetární obrany. V rámci širší mezinárodní strategie sonda DART předvedla schopnost automatického navedení k cílovému asteroidu a ovlivnění jeho dráhy kolizí. DART je doprovázen malou italskou sondou LICIACube, která tuto kolizi sledovala zpovzdálí.
V Praze skončila mezinárodní konference o výzkumu Slunce
Hinode-15 / IRIS-12 – konference o výzkumu sluneční atmosféry – v minulém týdnu proběhla v Praze. Na organizaci se kromě Astronomického ústavu AV ČR podílely také Jihočeská univerzita, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Wroclavská univerzita, Strategie AV21 – Vesmír pro lidstvo, Planetum a také ESA, NASA a JAXA.
Při prohlídkách vás nyní u Perkova dalekohledu bude provázet nová výstava
Zpracovali jsme pro vás nejen historii největšího dalekohledu v České republice, ale také informace o jeho využití a používaných přístrojích. Panely uvidíte na návštěvnické galerii u Perkova dalekohledu při prohlídkách pro veřejnost a také při některých mimořádných akcích pro veřejnost.
Na pátek 30. září jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili společný program v Ondřejově na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR a na Geodetické observatoři Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického. Vstup zdarma. Registrace není třeba, pracovišť je více a kapacita je velká.
Na čem pracujeme: Pár asteroidů, který se rozpadl teprve před dvaceti lety
Oběžné dráhy mnohých asteroidů jsou si velmi podobné, takže je pravděpodobné, že vznikly rozpadem jednoho tělesa. Petr Fatka z ASU byl součástí týmu, který se velmi podrobně věnoval zajímavému páru planetek, které se od sebe rozdělily zřejmě někdy kolem roku 2003.
Máte dvacet minut času na ne zrovna lehké, o to ale zajímavější téma? Černé díry jsou jednou z největších záhad známého vesmíru. Jak ale taková anomálie vlastně vypadá? A co by se stalo, kdybychom se k ní přiblížili? Doporučujeme shlédnout díl Jirka vysvětluje věci. Hostem youtubera se stal ředitel Astronomického ústavu AV ČR Dr. Michal Bursa, který černé díry skutečně zkoumá.
Další instrumentálně zachycený pád meteoritu kamerami Evropské bolidové sítě: meteorit Pusté Úlany nalezen v předpovězené oblasti
Jak jsme informovali ve zprávě o pozorování a analýze jasného denního bolidu, kterou jsme zveřejnili 11. července, před třemi měsíci v sobotní podvečer 25. června 2022, přesně v 19:54:16-19 SELČ, proletěl nad jihozápadem Slovenska velmi jasný bolid, který podle našich analýz skončil pádem meteoritů. Jeden meteorit vážící 8.6 gramů byl po téměř dvou třech od pádu v sobotu 20. srpna v předpovězené oblasti pro danou hmotnost nalezen.
Mimořádnost tohoto nálezu podtrhuje fakt, že celkový počet těchto velmi vzácných meteoritů "s rodokmenem" na celém světě je kolem čtyřiceti. Tým vědců z Astronomického ústavu AV ČR se zcela nebo aspoň významnou měrou podílel na kompletním popsání více než poloviny všech těchto případů a je v tomto ohledu nejúspěšnějším týmem na světě.
Naše nejbližší hvězda Slunce je pod dohledem pozorovatelů již více než čtyři staletí. Kosmické sondy v jeho průzkumu přesto znamenaly průlom. Poskytly pohledy na Slunce v dosud zapovězených oblastech elektromagnetického záření, s nečekaným rozlišením a dlouhodobým pokrytím v nezměněných pozorovacích podmínkách. Pojďme se projít přehledem, co vše jsme se o Slunci dozvěděli díky celé řadě přístrojů v kosmu. Tato mimořádná přednáška pro veřejnost se koná v Praze 21. září od 17 hodin v rámci mezinárodní konference Hinode-15/IRIS-12.
Ondřejovští astronomové se podílejí na misi NASA Double Asteroid Redirection Test (DART)
Večer 26. září NASA otestuje technologii odklonění nebezpečného asteroidu metodou „kinetic impactor“. Sonda nazvaná Double Asteroid Redirection Test (DART) narazí v plánovaném čase 23h14m UT (světového času) do měsíčku binárního asteroidu č. 65803 Didymos. Impuls, který mu tím udělí, změní jeho dráhu kolem hlavního (primárního) tělesa způsobem, který bude měřitelný pozemskými dalekohledy.
Této vesmírné mise se významným způsobem účastní i astronomové Petr Pravec a Petr Scheirich z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Vedli mezinárodní tým, který získal fotometrická měření potřebná k určení dráhy měsíce, nazvaného Dimorphos, kolem jeho primárního tělesa - planetky Didymos, ze získaných dat zkonstruovali její model a určili pozici Dimorphosu vůči Didymosu v okamžiku impaktu sondy DART. Jde o klíčové výsledky nezbytné pro plánování této mise. Po nárazu sondy DART do Dimorphosu budou analyzovat nová měření získaná sítí pozemních dalekohledů a určí změnu jeho dráhy způsobenou impaktem DARTu.
Ondřejovští astronomové se takto významným způsobem účastní této pozoruhodné technologické kosmické mise, která přispěje ke zlepšení obrany Země před nebezpečím srážek s asteroidy v budoucnosti.
Přednášku pro veřejnost "SEEING THE INVISIBLE: REVEALING THE DARKEST SECRET OF THE MILKY WAY - The story of Sagittarius A* the supermassive black hole in the center of our galaxy" přednese v rámci mezinárodní vědecké konference "31. Texas Symposium on Relativistic Astrophysics" polský astrofyzik Maciek Wielgus.
Na čem pracujeme: Analýza vzniku klastru meteorů z roje zářijových epsílon Perseid
Tým astronomů z Oddělení meziplanetární hmoty ASU velmi podrobně zkoumal deset meteorů tvořících tzv. klastr, tedy částečky, které pocházely z jednoho tělesa, jež se rozpadlo teprve krátce před vstupem do zemské atmosféry. S využitím unikátních dat ukazují, že rozpad mateřského tělesa vyvolalo nejspíše tepelné pnutí v materiálu.
Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 dostanou Alena a Petr Hadravovi
Letošní Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 převezmou 7. září Alena a Petr Hadravovi. Tradičně se předává 5. října v den narození dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla, pořadatelé se ale rozhodli pro dřívější datum z obavy o vývoj pandemie nemoci covid-19.
Workshop o pozorovacích technikách právě probíhá na ondřejovské hvězdárně
Stelární oddělení Astronomického ústavu AV ČR ve spolupráci se Skupinou astrofyziky hvězd na Postupimské univerzitě v Německu pořádá od pondělí 29. srpna do pátku 9. září 2022 na hvězdárně v Ondřejově druhý mezinárodní workshop Observational Techniques Workshop 2022.
Od 12. do 16. září 2022 se v Praze uskuteční mezinárodní konference nazvaná „Kolo tvorby hvězd“. Astronomové budou diskutovat na témata tvorby hvězd a hvězdokup, kup galaxií, vzniku molekulárních mračen, ztrátě plynu z galaxií a mnoho dalších.
Na čem pracujeme: Gravitační aspekty vyprávějí historii útvarů na Měsíci
Jaroslav Klokočník z ASU společně se svými kolegy ukazuje, že použití tzv. gravitačních aspektů (derivátů modelů gravitačního pole tělesa) umožňuje provést detailnější mapování geologických struktur na měsíčním povrchu, než jaké umožňuje jinak běžné vyhodnocování gravitačních anomálií. Autoři v práci podávají ochutnávku několika známých měsíčních útvarů a otevírají tak nové pozorovací okno pro selenology (měsíční geology).
Nové snímky planety Jupiter, které pořídil Vesmírný dalekohled Jamese Webba, okomentoval na TV Prima vedoucí Oddělení galaxií a planetárních systémů Dr. Richard Wünsch.
20. srpna jsme si připomněli 45 roků od startu sondy Voyager 2, nejdéle fungující sondy, která jako jediná proletěla kolem všech čtyř obřích planet Sluneční soustavy, tedy i kolem Uranu a Neptunu. O výročí natáčela Česká televize na ondřejovské hvězdárně.
Největší český dalekohled pětapadesátiletý a ve skvělé kondici
Přesto, že největší český dalekohled s průměrem zrcadlového objektivu 2 metry a celkovou hmotností přes 80 tun slaví už 55 roků provozu, je ve skvělé technické kondici, za sebou má nepřeberné množství výsledků a pracuje v rámci největšího počtu pozorovacích programů v jeho historii.
Na čem pracujeme: Nejkompletnější přehlídka neutrálního vodíku v galaxiích z kupy Abell 1367
Vlastnosti mnohých galaxií velmi úzce souvisejí se stavem mezigalaktického prostředí, v němž se tyto hvězdné ostrovy nacházejí. Boris Deshev a Rhys Taylor z Oddělení galaxií a planetárních systémů ASU společně s kolegy ze zahraničí provedli dosud nejdůkladnější sčítání galaxií v kupě Abell 1367. Následně pak studovali statistické vlastnosti objevených kandidátů.
Mezinárodní astronomická unie (IAU) vyhlásila další kolo pojmenovávání exoplanet. Pojmenovávat se bude 20 planetárních soustav, které se v blízké době dostanou do hledáčku kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST). Veřejnost celého světa má možnost navrhovat jména pro tyto systémy, žádný stát nemá garantovaný systém pro sebe.
Cena Nadace VIZE 97 pro Alenu Hadravovou a Petra Hadravu
Petr Hadrava společně se svou manželkou Alenou převzal 7. září 2022 v prostorách Pražské křižovatky Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Oceněni byli za společnou vědeckou práci v dějinách astronomie a za společné edice a komentované překlady klasických astronomických děl.
Na čem pracujeme: Pozorování polarizovaného záření ze Seyfertovy galaxie
Aktivní galaktická jádra patří mezi jeden z nejzajímavějších typů objektů ve vesmíru. Astronomové z Oddělení galaxií a planetárních systémů ASU v čele s Michalem Dovčiakem byli členy rozsáhlého mezinárodního týmu, který analyzoval a interpretoval měření polarizovaného rentgenového záření z galaxie MCG-05-23-16.
23. září nastala podzimní rovnodennost a začal astronomický podzim. Na severní polokouli se dny budou stále zkracovat, a to až do zimního slunovratu 21. prosince, s tím holt nic nenaděláme.
Dnes v 1:14 ráno středoevropského letního času americká sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) uskutečnila první úspěšný test planetární obrany v historii a narazila do asteroidu Dimorphos (řecky „dvě podoby“), který jako měsíc obíhá větší asteroid Didymos (řecky „dvojče“). Přenos hybnosti impaktem je jeden z možných mechanismů planetární obrany. V rámci širší mezinárodní strategie sonda DART předvedla schopnost automatického navedení k cílovému asteroidu a ovlivnění jeho dráhy kolizí. DART je doprovázen malou italskou sondou LICIACube, která tuto kolizi sledovala zpovzdálí.
V Praze skončila mezinárodní konference o výzkumu Slunce
Hinode-15 / IRIS-12 – konference o výzkumu sluneční atmosféry – v minulém týdnu proběhla v Praze. Na organizaci se kromě Astronomického ústavu AV ČR podílely také Jihočeská univerzita, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, Wroclavská univerzita, Strategie AV21 – Vesmír pro lidstvo, Planetum a také ESA, NASA a JAXA.