Více
O akci
V roce 2022 bude slaveno 430. výročí narození Komenského. Krátce nato uplyne 400 let od sepsání jeho nejproslulejšího literárního díla Labyrintu světa a lusthauzu srdce (1623). Obě události jsou příležitostí k hlubšímu a komplexnějšímu zamyšlení nad Komenským a jeho dílem v kontextu 17. století i v dobách pozdějších. Sám Jan Amos se k motivu labyrintu vztaženému na všechny oblasti lidské činnosti opakovaně vracel. Labyrinty svého života shrnuje ve své filosofické závěti Unum necessarium.
Labyrint symbolizuje krizi, bezvýchodnost, zmatení, ale současně i snahu o nalezení správné cesty. Komenský se o překonání krize a nalezení harmonie celoživotně snažil. Ukazují to jeho díla didaktická, filosofická i náboženská, stejně tak i široký záběr jeho literárního působení a příspěvek k dobovému vědění. Usiloval rovněž o nalezení cesty z labyrintů ve veřejném životě. Ve svém snažení Komenský nebyl osamocen, myšlenky sdílel s řadou podobně naladěných intelektuálů či náboženských myslitelů. Přišel s vlastním návrhem nápravy, který se setkal se sympatiemi, ale i s kritikou a odporem.
Takto nejednoznačně byl vnímán i dalšími generacemi, které se jeho dílem nechaly inspirovat, ale současně s ním i vedly polemiku. Kolokvium by mělo být rovněž jistou rekapitulací předchozího multidisciplinárního bádání a jeho reflexí s ohledem na současný stav poznání jednotlivých disciplín, které se Komenským, jeho dobou a dílem zabývají, ať již se jedná o obecnou historii, literární dějiny, filologické obory, dějiny filosofie, pedagogiku, historickou teologii, dějiny věd a vědění či intelektuální dějiny.