Barevné experimenty s pijáky

   

Obyčejný savý papír čili piják vám může prozradit leccos zajímavého o barvách, se kterými se denně potkáváte. Třeba že v hnědém fixu ve skutečnosti není žádné hnědé barvivo. Pojďte se přesvědčit!

   

Vědci z mnoha oborů potřebují analyzovat složité směsi mnoha látek. Platí to i pro rostlinné biology. Někteří zkoumají listová barviva, jiní cukry, hormony nebo třeba vonné sloučeniny. Všechny ale zajímá, které látky a v jakém množství jsou v rostlinných vzorcích obsažené.

Jednou z nejdůležitějších metod chemické analýzy je takzvaná chromatografie. Při ní se směs nejdřív rozdělí na jednotlivé látky a ty je potom možné identifikovat – tedy určit, co jsou zač.

Princip chromatografie si můžeme působivě ukázat s pomocí savého papíru (pijáku) a vodou vypratelných fixů. Tak schválně: Kolik různých barviv v sobě skrývá černá fixka z vaší oblíbené sady?

   

Vhodné pro: Mladší a starší školní děti, středoškoláky. Děti jen s asistencí dospělých!

Obtížnost: střední

Náklady: střední, zhruba do 100 Kč

   

Návod na pokus si můžete stáhnout jako soubor ve formátu DOC nebo PDF.

   

Vodou vypratelné fixy Centropen Colour World. V roztoku kuchyňské soli, který vzlíná po papíru, se směs barviv obsažená v každém fixu rozdělí na jednotlivé složky. Poloha skvrn závisí na koncentraci soli. Foto Jan Kolář.