Ukrajinská vědkyně: výuka fyziky může být zábavná, i když neumíte česky

Datum publikace
Kategorie aktualit
Perex

Nataliye Kazachková přišla o svoji univerzitní kancelář i domov. Bombardování Charkova jí převrátilo život naruby, ale houževnatá vědkyně se nevzdala. Podařilo se jí s rodiči a mladší dcerou opustit Ukrajinu a díky programu Akademie věd ČR Researchers at Risk Fellowships – Ukraine pracuje od dubna ve Fyzikálním ústavu.

Na Fyzikálně-technologické fakultě V. N. Karazina Charkovské národní univerzity se věnovala výzkumu výuky fyziky, nyní pomáhá ukrajinským žákům v českých a slovenských základních a středních školách. Těch denně do lavic zasedají desítky tisíc, protože v Česku žije přibližně 125 tisíc ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do 18 let.

„Žijeme dnes ve světě technických vychytávek/gadgets a přístrojů, které propojují složité technologie, takže je nutné dokonale rozvinout kognitivní schopnosti mladé generace a fyzika je tím nejvhodnějším školním předmětem,“ vysvětluje význam výuky fyziky Nataliye.

Nataliye využívá své zkušenosti s konceptem STEM, novodobým vzdělávacím systémem, který propojuje přírodní vědy, techniku, technologii a matematiku. Pro své aktivity se rozhodla využívat fyzikální epizody Nezkreslené vědy jako výukového materiálu pro školy. Dodala k nim ukrajinské titulky, přidala metodické listy pro učitele a další podklady. Díky spolupráci se Střediskem společných činností Akademie věd jsou již zveřejněny dvě epizody: Co je atom? a O tlaku a síle kolem nás a další budou v řádu dnů dokončeny a jejich premiéra proběhne na červnovém Veletrhu vědy, který připravuje speciální program pro ukrajinské žáky a jejich české pedagogy.

Ačkoliv se ukrajinští žáci postupně učí česky, ve fyzice neznají terminologii a ani pro učitele není snadné je vtáhnout do fyzikální výuky, která v Čechách není populární a na Ukrajině probíhá podle jiných výukových plánů. Aktivní vědkyně proto spolupracuje s Katedrou didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a snaží se propojovat iniciativy jednotlivých internetových portálů, které se věnují metodicko-didaktické podpoře pro ukrajinské uprchlíky – jako je metodický portál rvp.cz, Projekt Heuréka nebo Elixír do škol – a aktivit typu Fyzikální olympiáda

Nataliya zvládá kromě teorie i praxi a už si vyzkoušela výuku v páru, při které ve třídě se sedmi ukrajinskými dětmi učila paralelně s českou vyučující Věrou Koudelkovou, která hodinu na Základní škole gen. Františka Fajtla vedla.

„Často slýcháme o třetí roli univerzit, ale na outreach se zaměřují i pracoviště Akademie věd. Jsem rád, že stipendium umožnilo Natalyii propojit svět vědy a reálné pomoci při zvládání uprchlické krize a těším se, že ve spolupráci budeme pokračovat i během jejího ročního pobytu na Univerzitě v Göttingen, kde získala roční stipendium od nadace VolkswagenStiftung,“ říká Antonín Fejfar.

 

 

Klíčová slova: