2. Bilaterální setkání s Nencki institutem Polské akademie věd ve Varšavě (17.10. 2022)
Sedm vědeckých pracovníků Fyziologického ústavu AV ČR, včetně ředitele ústavu dr. Kopeckého, se ve dnech 10.-12.10. 2022 zúčastnilo 2. Bilaterálního setkání s Nencki institutem Polské akademie věd ve Varšavě. Pracovníci Fyziologického ústavu prezentovali formou přednášek výsledky svého výzkumu, především v oblasti metabolismu a neurověd. Cílem konference bylo vzájemně představit vybranná vědecká témata řešená na jednotlivých ústavech, ať už se jednalo o témata řešená v rámci již probíhajících společných grantů anebo o možnosti budoucí spolupráce včetně servisních služeb (např. metabolomické analýzy).
nahoře zleva: Jerzy Duszyński, Agnieszka Dobrzyń, Jan Kopecký; přednáška Tomáše Čajky
dole foto vpravo: Adam Szewczyk
Návštěva mezinárodního poradního sboru ve Fyziologickém ústavu (17.10. 2022)
Ve dnech 13. a 14. 10. se uskutečnilo setkání mezinárodního poradního sboru FGÚ AV ČR s vedením ústavu. V průběhu zasedání se členové sboru seznámili s organizační strukturou ústavu, vědeckou i pedagogickou činností a také s celkovým rozpočtem a ekonomickým modelem financování jednotlivých laboratoří. Během diskusí a návštěv vybraných vědeckých a servisních oddělení byly otevřeny otázky výzkumné strategie a dalšího rozvoje ústavu, start up programu pro vznik nových oddělení či možnosti zapojení do evropských výzkumných projektů. Poradní sbor bude dále pomáhat při zlepšování mezinárodní spolupráce a prestiže ústavu, při navrhování hodnoticích kritérií pro kvalitu práce jednotlivých laboratoří a v optimalizaci řízení celého ústavu.
zleva: Jan Kopecký, Bryndis Birnir, Adam Szewczyk, Pontus Persson, Marianne Schultzberg, Jiří Paleček
Enrico Patrono vyhrál národní kolo mezinárodní soutěže Falling Walls Lab (6.10. 2022)
Enrico Patrono vyhrál národní kolo mezinárodní soutěže Falling Walls Lab v polské Vratislavi. Cílem celého projektu je propojit budoucí generaci vědců a inovátorů a přijít s průlomovou myšlenkou – vědeckým projektem, byznys plánem nebo sociální iniciativou, která zboří všechny zdi a bariéry. Enrico postoupil do celosvětového finále v Berlíně, které se pravidelně koná v předvečer výročí pádu Berlínské zdi, 7. listopadu 2022.
Vyhrál se svým projektem, který se týká inovativního transdisciplinárního přístupu k neurovědám. Ve spolupráci s fyzikem z univerzity v Hamburku se snaží o zavedení nového in vitro zařízení zvaného "Brain-on-a-Chip" (BoC), které reprodukuje specifické oblasti mozku v plastovém čipu. Tento nový nástroj umožní modelovat veškeré potenciální rysy psychopatologie a studovat do hloubky a včas konkrétní neurotransmisi. Kromě toho může ve spojení s optogenetickými metodami řešit problém "časoprostorového rozlišení" v neurovědách, který je rozhodující pro odhalení hlavních mozkových aktérů u psychiatrických poruch.
Michal Pravenec obdržel Čestnou oborovou medaili G. J. Mendela (16.9. 2022)
Ve středu 14.9. 2022 obdržel Ing. Michal Pravenec, DrSc. Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách. Michal Pravenec zkoumá, jaké genetické varianty způsobují běžné choroby – třeba cukrovku. Mezinárodní uznání si vybudoval zejména v oblasti genetiky komplexních znaků u zvířecích modelů. Uznání ve světě je patrné i z výčtu získaných prestižních zahraničních grantových projektů. V roce 2015 obdržel nejvyšší ocenění Akademie věd – Akademickou prémii. Ta byla vázaná na projekt, ve kterém Michal Pravenec s týmem zkoumá, jak nadbytek soli způsobuje či nezpůsobuje hypertenzi. Sehrál také klíčovou úlohu při navržení a tvorbě unikátních biologických modelů a analytických přístupů pro odhalení genetických determinant multifaktoriálně podmíněných metabolických a kardiovaskulárních fenotypů na molekulární úrovni u zvířat a při využití těchto výsledků pro pochopení patogeneze podobných znaků u lidí.
Dalibor Košek obdržel Prémii Otto Wichterleho (27.6. 2022)
Pětadvacet výrazných mladých vědeckých talentů získalo prestižní ocenění Akademie věd ČR: Prémii Otto Wichterleho pro rok 2022. Budoucí vědecká generace ve věku do 35 let převzala ocenění od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové během ceremoniálu 20. června 2022. Jedním z oceněných je i Dalibor Košek z Fyziologického ústavu AV ČR. Dr. Košek studuje tzv. DNA transpozony. Jde o mobilní genetické elementy přítomné v genomu téměř všech organismů. Mimo jiné se podílejí na vzniku a šíření odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Košek podle AV významně přispěl k objasnění řady otázek a je expert na řešení molekulárních mechanismů zapojených do rekombinace DNA. Popsal i mobilizační systém, který může mít v budoucnu využití v genetické medicíně.
Načíst další