Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

Vědci z ÚEM AV ČR postavili na Národní experimentální laboratoř

Publikováno 24. 10. 2022

Smogem jsou v české metropoli nejvíce postiženy křižovatka Sokolské a Ječné ulice a další místa v okolí pražské magistrály. Mezi lokality vytížené nadměrnou dopravou patří také Národní třída. Také proto si vědci z ÚEM AV ČR vybrali sídlo Akademie věd ČR, aby zjistili, jaké koncentrace aerosolových částic jsou před budovou i v jejím vnitřním prostředí.
 
Evropská komise poskytla projektu „Transport Ultrafines and Brain Effects“ v roce 2019 finanční podporu pět milionů eur z programu Horizont 2020. Řešit jej vědci budou až do roku 2023. Mezinárodní výzkum koordinuje University of Eastern Finland a spolu s ÚEM AV ČR na něm spolupracuje patnáct evropských vědeckých institucí.
 
Chceme odhalit škodlivé složky znečištění ovzduší z dopravy a určit vhodné biomarkery, aby šlo včasně odhalit onemocnění mozku. Výzkum kombinuje nejmodernější modely in vitro a epidemiologické studie,“ vysvětluje Ing. Jan Topinka, CSc., DSc. z ÚEM AV ČR, který koordinuje českou část projektu.
 
Vědci tak mohou zjistit, jaké účinky mají ultrajemné částice z emisí spalovacích motorů na fungování plic a mozku. V prvním případě může jít o akutní i chronická onemocnění dýchacích cest, jako jsou bronchitida, astma nebo zvýšené riziko plicních nádorových onemocnění. U mozku se prokázala souvislost se vznikem neurodegenerativních onemocnění, zejména Alzheimerovy demence.
 
Více informací se dočtete v aktuálním čísle Akademického bulletinu.

Ústavní podatelna:
budova La 2. patro, č. dveří 2.18
Po–Pá   9:00–12:00

Datová schránka:
kqcnc2p

Sociální sítě:
facebook(1)  instagram(1)  youtube

Kontakty

Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
Česká republika
+420 241 062 230