Vědecké studie opakovaně ukazují, že geneticky modifikované potraviny nepřinášejí oproti těm klasickým žádné zdravotní riziko. Díky GMO rostlinám můžeme lépe chránit zdraví lidí i přírody po celém světě. Přesto velká část veřejnosti vědcům nedůvěřuje a společností se šíří dezinformace. Proč? Odpověď hledá youtuber Zvěd z Akademie věd ČR.
Behaviorální ekolog Peter Mikula z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se v rozsáhlém výzkumu zabýval výškou a komplexitou ptačího zpěvu a vzdušným předváděním. V podcastu Věda na dosah se ho ptáme, proč někteří ptáci zpívají vysoko a jiní nízko a jak se opeřenci učí svůj „mateřský jazyk“. Dozvíme se také, že existují ptačí nářečí a které druhy se rády předvádějí.
Lidské srdce je dokonalé zařízení, které se stará o zajištění oběhu krve do celého těla a zásobuje ho kyslíkem. Za minutu přepumpuje v průměru 5 litrů krve. Z jakých buněk se skládá, a jaký je jejich úkol? Jak funguje elektrokardiograf, který snímá pomocí připevněných elektrod k tělu stahy srdce? Podívejte se na video ze série NEZkreslená věda.
Původem Rakušanka přišla do Biologického centra AV ČR z prestižního Helmholtzova centra pro výzkum oceánů v severoněmeckém Kielu. Mladá vědkyně je laureátkou prémie Lumina quaeruntur. Studuje řasy a prvoky, zabývá se genomikou, mikrobiologií a bioinformatikou. Od dětství má blízko k přírodě a ráda běhá.
Co všechno víme o počasí a proč nás často překvapuje? Budeme někdy schopni předpovědět chování naší atmosféry? Jak čeští vědci studují extrémní jevy počasí a jak jejich práce pomáhá lidem v praxi? Sledujte dokument Bouřlivé počasí z cyklu Tiché hrozby z dílny Akademie věd ČR.