CAS facebook.png twitter.png linkedIn.png
     

 



Týden Akademie věd 2022 na ÚTAM

První listopadový týden Akademie věd již tradičně pořádá největší vědecký festival v ČR, Týden Akademie věd. Náš ústav se do něj zapojuje 3 různými akcemi. Co se děje uvnitř materiálů při jejich namáhání a jak se to vůbec zkoumá se dozvíte během exkurze nazvaná 4D mikrotomografie - to podstatné se skrývá uvnitř, při které vás vezmeme do naší "Kobky". Jak funguje větrná elektrárna a proč je třeba občas měnit náběh vrtule se dozvíte při science show příznačně nazvané Jak funguje větrná elektrárna?, kde si vše pěkně ukážeme na funkčních modelech. Co všechno nám může prozradit povrch opracovaných stavebních kamenů o historii a lidech, kteří stavbu zbudovali? Více než byste si mysleli. Řekneme si to při exkurzi nazvané Co říkají stopy nástrojů v kameni?, kdy se mimojiné projedeme na loďce pod Juditiným mostem a naučíme se rozlišovat stopy nástrojů na povrchu opracovaných kamenů. Na akce je nutné se registrovat přes web tydenavcr.cz.

Jak funguje větrná elektrárna?

KDY: pondělí 31. 10., 17:00

KDE: ÚTAM AV ČR, Praha 9, Prosecká 809/76

Přednášející: Ing. Michael Macháček, Ph.D.

Pomocí větrných elektráren lze získat z větru elektrickou energii. Na malém experimentálním modelu vám předvedeme základní fyzikální principy a zákonitosti větrných elektráren. Formou přednášky vysvětlíme zajímavosti i porovnání výkonu s ostatními typy elektráren. Mimo jiné se dozvíte, proč lze měnit úhel náběhu listů vrtule, proč jsou elektrárny bílé, nebo jaký je vztah mezi rychlostí větru a výkonem elektrárny.

Rezervace: https://www.tydenavcr.cz/program/akce?id=4557&a=jak-funguje-vetrna-elektrarna-

TAV_vetrna_ele.jpg

 

4D mikrotomografie - to podstatné se skrývá uvnitř

KDY: pondělí 31. 10., 18:00; úterý 1. 11., 09:00 a 17:00

KDE: ÚTAM AV ČR, Praha 9, Prosecká 809/76

Přednášející: doc. Ing. Daniel Kytýř, Ph.D.

Výpočtová tomografie (CT) si v posledních dvaceti letech vybudovala nezastupiletné místo při zobrazovaní vnitřní stuktury objektů nejen v oblasti medicíny, ale též ve výzkumu a průmyslu. Spojení CT a mechanických testů umožuje detailní sledování deformačních procesů uvnitř materiálů se složitou vnitřní strukturou. Zveme Vás na ukázku tomografu a laboratorních zařízení vlastní konstrukce a jejich využití v biomechanice a materiálovém výzkumu.

Rezervace: https://www.tydenavcr.cz/program/akce?id=4438&a=4d-mikrotomografie---to-podstatne-se-skryva-uvnitr

TAV_biomech_small.jpg

 

Co říkají stopy nástrojů v kameni?

KDY: úterý 1. 11., 10:00

KDE: Křižovnická 191/3, Praha 1 Muzeum Karlova mostu

Přednášející: Mgr. Michal Cihla

Tisíc let stavebního vývoje Prahy lze pozorovat nejen ve stylu a tvaru památek ale i detailu opracování kamenných bloků tvořících stavbu. Stopy po kamenickém opracování nám mohou pomoci k časovému určení vzniku díla, k poznání jeho tvůrců. Výklad s ukázkami nástrojů, jehož součástí je projížďka na lodi pod Juditiným mostem, předvede na praktických ukázkách souvislost mezi tvarem nástroje a jeho stopou na povrchu a s metodami dokumentace a rozboru stop, které se podobají detektivní práci.

Rezervace: https://www.tydenavcr.cz/program/akce?id=4559&a=co-rikaji-stopy-nastroju-v-kameni-

povrchy_kamenu1.png povrchy_kamenu2.png

26 Oct 2022