Tisková zpráva

Po roční pauze se vrátila fyzická Noc vědců v plné síle

Vydáno dne 30. 9. 2021

Letošní ročník Noci vědců v celém Česku navštívilo necelých 50 tisíc lidí. Po roční pauze kvůli pandemii mohli návštěvníci opět zažít nezapomenutelný večer na půdě univerzit, vědeckých pracovišť, science center nebo i gymnázií a základních škol. Poprvé představila pracoviště kombinovaný fyzický i online program, ten je dostupný na stránkách Noci vědců až do konce roku.

Nocí vědců letos ožilo na 42 měst v celém Česku. Návštěvníci mohli hned na 237 místech vybírat z bohatého programu na téma ČAS. V průběhu vědecké noci tak lidé zažili přednášky, workshopy, komentované prohlídky, science shows, filmové projekce, experimenty nebo setkání s vědci.

Napočítali jsme téměř 50 tisíc návštěvníků, což ukazuje, že věda má schopnost přitáhnout velké množství lidí, podobně jako kulturní a jiné společenské události. Což nás moc těší. Především i proto, že mnozí mohli vnímat prokazování bezinfekčnosti jako jistý druh bariéry,“ uvádí z ostravského koordinátorského týmu Jiří Arleth a doplňuje: „je vidět, že kontaktní akce lidem chyběly, stejně jako nám scházela interakce s nimi.

Zájem o program potvrzují také čísla z webu. „V den konání navštívilo web Noci vědců 33 tisíc unikátních návštěvníků, kteří si mohli přehledně listovat v programu, který je zaujal. Pomocníkem v terénu jim byla také mobilní aplikace, kterou využila tisícovka fanoušků vědy,“ doplňuje Jitřenka Navrátilová za národní koordinátory.

Návštěvnost si pochvalují i na mnohých pracovištích. „Noc vědců jsme v Třeboni pořádali poprvé. Byla jsem mile překvapená vysokou účastí, vzhledem k tomu, jak malé město jsme. A především nadšenými ohlasy návštěvníků k programu a komentovaným prohlídkám našeho centra, které jsme připravili,“ popisuje dojmy z první účasti na Noci vědců Markéta Stefanová PR managerka Mikrobiologického ústavu - Centrum ALGATECH v Třeboni.

A protože se organizátoři připravovali i na variantu, že se nebude možné fyzickou Noc vědců opět uskutečnit, vznikl také online program, na který se může veřejnost podívat až do samotného konce roku. Program ve virtuálním prostředí tvořil téměř třetinu celého programu letošní vědecké noci, takže i zde si přijdou zájemci o vědu napříč generacemi na své. Veškeré položky jsou k nalezení na webu Noci vědců. A už teď si můžou nadšenci do vědy zapsat termín Noci vědců na příští rok, bude se opět konat poslední zářijový pátek, tedy 30. září 2022.

Letošní celorepublikovou Noc vědců zastřešilo už počtvrté jako národní koordinátor seskupení 2 ostravských univerzit (Ostravská univerzita, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Do Noci vědců se zapojilo přes 20 univerzit, mezi nováčky Vysoká škola Ekonomická v Praze a Vysoká škola polytechnická Jihlava. Do akce se dále zapojilo přes 70 vědeckých institucí, science center hvězdáren a dalších.

Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.




Kontakt:
Jitřenka Navrátilová
Manažerka národního koordinátora Noci vědců
koordinator@nocvedcu.cz / +420 731 068 263