Týden Akademie věd, největší vědecký festival u nás, se koná od 31. října do 6. listopadu 2022.
PROGRAM
> Procházka Brnem – Za historií i pověstmi
pondělí 31. 10. / středa 2. 11. 2022 v 9 hodin (určeno pro školy, po předchozí rezervaci)
Procházka centrem Brna na místa spojená s významnými událostmi z dějin města i nejznámějšími brněnskými pověstmi.
> Představení Ústavu dějin umění AV ČR – diskuse s ředitelem a prohlídka pracoviště
úterý 1. 11. 2022 v 9 hodin (určeno pro školy, po předchozí rezervaci)
Poslechněte si, čím se Ústav dějin umění AV ČR aktuálně zabývá přímo od ředitele ústavu. Tomáš Winter vám představí jednotlivá oddělení, současné projekty, knižní tvorbu našeho nakladatelství Artefactum i úspěšné výstavy. Na závěr bude následovat diskuse a krátká prohlídka vybraných pracovišť. Akce je určena primárně pro studenty, ale je otevřena i pro zájemce z řad veřejnosti. Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervaci.
> Dějiny umění tváří v tvář – kostel Panny Marie Sněžné
úterý 1. 11. 2022 v 15 hodin
Další pokračování tradičního cyklu Dějiny umění tváří v tvář nás zavede do kostela P. Marie Sněžné na Novém Městě pražském. O historickém kontextu, architektuře, umělecké výzdobě i přilehlé Františkánské zahradě budou hovořit pracovníci Ústavu dějin umění AV ČR, který akci pořádá ve spolupráci s farností u kostela Panny Marie Sněžné. Cyklus je určen nejširší veřejnosti. Sraz před vchodem do kostela na nádvoří Čtrnácti pražských mučedníků (příchod z Jungmannova náměstí). Vstup volný.
> Šlechtické pohřebiště českého středověku a raného novověku. Místo smrti, zbožnosti, pokory i pýchy
středa 2. 11. 2022 v 16.30, zasedací místnost ÚDU
Popularizační přednáška pracovníků Ústavu dějin umění a Historického ústavu představí slovem i obrazem šlechtická pohřebiště, typy lokalit, sakrálních objektů a areálů, v nichž se s nimi setkáváme, symbolický význam pohřebišť, typologickou, uměleckou a epigrafickou stránku náhrobků. Pozornost bude věnována i přínosu a metodě jednotlivých historických disciplín při jejich zkoumání. Připraveno v rámci Strategie AV21, programu Anatomie evropské společnosti, historie, tradice, kultura, identita.
> Bertramka – prohlídka expozice s výkladem
čtvrtek 3. 11. 2022 v 16 hodin
Pražská vila Bertramka je spojovaná především s pobyty hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Při příležitosti Týdne Akademie věd si můžete poslechnout stručný výklad o historii vily od hudební historičky Milady Jonášové a prohlédnout nově instalovanou výstavu o dvou pražských korunovačních operách „La Semiramide riconosciuta“ – „La clemenza ti Tito“: Jedinečnost pražských korunovačních oper Marie Terezie a jejího syna Leopolda II.
> Celou svou délkou vede silnice krajem nádherným… Neznámý fotograf Jaroslav Tkadlec (1851–1927) a jeho cestování Kavkazem
celý týden, Window Gallery ÚDU
Inženýr Jaroslav Tkadlec, pozdější prezident Pražské paroplavební společnosti, v roce 1894 již jako zkušený cestovatel projel Kavkazskou vojensko-gruzínskou dráhu. Ta byla v dané době považována díky přírodním scenériím i zachovaným památkám za jednu z nejkrásnějších cest Evropy. Své několikaměsíční putování po dnešní Gruzii, Arménii i Rusku zaznamenal na fotografiích, jejichž rozsáhlý konvolut se dodnes zachoval ve sbírkách Ústavu dějin umění AV ČR. Výstava se koná ve Window Gallery ÚDU.
Více informací a rezervace na webu www.tydenavcr.cz