Cílem projektu je vyhodnotit vliv socioekonomických podmínek na kvalitu života a zdraví pro aplikovanou sféru v multidisciplinární perspektivě. Projekt se soustřeďuje na několik dílčích okruhů. Chce
- vyhodnotit vliv pracovních a bytových podmínek, rodinné situace, širší sociální opory a dalších relevantních sociálních faktorů na životní styl, rizikové chování a fyzické a duševní zdraví,
- vyhodnotit kumulativní vliv sociálního znevýhodnění na zdraví a kvalitu života a
- použít multidisciplinární přístupy a propojit sociologickou a epidemiologickou perspektivu při vytváření podkladů pro aplikovanou sféru.
V rámci řešení projektu se účastníci výzkumu podrobili lékařskému vyšetření – odběrům krve, jejichž výsledkem je získání řady biomarkerů. Získaná data byla propojena s předchozími vlnami dat CHPS, což umožňuje studium kumulativních efektů sociálního znevýhodnění. V roce 2020 došlo k rozšíření projektu o novou aktivitu v souvislosti s probíhající epidemií způsobenou virem SARS-COV-2. Tato aktivita zahrnovala testování respondentů na přítomnost protilátek viru způsobující nemoc COVID-19. Cílem bylo jednak přispět k odhadům promořenosti populace na základě reprezentativního vzorku, jednak odhadovat relativní riziko pro různé skupiny populace. Projekt tak přispěl k plošnému testování populace v květnu 2020. K výsledkům např.: www.statistikaamy.cz/2020/11/04/testovani-reprezentativniho-vzorku-populace.
V roce 2021 pokračovaly všechny aktivity. Tým pracoval na souhrnné výzkumné zprávě, jejíž průběžné výsledky byly prezentovány v září 2021 na workshopu pro odbornou veřejnost. Na podzim roku 2021 rovněž došlo ke sběru druhé vlny krevních vzorků s cílem analyzovat protilátky proti viru Sars-Cov-2 z očkování i prodělání nemoci. Vzhledem k dodatečné aktivitě spojené s pandemií COVID-19 byl projekt prodloužen o 6 měsíců.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 3, zobrazeno 1 - 3)
Social Jetlag in the Context of Work and Family. By definition, social jetlag – a misalignment between the social and biological time – is closely linked to social obligations that conflict with the individual’s chronotype. It is a widespread phenomenon and is linked to various negative health, cognitive, and psychological outcomes. Although there are studies on social jetlag, they are mostly dominated by biomedical approaches.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter