Výzkum
Stanislav Kamba a Marek Taševský převzali diplomy Doktora věd
Nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce, titul Doktora věd, převzali z rukou Evy Zažímalové předsedkyně Akademie věd ČR dva pracovníci Fyzikálního ústavu: RNDr. Stanislav Kamba, CSc., DSc., a Mgr. Marek Taševský, Ph.D., DSc.
Vědci otevřeli cestu pro využití grafenových tranzistorů
Vyřešit jednu ze zásadních překážek pro užití nanografenu jako nástupce křemíkových součástek v elektronice se podařilo multioborovému mezinárodnímu týmu vědců s českou účastí. Článek popisující inovativní řešení povrchové úpravy grafenových nanopásků vyšel v časopise Nature Chemistry.
DNA nanotechnologie na vzestupu
Vědci z Laboratoře biofyziky přispěli do oblasti DNA nanotechnologií nedávnou systematickou analýzou. Autoři pod vedením Olega Lunova v ní shrnují současný stav znalostí o interakcích nanostruktur DNA (DN) s buňkami a identifikují klíčové výzvy z pohledu buněčné biologie.
Vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd se podílejí na vývoji systému pro včasnou detekci melanomu
Zařízení, které z jedné kapky krve určí, zda pacient trpí melanomem a případně v jak pokročilém stadiu nádor je, vyvíjejí v rámci mezinárodního týmu i vědci pod vedením Jakuba Dostálka z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V rámci projektu VerSiLiB sestaví přístroj schopný zachytit a detekovat velmi malé množství molekul látek vylučovaných nádorem, které lze použít jako biomarkery.
První Čerenkovovy teleskopy v ČR pozorují Krabí mlhovinu
První a jedinečná instalace zobrazovacích Čerenkovových teleskopů vysokoenergetického záření gama na území České republiky byla úspěšně dokončena na observatoři v Ondřejově. Oba teleskopy se tak staly zcela největšími optickými dalekohledy u nás.
Vědci pozorovali změny antiferomagnetismu na úrovni jednotlivých atomů
Objev „atomárně ostrých“ doménových stěn, který se podařil mezinárodnímu týmu pod vedením našich vědců, může zásadním způsobem ovlivnit výzkum ultrarychlých paměťových zařízení, vyráběných za použití antiferomagnetických materiálů.