Obsáhlá publikace autorského kolektivu vedeného Pavlem Janouškem mapuje podoby literární tvorby mezi rokem 1938 a 1945. Zkoumá, jak tuto tvorbu ovlivňovaly, měnily a formovaly dějinné události, jako byl mnichovský diktát a následná německá okupace, vypuknutí druhé světové války a proměny situace na frontách až po osvobození v květnu 1945.
Dalším přednášejícím cyklu Literárněvědné fórum bude v úterý 28. 11. 2022 od 17 hodin Petr Bubeníček z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vyslechnout si jej můžete v horním sále naší pražské budovy.
Ústav pro českou literaturu AV ČR vyhlašuje výzvu k podávání žádostí o Fellowship Josefa Dobrovského. Přihlásit se mohou zahraniční badatelé, kteří chtějí v roce 2023 ve spolupráci s ÚČL uskutečnit studijní nebo výzkumný pobyt v České republice.
Dovolujeme si vás v pondělí 28. listopadu od 17 hodin pozvat na přátelské diskusní setkání s Lucií Antošíkovou, která strávila půl roku na Vídeňské univerzitě, a s Marií Brunovou, jež představí svou knihu Die faktualen und fiktionalen Texte Jiří Weils.
Cenu pro nejlepší studenty a absolventy vysokých škol a mladé talentované badatele udělila letos nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových i naší kolegyni z České literární bibliografie Pavle Hartmanové.
Kolegyně Lenka Jungmannová získala Cenu Divadelních novin v kategorii Publikační počin v oblasti divadla za knihu Neoficiální drama z komunistické totality. Gratulujeme!
V úterý 8. 11. 2022 srdečně zveme na jednodenní konferenci V míru i konfliktu. Češi a svět v české literatuře po roce 1989, která zahájí sérii odborných setkání nad současnou českou literaturou.
Meziválečná populární literatura, Vaculíkův Český snář, básnické odkazy k jiným básníkům, korpus současné české poezie a nástroje pro studium literatury – to jsou témata pětice přednášek, které jsme pro vás připravili na první listopadový týden. Nebo se raději vydáte na komentovanou vycházku po stopách Devětsilu?