Vědci: Mikulčické valy do UNESCO patří
Hodonín, Mikulčice – Na čtyřicet odborníků z řad archeologů, historiků, odborníků na dějiny architektury či duchovní kulturu Velké Moravy i ministerských úředníků z České republiky, Slovenska, Německa a Polska se sešli nejdříve v Mikulčicích a pak i v Hodoníně na mezinárodním kolokviu.
„Svolali jsme ho, abychom propagovali nominaci archeologického parku Mikulčice – Kopčany na seznam světového kulturního dědictví UNESCO," řekla Irena Chovančíková, ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně, pod které Národní kulturní památka Slovanské hradiště v Mikulčicích patří. Cílem setkání podle ní bylo nejen vyměnit si poznatky a informace a seznámit s nimi i zahraniční kolegy, ale také se domluvit na další spolupráci.
„Nominační dokumentace už je odevzdaná v centru světového dědictví v Paříži. Tím ale nominační proces teprve začíná. Začne kolotoč zdůvodňování," uvedla Chovančíková. Jak vysvětlila koordinátorka nominace Jitka Vlčková z Národního památkového ústavu ČR, který byl pověřený zpracováním nominační dokumentace, hodnocení formální i obsahové stránky české nominace Mikulčicko-kopčanského archeoparku bude trvat celý rok 2013.
„Prvního února se uzavře proces přijetí nominační dokumentace, sekretariát výboru světového dědictví osloví poradní organizaci ICOMOS, a ta zahájí proces odborného hodnocení, ať formou oficiální, kdy k nám přijede její zástupce, nebo může přijet hodnotitel neoficiálně, aby se sám na vlastní oči přesvědčil," popsala postup hodnotitelů Vlčková.
Hodnocení skončí nejdříve na začátku roku 2014 a Česká republika získá výsledný posudek. Podle něj se pak může rozhodnout, jestli nominaci stáhne, jako to už jednou udělala, nebo jestli to riskne a zkusí přesvědčit výbor světového dědictví na jeho posledním zasedání argumenty, že mikulčicko-kopčanská lokalita skutečně představuje světové dědictví. „Pokud se to nepodaří, nemůžeme už nikdy podat nominaci," doplnila Vlčková s tím, že zápis na seznam UNESCO se může uskutečnit nejdříve v roce 2014. Věří však, že významná velkomoravské aglomerace má naději velkou.
Z historického hlediska o tom nepochybuje ani ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně Pavel Kouřil. „Je to jedna z klíčových lokalit a dovolím si říct nejen středoevropského, ale i evropského významu, protože na kontinentu máme jen málo takových záležitostí, jako jsou Mikulčice. Těžko bychom je hledali," shrnul.