Socioložka Yana Leontiyeva, která v Sociologickém ústavu AV ČR vede Český sociálněvědní archiv, hovořila v pořadu On Air Českého rozhlasu Plus. Jako vědecká pracovnice se zabývá tématem imigrace a integrace cizinců. Ve svých výzkumech se věnovala také životu Ukrajinců v Česku.
Yana Leontiyeva, sama původem z Ukrajiny, se vzhledem ke svému dlouhodobému zájmu o fenomén migrace objevuje v posledních týdnech v médiích pravidelně (mohli jste číst například zde nebo zde). Tentokrát je rozhovor v Českém rozhlasu Plus pro sérii Exil laděný více osobně, zaměřený také na práci socioložky. „Současná situace situace i vzhledem k tématu, kterým se zabývám, přináší mnoho výzev. Ukrajinská migrace je jedním z mých témat, která zkoumám v Sociologickém ústavu AV ČR, takže se snažím být užitečná v již rozjetých aktivitách, snažíme se ale také vyvinout nové aktivity ve směru výzkumu nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny,“ popisuje Leontiyeva poslední dva měsíce.
Podobně jako v jednom ze svých předchozích rozhovorů Leontiyeva upozorňuje, že v Česku máme dlouhodobě problém s tím, že migranty nenecháváme naplno využít svůj potenciál. Podle ní je důležité zdůrazňovat, že máme otevřenou náruč a že nabízíme prostor pro realizaci, což v důsledku může české společnosti přinést užitek. „Mluvíme například o tom, že není využíván vzdělanostní potenciál migrantů, a nikdy to nebylo tak velké téma, aby se o to více začali zajímat politici a média,“ vysvětluje Leontiyeva a vyjadřuje naději, že by se to nyní mohlo změnit.
Tento příklad odráží skutečnost, že současná uprchlická krize způsobená bezdůvodnou ruskou válečnou agresí nutí českou společnost zabývat se plačivými tématy, které je potřeba tak jako tak řešit. „Současná krize otevírá spoustu témat, které je potřeba řešit. To se týká dezinformací, sociálních nerovností, bydlení, začleňování žáků s odlišným mateřským jazykem na českých školách. Je důležité využít nálady v dnešní společnosti a toho, jak současná vláda deklaruje ochotu tyto otázky vyřešit, a tuto příležitost nezaspat,“ podotýká socioložka.
Celý rozhovor je dostupný k poslechu online.
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter