Zpět

V Česku vznikne mezinárodní výzkumné centrum se zaměřením na environmentální a technologickou etiku

08.08.2022

Autor: Jana Říhová a Petr Urban, Filosofický ústav AV ČR

Typ: Koordinátoři projektů

Sdílet na sociální sítě:

Systematický výzkum etických problémů spojených se změnou klimatu, vývojem umělé inteligence a nových technologií v Česku dosud chybí. Situaci má změnit nově vznikající mezinárodní výzkumné Centrum pro environmentální a technologickou etiku – Praha (CETE-P) při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR. Na jeho zřízení a rozvoji se díky prestižnímu evropskému grantu udělenému Filosofickému ústavu Akademie věd bude podílet přední světový odborník na danou problematiku Mark Coeckelbergh z Vídeňské univerzity.

Vznikající výzkumné pracoviště nabídne například odborné poradenství orgánům české státní správy a pomůže při rozvoji potřebných veřejných politik ve zmíněných oblastech. Zároveň chce přispět k informované veřejné diskusi a více do ní vtáhnout občany.

Ve Filosofickém ústavu letos začalo fungovat speciální Oddělení aplikované filosofie a etiky. Reagovali jsme tak na potřebu řešit etickou stránku problémů aktuálního společenského zájmu,“ říká Ondřej Ševeček, ředitel Filosofického ústavu AV ČR. Založení Centra pro environmentální a technologickou etiku – Praha posouvá tyto snahy do mezinárodní roviny a představuje ojedinělou příležitost hlavně pro region střední a východní Evropy, kde se pracoviště podobného ražení teprve rodí. „Pro nás to znamená posílení pozice našeho ústavu jako národního lídra a respektovaného mezinárodního partnera. Zároveň si slibujeme přilákat špičkové zahraniční výzkumníky,“ dodává Ševeček. 

Vznik centra pomůže rozvoji dlouhodobé spolupráce s dalšími podobně orientovanými institucemi v zahraničí a také mezi vysokými školami a výzkumnými pracovišti Akademie věd ČR.

Umělá inteligence versus osobní data

„Nové výzkumné centrum zahájí svou činnost v lednu 2023 a jeho tým bude sestaven pod vedením jednoho z nejrespektovanějších odborníků v oboru filosofie techniky Marka Coeckelbergha,“ vysvětluje koordinátor projektu, filosof Petr Urban. „Komunikační technologie, biotechnologie či umělá inteligence zásadně proměnily náš svět a důsledky tohoto vývoje jsou nezvratné. Vidíme například, jak umělá inteligence umožňuje sběr ohromného množství dat o každém z nás, která mohou být využita k prosazování různých ekonomických a politických zájmů na úkor našich práv a svobod. Jak rozlišit eticky přijatelné a nepřijatelné způsoby využití nových technologií? A jak správně nastavit pravidla, která mají v naší společnosti regulovat vývoj a užití umělé inteligence? To je příklad otázek, k jejichž řešení by měl přispět výzkum nově vznikajícího mezinárodního týmu ve Filosofickém ústavu AV ČR,“ doplňuje Petr Urban.

Centrum pro environmentální a technologickou etiku – Praha (CETE-P) vzniká díky úspěchu Filosofického ústavu AV ČR v grantové výzvě ERA Chairs, která je součástí prestižního evropského programu Horizon Europe zaměřeného na financování výzkumu a inovací. V evropské konkurenci osmdesáti osmi projektů získal Filosofický ústav AV ČR podporu jako jedna ze čtyř českých institucí spolu s Biologickým centrem AV ČR, Masarykovou univerzitou a Univerzitou Palackého v Olomouci. K přípravě úspěšného projektu přispělo Technologické centrum AV ČR.

Tisková zpráva Filosofického ústavu AV ČR

Více

Česko se bude podílet na řešení dvou projektů ERC Synergy

26.10.2022

Autor: Lyudmyla Tysyachna

Evropská rada pro výzkum (ERC) zveřejnila výsledky první výzvy na projekty typu ERC Synergy v Horizontu Evropa. Z 360 projektových návrhů, které byly předložené do výzvy ERC Synergy 2022, uspělo 29 projektů, do kterých je zapojeno 105 hlavních řešitelů. Ve...

prof. Marek Svoboda se stal členem výboru „Mise Rakovina“ v rámci programu Horizont Evropa

07.09.2022

Autor: Mgr. Anna Svobodová, MOÚ

Ředitel Masarykova onkologického ústavu prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., se stal členem expertního výboru „Mise Rakovina“ v rámci programu Horizont Evropa.  Evropská komise vyhlásila výzvu pro vyhledání špičkových odborníků do těchto tzv. výborů misí (Mission Boards) v...

Úspěch českých sociologů a ekonomů: zapojení do výzkumu váhavých postojů k očkování

19.07.2022

Autor:

Očkování je stále aktuální téma. Od března 2021 se mu v rámci mezinárodního výzkumného projektu Addressing vaccine hesitancy in Europe VAX-Trust věnuje český tým sociologů z Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy....

Mohlo by vás zajímat

Naše služby

Projekt od A do Z

Právní a finanční aspekty

Hodnocení rámcových programů

Malé a střední podniky