prof. Marek Svoboda se stal členem výboru „Mise Rakovina“ v rámci programu Horizont Evropa
07.09.2022
Evropská rada pro výzkum (ERC) zveřejnila výsledky první výzvy na projekty typu ERC Synergy v Horizontu Evropa. Z 360 projektových návrhů, které byly předložené do výzvy ERC Synergy 2022, uspělo 29 projektů, do kterých je zapojeno 105 hlavních řešitelů. Ve vítězných týmech jsou zastoupeni i dva vědci z České republiky.
Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu AV ČR se bude spolu s kolegy s Francie a USA zabývat vlivem tubulinu na vnitrobuněčné transportní procesy. Cílem projektu, na kterém se podílí Libor Barto z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se spoluřešiteli z Rakouska a Německa, je lépe pochopit, kde je hranice mezi efektivně řešitelnými a neřešitelnými problémy v matematice. Oba vědci se tímto řadí ke třem dosavadním českým řešitelům v této kategorii grantů ERC.
Granty ERC Synergy jsou určené pro dva až čtyři rovnocenné hlavní řešitele s vlastními výzkumnými týmy, kteří díky synergiím svých znalostí a přístupů usilují o řešení velkých výzkumných problémů, které by jeden řešitel spolu se svým týmem spolupracovníků nebyl schopen řešit. Na realizaci projektu je možné žádat až o 10 mil. eur.
Příjem projektových návrhů do aktuálně vypsané výzvy na projekty ERC Synergy (ERC Synergy 2023) bude ukončen 8. listopadu 2022 v 17 hod. SEČ.
Dozvědět se více podrobností o obou úspěšných projektech s českou účastí můžete v tiskové zprávě AV ČR (Zdeněk Lánský) a Univerzity Karlovy (Libor Barto).
Zdroj: https://erc.europa.eu/news/erc-2022-synergy-grants-results
07.09.2022
08.08.2022
19.07.2022