Talentová akademie letos láká na vesmírné aplikace laserů
„Vykašli se na pokusy s mikrovlnkou, pojď dělat opravdovou vědu“
„Vykašli se na pokusy s mikrovlnkou, pojď dělat opravdovou vědu“
„Vykašli se na pokusy s mikrovlnkou, pojď dělat opravdovou vědu”, tak už několik let zní motto Talentové akademie, kterou pořádají laserová centra Hilase a ELI Beamlines v Dolních Břežanech. V pátém ročníku Talentovky udělá dvanáctka středoškoláků od domácích experimentů opravdový skok a rovnou se vrhnou na aplikace laserů v kosmickém výzkumu.
Laserová centra HiLASE a ELI Beamlines v Dolních Břežanech nabízejí středoškolským týmům studentů možnost zapojit se do nové soutěže s názvem Science Challenge.
Ve středu 7. dubna obletěla svět zpráva o výsledku experimentu ve Fermiho národní laboratoři (Fermilab) u Chicaga, který ukazuje na to, že možná existuje „nová fyzika“, tedy jevy, které přesahují rámec standardního modelu.
Připomeňte si významné milníky v historii "Žlutého časopisu".
Československý časopis pro fyziku má svoji současnou podobu již od roku 1993, respektive 2008, kdy došlo i ke změně grafické úpravy.
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Výhody moderních technologií jako 3D tisk, lasery nebo IT systémy pro sběr a analýzu velkého množství dat spojí pod jednou střechou nové inovační centrum a Digital Innovation Hub – Brain4Industry v Dolních Břežanech. Zástupcům průmyslu a výzkumných organizací přiblížila konference „Digitalizace a 3D tisk v praxi českých firem“ výhody inovačního přístupu.
Knižně vydaných pamětí českých fyziků najdeme v knihovnách relativně velmi málo (natož na pultech knihkupectví). Jde přitom o velmi cenný zdroj informací o vývoji příslušného oboru, o vztazích ve vědecké komunitě i o prostředí, ve kterém se vyvíjí.