Novinky
Geologický ústav AV ČR vyjadřuje plnou podporu Ukrajině
Geologický ústav AV ČR odsuzuje agresi Ruska a násilný vpád na Ukrajinu a připojuje se k Akademii věd ČR s vyjádřením podpory Ukrajině.
Dokumentace unikátní lokality ve Walesu
Již před více než sto lety popsal anglický geolog Edward Greenly zvláštní sekvenci hornin na ostrově Anglesey ve Walesu, kterou nazval “Mélange” podle francouzského výrazu pro směs. Mélange vzniká v tzv. akrečních klínech – tj. tam, kde se pod sebe podsouvají litosférické desky (subdukční zóny). Tým geologů z Přírodovědecké fakulty UK a z Geologického ústavu AV ČR tuto lokalitu v letošním roce navštívil, aby odebral vzorky a následně je analyzoval.
Týden Akademie Věd
V týdnu od 31.10. do 6.11. probíhá akce „Týden Akademie Věd České republiky“ (AV). Zájemci mohou v tomto období navštěvovat pracoviště AV a nejrůznější popularizační akce (více zde). Náš ústav se do této aktivity tradičně zapojuje a umožňuje navštívit odborníky a položit jim otázky týkající se geologie a vlastně všeho, co se týká vývoje Země. Kontaktní osobou pro návštěvy je RNDr. Radek Mikuláš, DSc. Pokud navštívíte některé z pracovišť AV a chtěli byste ovlivnit formu Týdne AV do budoucna, můžete se zúčastnit webové ankety – odkaz je zde.
Nový islandský vulkán Meradalir
Ve středu 3. 8. 2022 obletěla svět zpráva o začátku nové sopečné erupce v oblasti Meradalir na islandském poloostrově Reykjanes. Stalo se tak necelý rok od konce erupce sousedního vulkánu Fagradalsfjall. Po téměř 800 letech vulkanického klidu na tomto poloostrově jsme tedy zřejmě na začátku nového cyklu aktivní vulkanické činnosti, která v této oblasti nejspíše bude pokračovat i v geologicky blízké budoucnosti. Na výzkumu nové sopky Meradalir se podílí mezinárodních tým odborníků na vulkanismus, jehož členem je i vědecký pracovník Geologického ústavu AV ČR – Lukáš Krmíček. Více v článku časopisu Vesmír.
Konference o magnetismu hornin a cena pro studenta
Na přelomu srpna a září se pět našich zaměstnanců z Oddělení paleomagnetismu zúčastnilo konference “17th Castle Meeting – New Trends on Paleo, Rock and Environmental Magnetism” v Trakošćani v Chorvatsku. Konference byla zaměřena na paleomagnetismus hornin, magnetostratigrafii, environmentální magnetismus, archeomagnetismus a příbuzná témata. Abstrakta z konference jsou zveřejněna zde a zahrnují celkem 9 příspěvků (4 přednášky a 5 posterů), na kterých jsou autory nebo spoluautory pracovníci ústavu. Šimon Kdýr byl na konferenci oceněn ‘Certificate of Excellence’ za vynikající studentskou prezentaci. Byla navázána nová spolupráce s University of Chieti – Pescara a Alpine Laboratory of Paleomagnetism, Pevergno, Itálie s cílem rozšíření výzkumu hranice jura-křída.
Srážka s asteroidem úspěšně proběhla
Dnes v 1:14 ráno (27.9. 2022) středoevropského letního času americká sonda Double Asteroid Redirection Test (DART) uskutečnila první úspěšný test planetární obrany v historii a narazila do asteroidu Dimorphos (řecky „dvě podoby“), který jako měsíc obíhá větší asteroid Didymos (řecky „dvojče“). Přenos hybnosti impaktem (tj. ovlivnění dráhy asteroidu kolizí) je jeden z možných mechanismů planetární obrany. Na unikátním experimentu se podíleli i Čeští vědci a inženýři z Astronomického ústavu AV ČR, Vysokého učení technického v Brně a také Tomáš Kohout z Geologického ústavu AV ČR. Další podrobnosti najdete například v tiskových zprávách AV ČR a NASA.
Nová kniha o životě ve svrchním karbonu a spodním permu
V nakladatelství Academia vyšla bohatě ilustrovaná kniha Pralesy a jezera mladších prvohor. Když uhlí bylo ještě zelené. Autory textu jsou prof. Stanislav Opluštil z Univerzity Karlovy a dlouholetý zaměstnanec našeho ústavu Jaroslav Zajíc. Autorem originálních obrazových rekonstrukcí flóry a fauny je malíř Jiří Svoboda. Kniha může zaujmout nejen zájemce o paleontologii a geologii, ale i studenty přírodovědných oborů.
Lukáš Krmíček jmenován profesorem
S účinností od 7. června 2022 jmenoval prezident republiky vědeckého pracovníka Geologického ústavu AV ČR Lukáše Krmíčka (40 let) profesorem. Ve vědecké činnosti se prof. Krmíček zaměřuje na kombinovaný výzkum mineralogických, geochemických a fyzikálně-mechanických vlastností vyvřelých hornin. Mimo badatelských aktivit se prof. Krmíček rovněž věnuje popularizační činnosti. V letošním roce vydalo nakladatelství Academia jeho populárně-naučnou publikaci věnovanou sopkám a sopečným procesům. Ta je pro zájemce volně ke stažení zde.
Lukáš Laibl získal Prémii Otto Wichterleho
Mezi pětadvacet laureátů Prémie Otto Wichterleho (více zde) se letos zařadil i Lukáš Laibl z Geologického ústavu. Lukáš toto prestižní ocenění určené mladým a perspektivním pracovníkům Akademie věd obdržel za svůj výzkum prvohorních členovců. Prémii převzal 20. června z rukou předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové během ceremoniálu v Lannově vile. Medailonky letošních laureátů Prémie Otto Wichterleho můžete přečíst zde.
Cena pro knihu
Populárně-odborná kniha Srdce Českého krasu – obec Srbsko a krajina v jejím okolí, (vydaná 2021 nakladatelstvím Dokořán), byla na Mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy Praha (9. – 12. 6. 2022) oceněna Hlavní cenou Miroslava Ivanova. Tuto cenu za literaturu faktu uděluje Klub autorů literatury faktu a město Jaroměř-Josefov (M. Ivanov odtud pocházel). Na knize se jako autoři podíleli pracovníci Geologického ústavu AV ČR Karel Žák, Václav Cílek, Stanislav Čermák a Jan Wagner. V našem ústavu byla celá kniha K. Žákem a V. Cílkem za přispění fotografa M. Majera také editorsky sestavena a připravena pro sazbu. Gratulujeme.
Archiv novinek
Hledáte starší novinky? Navštivte archiv novinek starších než 1 rok.