Transkulturní synopse literatur českých zemí dlouhého 19. století
Zamýšlená transkulturní synopse má spojovat chronologický přístup s důrazem na konkrétní „uzlové body“, na významové dění uvnitř textů, v němž ke zmíněným procesům dochází.
Oddělení, založené v roce 2010, se soustřeďuje na výzkum české literatury od druhé poloviny 18. století do počátku 20. století v jejích středoevropských souvislostech. Jeho členové se podílejí také na vydávání soudobých děl a pramenů k poznání české literatury a kultury a významných, obtížně dostupných či dosud neuspořádaných prací z historie oboru, a zapojují se také do projektů jiných oddělení ÚČL na tomto poli.
V posledních letech se členové oddělení soustředili především na rozsáhlý týmový projekt, jenž si kladl za cíl v souřadnicích evropského romantického nacionalismu pojednat funkce Rukopisů královédvorského a zelenohorského při utváření moderní české kultury a umění od jejich nálezu v roce 1817 až po současné postmoderní adaptace (monografie Rukopisy královédvorský a zelenohorský a česká věda (1817–1885), 2014; Rukopisy královédvorský a zelenohorský v kultuře a umění, 2019). Zapojili se do práce na novém výkladovém modelu dějin české literatury v projektu Dalibora Turečka a Petra Zajace Diskursivita české literatury 19. století (monografie Český a slovenský literární klasicismus, 2018; České literární romantično, 2012; Český a slovenský literární parnasismus, 2015; samostatná publikace Mezi ideálem a nahou pravdou. Realismus v českých diskusích o literatuře 1858–1891, 2016). Utváření literárních kánonů v českých zemí v „dlouhém“ 19. století se členové oddělení následně věnují i ve výzkumu dějin literární kritiky v českých zemích (Počátky české literární kritiky 1770–1805, 2021). Ediční zájem členů oddělení a zároveň spolupráci napříč ÚČL reprezentuje např. kritická hybridní edice Máchova Máje (2019) a s ní spojené publikace.
V roce 2017 byl jako součást oddělení založen samostatný Germanobohemistický tým, který rozšiřuje přirozený zájem oddělení o vztahy česky a německy psaných literatur na území českých zemí a zabývá se metodologií tohoto zkoumání.
Členové oddělení pořádají odborné přednášky, mezioborové konference a kolokvia (účastní se mj. přípravy plzeňských sympozií k problematice 19. století), spolupracují na přípravě výstav a dalších popularizačních aktivit zaměřených na revizi místa literatury 19. století v české kulturní paměti a pedagogicky působí na vysokých a středních školách.
Vedoucí oddělení: PhDr. Dalibor Dobiáš, Ph.D.
Zamýšlená transkulturní synopse má spojovat chronologický přístup s důrazem na konkrétní „uzlové body“, na významové dění uvnitř textů, v němž ke zmíněným procesům dochází.