Božena Němcová. Osobnost – dílo – mýtus
Osud Boženy Němcové byl mnohokrát zpracován, naposledy v televizním seriálu Božena (2021). Nabízí i zdánlivě důvěrně známá autorka stále nové čtenářské příležitosti?
Osud Boženy Němcové byl mnohokrát zpracován, naposledy v televizním seriálu Božena (2021). Nabízí i zdánlivě důvěrně známá autorka stále nové čtenářské příležitosti?
Všech pět básnických sbírek Otokara Březiny vzniklo v Nové Říši. Jeho vztah k tomuto místu přibližuje stálá výstava v novoříšském klášteře. Jejích dvanáct panelů si můžete také stáhnout a nainstalovat i jinde.
Výstava představuje na osmi panelech nejen život Václava IV., historický, kulturní a literární kontext doby přelomu 14. a 15. století, ale také ukazuje, jakým rozmanitým způsobem se o době Václavova panování mluvilo a psalo v pozdějších staletích.
Rukopis královédvorský a zelenohorský nejsou jen nejznámější českou mystifikací, ale i ve své době nejvydávanějšímí, nejdiskutovanějšími a nejpřekládanějšími českými literárními díly.
Seznamte se s počátky českého samizdatu, s okolnostmi jeho vydávání, nahlédněte do specifických společenských prostředí, v nichž se strojopisná literatura šířila. Výstava představuje i nejzajímavější edice a časopisy vycházejícími i mimo obvyklá kulturní centra naší republiky.
Čtyřiadvacet panelů výstavy seznamuje diváky s literárním děním v Československé republice prostřednictvím výkladu o vybraných událostech literárního života, dobových citátů i množství unikátního obrazového materiálu.
Výstava na dvanácti panelech seznamuje diváka prostřednictvím textu, obrázků a náčrtů s obsahy a základními interpretačními rámci čtyř česky psaných děl, jejichž vznik souvisí s kulturním vzmachem za vlády Karla IV.
Výstava vychází z knihy Kateřiny a Karla Pioreckých Praha avantgardní: literární průvodce metropolí 1918–1938. Popisuje významná místa, na nichž se ve 20. a 30. letech 20. století odehrával pražský literární a umělecký život.
Dvanáct panelů představuje literární dílo mistra Jana Husa a vnímání jeho odkazu od 15. do 21. století. Najdete zde nejen citáty z nejvýznamnějších Husových děl, ale také ukázky rukopisů a starých tisků z českých a zahraničních knihoven.
K 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena připravil Ústav pro českou literaturu AV ČR výstavu přibližující život a dílo tohoto čelního představitele obrozenského romantismu. Informační panely doplňuje sada pracovních listů.
Výstava přibližující Jaroslava Vrchlického vznikla k 160. výročí narození a 100. výročí úmrtí ve spolupráci s Literárním archivem Památníku národního písemnictví a Literární akademií – Soukromou vysokou školou Josefa Škvoreckého.
Výstava obsahující patnáct panelů k 460. výročí úmrtí Václava Hájka z Libočan byla zveřejněna u příležitosti konference Na okraj Kroniky české a také v souvislosti s vydáním první moderní edice Hájkovy Kroniky.
Výstava k 100. výročí narození básníka a světoznámého výtvarníka Jiřího Koláře tematizuje kladenskou etapu jeho života a tvorby.