Základním úkolem oddělení je komplexní výzkum dějin české literatury a divadla od konce první světové války po současnost. V centru jeho zájmu stojí umělecké dílo a jeho tvůrce, obojí ovšem vnímané v historickém a sociálním kontextu.
V návaznosti na udělení
Akademické prémie vedoucímu oddělení Pavlu Janouškovi (2019) činnost oddělení v současné chvíli
utvářejí tři vzájemně personálně propojené pracovní skupiny:
1) Tým pro výzkum literatury 20. století, který se v rámci mezioborového projektu Umění – gesto – argument zabývá problematikou vztahu poetiky a politiky v meziválečné kultuře a umění;
2) Tým pro výzkum soudobé literatury (po roce 1989);
3) Tým pro výzkum moderního českého divadla, v centru jehož pozornosti jsou zejména na vztahy mezi divadlem a dramatickým textem.
Pod oddělení je pak přičleněn i Tým pro studium paměti a traumatu v literatuře, který tvoří členové různých oddělení (oddělení literatury 19. století, oddělení pro výzkum literární kultury).
Cílem oddělení je vytvářet individuální a zejména kolektivní publikace, jež představují nejen nezbytné faktografické a interpretační sondy do dané problematiky a mapují její jednotlivé historické podoby, ale vstupují také do aktivního dialogu se současným českým i zahraničním myšlením o literatuře a divadlu. Přímo se tak podílejí na spoluutváření obrazu české kultury a na konstituování národní paměti, jakož i na její kritické sebereflexi. Oddělení pod současným názvem vzniklo v květnu 2010, ovšem v přímé návaznosti na předchozí výzkum v dané oblasti. Jeho historie tak sahá do roku 1990, kdy bylo pod vedením Pavla Janouška nově ustaveno Oddělení současné literatury, jehož prvním úkolem bylo zmapovat literaturu poválečnou.
Vedoucí oddělení: prof. PhDr. Pavel Janoušek, DSc.