Držitel prémie Lumina Quaeruntur Štěpán Timr z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se věnuje počítačovým simulacím bílkovin a dalších biomolekul. Pomocí výpočetní chemie se snaží pochopit, jak enzymy v buňce fungují. Prostředí uvnitř buněk je totiž velmi chaotické, podobně jako přelidněné město či vlakové nádraží.
Zabývá se dějinami české fotografie, v současné době se ve svých výzkumech věnuje zejména francouzsko-českým vztahům v meziválečné fotografii. Historička umění a fotografie Fedora Parkmann z Ústavu dějin umění AV ČR je nositelkou prémie Lumina quaeruntur pro rok 2022, která je určena k podpoře perspektivních výzkumných pracovníků.
Helena Reichlová je experimentální fyzička působící ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Oblastí jejího zájmu je spintronika, díky které se dá například vylepšit paměť počítačů a mobilních telefonů. V podcastu Věda na dosah ale mluví také o tom, proč dává přednost akademickému prostředí před byznysem a jak porovnává vědu u nás a v Německu, kde částečně stále působí.
Zkoumá jevy ovlivňující vývoj tvaru embrya, přičemž kombinuje poznatky biofyziky a biologie. Čerstvý držitel prémie Lumina quaeruntur pro mladé vědce Teije Corneel Middelkoop z Ústavu molekulární genetiky AV ČR pochází z Nizozemí. Velmi se mu zamlouvá spolupráce s kolegy z jiných oborů, kteří dle jeho názoru mají jiné přemýšlení. Vzájemně se tak mohou mnohé naučit.
Jeho živlem je voda. Držitel Akademické prémie pro rok 2022 Martin Pivokonský je totiž ředitelem Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Zabývá se hydrochemií, tedy procesy, které se dějí ve vodě. Věnuje se také technologiím pro úpravu vody. Vědecká práce je pro něj životním posláním, cení si zejména hravosti s ní spojené a radosti z objevování.