Archiv akcí
Rok 2022
Vesmírné příběhy s Krtkem astronautem - 19. února
Chtěli byste letět do vesmíru? Je to snadné nebo těžké? Jak se pohybovat ve stavu beztíže? A jak se tam jí a pije? To všechno si ukážeme na příkladu letu astronauta, který se na oběžnou dráhu kolem Země dostal v raketoplánu Endeavour - českého krtečka. A Krtek astronaut, který tehdy do vesmíru letěl, bude u toho. Přiveze ho Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd, který vám ukáže nejen fotky z letu krtečka, ale také vám odpoví na vaše otázky.
Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2022
V Eurocentru v Jablonci nad Nisou se ve dnech 1. - 2. dubna 2022 uskuteční veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, otevřeno v pátek 10–18 hodin, v sobotu 9–13 hodin. Zveme vás na stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy, jíž je Astronomický ústav AV ČR spoluzakládající institucí. Kromě stánku se můžete těšit na dvě přednášky a jednu mimořádnou akci v rámci doprovodného programu veletrhu.
Chat s astronomkou
Věděli jste, že Annie Cannon (1863 - 1941) vytvořila dnešní klasifikaci hvězd OBAFGKM, která je založena na jejich spektrálních vlastnostech? Nebo, že Jocelyn Bell (*1943) objevila zvláštní rádiové signály, které označila jako "malé zelené mužíčky" a které, jak se později ukázalo, pocházejí z rychle rotujících kompaktních hvězd vyzařujících velmi pravidelné pulsy, tzv. pulsarů? V minulosti se sice našly výjimečné ženy, které měly štěstí a mohly se věnovat své vášni pro studium astronomie, bohužel často byla práce těchto průkopnic spíše upozaděna. Naštěstí, časy se mění! Rády bychom s vámi oslavily Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!
Výstava RELATIVITA ČASU 12. 4. - 3. 5. 2022, Velký Svět Techniky, Dolní Oblast Vítkovice, Ostrava
Výstava bude zahájena přednáškou Pozorování černých děr prostřednictvím rentgenové astronomie (Dr. Jiří Svoboda, Astronomický ústav AV ČR) - Divadlo vědy, Velký svět techniky, úterý 12. dubna 2022 v 17:00. Vstupné na zahajovací přednášku je zdarma, je však nutné vyplnit registraci, viz plakátek. Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu fotografií, kde se také dozvíte, na jakých vesmírných misích se podílíme a co díky jim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd.
Den Země na pražském pracovišti na Spořilově
Přijďte se v pátek 22. dubna (9 až 14 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty, zato budou mít radost kolegové z Ústavu fyziky atmosféry, protože buďto my pozorujeme Slunce nebo oni mraky, resp. oblaka, jak se jim správně říká.
Částečné zatmění Měsíce 16. května brzy ráno pro fajnšmekry
Toto zatmění Měsíce bude probíhat velmi těsně nad obzorem, a tak pozorovací podmínky mohou být i velmi špatné. Neradi bychom tedy, abyste byli při své návštěvě zklamaní. Tohle pozorování je pro fajnšmekry. Ale i tak vás srdečně zveme na pozorování částečného zatmění Měsíce 16. května 2022 od 4 hodin ráno na Radarové louce hvězdárny v Ondřejově. Zdarma. Pouze za jasného počasí.
Koncert na hvězdárně 21. května od 14 hodin
Folková skupina VilMa vystoupí v sobotu 21. května 2022 od 14 hodin na ondřejovské hvězdárně v prostoru památníku u lva.
Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 20. a 21. května
Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá. Vstup i doprovodný program zdarma.
Dětský den na hvězdárně 29. května
V neděli 29. května od 13 hodin proběhne na hřišti pod hvězdárnou ondřejovský Dětský den. Přispíváme, jak jinak, pozorováním dalekohledem.
Den Země s Prahou 4 a vědci z Akademie věd 31. května
V parku Na Pankráci, Praha 4 v úterý 31. května od 9 do 17 hodin. Naše stanoviště snadno poznáte podle dalekohledů, do kterých se budete moci podívat. Za jasného počasí na Slunce, při zatažené obloze aspoň na pozemské objekty. Akce je zdarma.
Veletrh vědy 2. - 4. června
Do hry se po dvouleté přestávce vrací Veletrh vědy pořádaný Akademií věd. Bude se konat 2. až 4. června 2022 na Výstavišti PVA v Praze Letňanech. Najdete zde i náš stánek. Vstup zdarma.
Najdeme ve 21. století ještě tmu? Aneb o problému, proč už nevidíme tolik hvězd
Přednáška Pavla Suchana v rámci cyklu Akademie věd - 13. června 2022 od 15 hodin, Domov pro seniory Chodov, Praha 4. O světelném znečištění, co nám bere a co nám naopak způsobuje a jak se naopak vyvarovat před neblahými důsledky umělého světla v noci. Přednáška bude doplněna pozorováním Slunce.
Supermasivní černé díry
Přednáška v pondělí 13. června 2022 od 18 hodin v Planetáriu Praha. Přednáší ředitel Astronomického ústavu AV ČR Mgr. Michal Bursa, Ph.D.
Ondřejovské slavnosti 18. června od 14 hodin
Spolu s obcí Ondřejov vás zveme na Ondřejovské slavnosti. V sobotu 18. června 2022 od 14 hodin na náměstí v Ondřejově. V programu najdete i Astronomický ústav AV ČR a bude-li přát počasí, ukážeme vám dalekohledy s filtrem sluneční činnost, kterou se naše nejbližší hvězda může pochlubit.
Koncert Říčanského komorního orchestru 26. června od 17 hodin
Astronomický ústav AV ČR ve spolupráci s Klubem přátel hudby v Ondřejově vás zvou na koncert Říčanského komorního orchestru – v neděli 26. června 2022 od 17 hodin v prostoru historické části ondřejovské hvězdárny (v případě špatného počasí v knihovně ústavu). Na programu budou filmové melodie, diriguje Petr Anděl. Vstup volný.
Dvě akce v jeden zátah aneb bude to stát za to: Asteroid Day aneb diskuze s odborníky a křest knihy „Slasti a strasti vědců naší vlasti“
V úterý 28. června od 17 do 19 hodin v knihovně ondřejovské hvězdárny. Akce je samozřejmě zdarma a moc se na vás těšíme. Podrobný program je níže.
Asteroid Day aneb diskuze s odborníky na téma "Blízkozemní asteroidy - nebezpečí i příležitost"
V úterý 28. června od 18 hodin v knihovně hvězdárny. Zdarma. Diskuze s týmem výzkumu asteroidů na Astronomickém ústavu AV ČR. Po úvodní prezentaci vedoucího skupiny fyziky asteroidů Dr. Petra Pravce se budete moci ptát a s vědci diskutovat o otázkách, které se nás týkají. Některé jsou právě velmi aktuální. Besedy se zúčastní: Dr. Petr Pravec, Dr. Petr Scheirich, Dr. Petr Fatka a Kamil Hornoch. Koná se v rámci celosvětového "Asteroid Day", který připadá na 30. června. Akce je podpořena z programu EU Horizon 2020 grantem "NEOROCKS" (č. 870403).
Přednáška Dr. Soni Ehlerové v sobotu 6. srpna v Malechovicích
Ve spolupráci místních nadšenců do vesmíru a Hvězdárny v Mladé Boleslavi se v sobotu 6. srpna bude konat pozorování denní i noční oblohy, které se uskuteční v krásném prostředí Českého ráje v obci Malechovice na tzv. Novákově kopci (souřadnice 50.4949N, 15.1876E).
Den a noc na Jizerce v sobotu 6. srpna 2022
V rámci Jizerské oblasti tmavé oblohy Muzeum Jizerských hor ve spolupráci s Klubem astronomů Liberecka - pobočkou České astronomické společnosti, Astronomickým ústavem AV ČR a Hvězdárnou Turnov vás zve na zábavně vzdělávací akci pro celou rodinu. Při pěkném počasí se akce koná venku, při dešti se uskuteční v Muzeu Jizerských hor.
Pozorování Perseid pro veřejnost SE LETOS NEKONÁ
Letos tuto již tradiční a velmi oblíbenou akci pro veřejnost záměrně nepořádáme. Maximum meteorického roje Perseidy letos vychází den po měsíčním úplňku, Měsíc na obloze tedy bude pozorování výrazně vadit, budou vidět jen ty nejjasnější meteory a lid by byl zklamaný. Budeme se těšit na příští rok a rádi vás zase pozveme.
Výstava "Současná česká astronomická fotografie"
Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského a Astronomický ústav Akademie věd České republiky v rámci aktivit Strategie AV21 „Vesmír pro lidstvo“ si Vás dovolují pozvat na výstavu "Současná česká astronomická fotografie".
Mimořádná přednáška 13. září od 19 hodin v Praze
Přednášku pro veřejnost "SEEING THE INVISIBLE: REVEALING THE DARKEST SECRET OF THE MILKY WAY - The story of Sagittarius A* the supermassive black hole in the center of our galaxy" přednese v rámci mezinárodní vědecké konference "31. Texas Symposium on Relativistic Astrophysics" polský astrofyzik Maciek Wielgus.
Turistický pochod "Po stopách kocoura Mikeše" 17. září
V sobotu 17. září 2022 proběhne již 19. ročník pochodu "Po stopách kocoura Mikeše". Na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově bude jedno z kontrolních stanovišť pochodu. Pro pochodníky i návštěvníky budou v tento den prohlídky hvězdárny zdarma. Na stanovišti pochodu pak bude připraveno astronomické zpestření.
Slunce v éře kosmických sond - přednáška 21. září
Naše nejbližší hvězda Slunce je pod dohledem pozorovatelů již více než čtyři staletí. Kosmické sondy v jeho průzkumu přesto znamenaly průlom. Poskytly pohledy na Slunce v dosud zapovězených oblastech elektromagnetického záření, s nečekaným rozlišením a dlouhodobým pokrytím v nezměněných pozorovacích podmínkách. Pojďme se projít přehledem, co vše jsme se o Slunci dozvěděli díky celé řadě přístrojů v kosmu. Tato mimořádná přednáška pro veřejnost se koná v Praze 21. září od 17 hodin v rámci mezinárodní konference Hinode-15/IRIS-12.
Noc vědců 30. září 2022
Na pátek 30. září jsme pro vás v rámci Evropské noci vědců připravili společný program v Ondřejově na hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR a na Geodetické observatoři Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického. Vstup zdarma. Registrace není třeba, pracovišť je více a kapacita je velká.
Podzimní seminář věnovaný meziplanetární hmotě - 14. až 16. října v Ondřejově
Společnost pro meziplanetární hmotu ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR vás srdečně zve na tradiční podzimní seminář, který se bude konat o víkendu 14. – 16. 10. na hvězdárně v Ondřejově. Seminář je určen pro zájemce o výzkum meziplanetární hmoty, přihlásit se ale může kdokoliv, kdo chce nahlédnout pod pokličku výzkumu i do komunity astronomů amatérů.
Částečné zatmění Slunce 25. října
Pozorování částečného zatmění Slunce 25. října 2022 v Západní kopuli a v prostoru historické hvězdárny, od 11 do 13:30 hodin. Pro školy a veřejnost. Vstup zdarma.
Mimořádné prohlídky hvězdárny 28. října
Pravidelné prohlídky pro veřejnost tento rok již skončily. Můžete ale ještě přijít na mimořádné prohlídky o státním svátku 28. října, v časech 10, 13 a 16 hodin (více info najdete zde). V ten den si totiž připomínáme výročí odevzdání hvězdárny státu. Zakladatel a budovatel ondřejovské hvězdárny Dr. Josef Jan Frič se tehdy rozhodl svou hvězdárnu věnovat státu k 10. výročí samostatnosti Československa.
Od středu Země až do vesmíru – naučná stezka pro školy přes tři ústavy 3. a 4. listopadu
Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav připravily naučnou stezku pro základní školy, při které se žáci seznámí s činností všech tří ústavů ve vědeckém kampusu Akademie věd v Praze na Spořilově. Je připraveno celkem 6 různých zastavení s výkladem.
Den otevřených dveří na pražském pracovišti 5. listopadu
Ve spořilovském vědeckém kampusu se otevírají dveře tří pracovišť Akademie věd: Geofyzikálního ústavu, Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu. Seznámíte se s jejich vědeckou činností, pro děti je připravena soutěž a dětský koutek. Na našem pracovišti se budete moci podívat dalekohledy na Slunce nebo na pozemské objekty (podle počasí) a setkáte se s vědci, kteří vesmír skutečně zkoumají. Není nutné (ani možné) provést rezervaci.
Online tisková konference z Evropské jižní observatoře
V pátek 25. 11. 2022 od 13 hodin se koná tisková konference k oficiálnímu uvedení do provozu projektu PLATOSpec. Vzhledem k umístění v Chile bude tisková konference online a připojit se bude možné přímo do Zoom relace a nebo ji sledovat pasivně na Youtube.
Pozorování Marsu a Jupiteru 3. prosince
Zveme vás na pozorování planet Jupiter a Mars v sobotu 3. prosince 2022 od 17 do 19 hodin v Západní a Centrální kopuli historické hvězdárny v Ondřejově. Zdarma. Pouze za jasného počasí. Prosíme přijďte bez světel, resp. si sviťte jen nejnutněji a pouze pod nohy.
Premiéra filmů o výzkumu vesmíru s doprovodnou besedou vědců + pozorování planet dalekohledem - v sobotu 3. prosince od 14 hodin
Výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo připravil pro veřejnost na sobotu 3. prosince od 14 hodin premiérové promítání krátkých filmů a besedu odborníků k nim. Na témata Černé díry, Solar Orbiter a výzkum Slunce, Pozemní pozorování vesmíru, Pozorování Země, Jupiter a sonda JUICE, Exoplanety. Na závěr za jasného počasí doplněno pozorováním planet Mars a Jupiter na terase.