„I přes zimu jsme měli hodně práce, a to zejména na zpracování výzkumů minulých sezon. Především ta poslední byla docela pestrá a bohatá, především proto, že jsme prováděli revizní výzkum tří kostelů,“ upozornil vedoucí mikulčické základny Archeologického ústavu Akademie věd České republiky Lumír Poláček.

Nyní jsou ale již v plném proudu přípravy na letošní sezonu. V terénu totiž archeology čekají hned tři velké akce. „Od dubna do října budeme pokračovat v revizních výzkumech kostelů, a to čtvrtého, pátého a devátého. Všechny jsou velkomoravského stáří, tedy z devátého století,“ sdělil brněnský archeolog 
s tím, že nové průzkumy pomáhají především při řešení stavebně-historických a stavebně-technologických otázek. Ty totiž při prvotním výzkumu v padesátých letech minulého století nebyly hlavním předmětem zájmů archeologů.

I další dvě akce souvisejí 
s plánovanou přestavbou hradiště. Jednou z nich je „travní řeka“, při níž jde o vizualizaci původního průběhu říčních ramen kolem hradu prohloubením terénu a vysázením vlhkomilné vegetace. „Při této akci budeme provádět archeologický dozor a asi po třiceti letech opět otevřeme zaniklá říční ramena kolem hradu, což je velice unikátní a technicky náročný výzkum. Musíme například odčerpáním snížit hladinu podzemní vody. Především bychom rádi zjistili, v jakém stavu jsou organické zbytky v zaniklých ramenech,“ vysvětlil Poláček.

V režii Jihomoravského kraje se také pomalu rozjíždí projekt na přestavbu mikulčické akropole. Archeologové při ní nečekají jen dohlížecí, ale hlavně záchranné práce.

„Bude to svým způsobem aplikovaný výzkum. Jednak se kvůli nové kanalizaci provede řez celým opevněním a hlavně se uskuteční výzkum na trase nové cesty přes hradiště. Tato cesta by měla být součástí rekonstruované historické komunikace, která představovala hlavní osu velkomoravského osídlení na české i slovenské straně aglomerace,“ uvedl vedoucí archeologické základny.

Kromě toho se bude připravovat stěhování samotné archeologické základny. „Od požáru v roce 2007 žijeme a pracujeme v provizoriu. A letos konečně začátkem března zahájíme v Mikulčicích – Trapíkově stavbu nové základny. Ta by měla už na podzim stát,“ upozornil Poláček. Lokalita Trapíkov byla v devátém století osídlená a patřila k nejbližšímu hospodářskému zázemí mikulčického hradiště. V předchozích letech se tam uskutečnil rozsáhlý záchranný archeologický výzkum.

Hospodářské zázemí i vlastní podhradí velkomoravského hradu čeká také příprava odborné vědecké publikace. „Doufám, že pokročíme i v přípravě populárně naučných publikací, což ale závisí hlavně na penězích. Chceme také přispět k rekonstrukcím konkrétních objektů, například dřevěných mostů. Rádi bychom si tak ověřovali naše otázky prostřednictvím archeologického experimentu,“ dodal Poláček.