Kvasinky mají hojné využití v nejrůznějších průmyslových oblastech, od klasické fermentace při produkci alkoholu či kynutí těsta, až po produkci vitamínů, vakcín a dalších látek. Existence celé řady nástrojů molekulární biologie umožňuje vnést do kvasinek geny kódující z hlediska průmyslu zajímavé proteiny a využít takto upravené kvasinky v biotechnologických procesech.
Naší snahou je připravit kvasinky produkující lakasy – proteiny s enzymovou aktivitou se širokým průmyslovým a biotechnologickým uplatněním. Jsou používány v potravinářském, papírenském a textilním průmyslu, ale i pro bioremediační účely.
Na našem oddělení se zaměřujeme na produkci rekombinantních lakas z různých vláknitých hub v kvasinkách, které mohou být použity pro dekolorizace řady syntetických barev, jež často znečišťují odpadní vody produkované textilními továrnami.
Řada syntetických barviv, která jsou častokrát i toxická a karcinogenní, je přítomna v odpadních vodách z textilních továren a znečišťuje životní prostředí. |
Lakasy mají schopnost odbarvovat řadu syntetických barev, jako je např. Coomassie Brilliant Blue (CB), Bromfenolová modř (BB), Saturnová modř (SB), Methylčerveň (MR), Tecofix červeň (TR). V tomto případě byla použita komerční lakasa z Trametes versicolor. |