Videospoty Čtení v digitálním světě
Videospoty Čtení v digitálním světě

Jiří Trávníček (Ústav pro českou literaturu) začal – jako výstup své aktivity – na YouTube kanálu Čtení v digitálním světě zveřejňovat spoty týkající se čtenářství a jeho role při budování odolnosti – v průběhu následujících týdnů budete moci sledovat 11 tematicky zaměřených videí z různých oblastí čtenářství. Videa můžete sledovat i zde na webu.

Badatelský seminář Sociologie a filosofie fyziky: konflikty, křivdy, usmíření
Badatelský seminář Sociologie a filosofie fyziky: konflikty, křivdy, usmíření

Badatelský seminář Sociologie a filosofie fyziky: konflikty, křivdy, usmíření bude probíhat s dvoutýdenní periodou od 23. 2. 2022 v zasedací místnosti FLÚ AV ČR, Jilská 1, Praha 1, vždy od 14:30 do cca 17 hodin. Na organizaci semináře se podílejí: doc. Zdeněk Konopásek (CTS UK/AV ČR), dr. Jan Maršálek (FLÚ AV ČR), dr. Ondřej Švec (FF UK), dr.…

Lež jako hybatel světa: online kolokvium
Lež jako hybatel světa: online kolokvium

Online kolokvium se bude zabývat otázkou lži jako součástí naší reality, kterou také do značné míry formuje. Z jistého hlediska může být toto formování interpretováno jako deformace. Kde je ale ona úzká hranice mezi formováním a deformací? Jakou má podobu a jak jí máme rozumět? Kolokvium se bude konat 26. 1. 2022 od 16.00 do…

previous arrow
next arrow

Odolná společnost pro 21. století je jedním z  výzkumných programů rámce Strategie AV21 Akademie věd, který usiluje o podporu výzkumu zaměřeného na problémy a výzvy, kterým čelí současná společnost. Cílem programu je zkoumat a prakticky ověřovat systémové předpoklady, zdroje a nástroje společenské odolnosti vůči krizím různé povahy, především pak těm, kterým česká společnost v současnosti čelí nebo může čelit ve 21. století. Hlavním cílem programu je studovat na historických i aktuálních společenských jevech obecnější předpoklady individuální i společenské odolnosti vůči nečekaným událostem. [Přečtěte si více]

Aktivity programu se realizují ve čtyřech hlavních tematických blocích: 1. Od individua k instituci: psychosomatické zdraví, důvěra, péče, 2. Participativní vědění v nejistém světě: expertíza, politika a veřejnost, 3. Komunikace v situacích krize: média, literatura, hudba a výtvarné umění ve veřejném prostoru a 4. Historické a transkulturní modely: identifikace, reprezentace a prožívání krizí v minulosti . [více]