Ladovská zima na ondřejovské hvězdárně. Autor: ASU/V. Karas
O nás
Astronomický ústav Akademie věd České republiky (ASU) je veřejná výzkumná instituce zabývající se základním výzkumem v oblasti astronomie a astrofyziky, především hvězdnou a galaktickou astronomií, fyzikou meteorů, sluneční astronomií a pohybem kosmických těles.
Rádi se podělíme o výsledky naší práce. Pravidelně pořádáme nejrůznější akce pro děti i dospělé, kde vám rádi povíme více o tom, co děláme.
Novinky
Na čem pracujeme: Pátrání po výbuchu supernovy v Galaktickém centru
V bezprostředním okolí centra naší Galaxie se nachází objekt označovaný jako Sagittarius A East. Jde o pozůstatek po supernově nejbližší centru Mléčné dráhy. Soňa Ehlerová a další kolegové z ASU i ze zahraničních institucí sestavili nejpravděpodobnější numerický model, který identifikoval místo výbuchu supernovy, jež je za Sgr A East zřejmě odpovědná. Model také popisuje celý proces od výbuchu supernovy po současnost.
ESO at 60 – mimořádná přednáška k 60 rokům Evropské jižní observatoře 21. února
V úterý 21. února 2023 od 18 hodin ve velkém sále Planetária Praha. Vstup zdarma. Přednáška proběhne v angličtině a nebude tlumočena do češtiny. 60 let existence Evropské jižní observatoře připomene její současný generální ředitel profesor Xavier Barcons. Tato přednáška pro veřejnost naváže na konferenci pořádanou ten samý den v Senátu Parlamentu České republiky. Ta bude probíhat v angličtině a češtině a bude přes den streamovaná, můžete se jí tak zúčastnit na dálku, odkaz najdete na webu Senátu.
K Zemi přilétá kometa, která již překročila hranici viditelnosti pouhým okem. Dobře jí nyní můžeme pozorovat malými dalekohledy a běžnými triedry. A první pozorovatelé hlásí její viditelnost očima. Od poloviny ledna je kometa viditelná celou noc. Nejvyšší jasnosti by měla dosahovat na přelomu ledna a února.
Prémie Jana Friče za rok 2022 udělena Jánu Šubjakovi
V pondělí 23. ledna 2023 proběhlo na observatoři Astronomického ústavu AV ČR slavnostní předání Prémie Jana Friče za rok 2022. Laureátem je Mgr. Ján Šubjak, Ph.D. ze Stelárního oddělení, který získává toto ocenění za práci „Fotometrická a spektroskopická charakterizace subhvězdných společníků hvězd“.
Observatoř v Ondřejově si 21. 1. 2023 připomíná 125. výročí založení
21. ledna 1898 zakoupil Josef Frič zalesněný pozemek na vrcholu Manda u městečka Ondřejov, aby tu vybudoval hvězdárnu. Toto datum je tedy považováno za okamžik založení ondřejovské observatoře. V roce 1928, 28. října, tedy v den desátého výročí samostatného Československa, odevzdal Josef Frič hvězdárnu státu. Dnes ji spravuje Astronomický ústav Akademie věd České republiky a je zde umístěn největší dalekohled u nás.
Nový díl skvělého seriálu Jirka vysvětluje věci se věnuje vesmírným technologiím, které denně používáme. Technologiemi vás provede ředitel Astronomického ústavu AV ČR Dr. Michal Bursa.
Dějiny lidstva se hemží starými civilizacemi s astronomickými znalostmi na nejrůznější úrovni. Jednou z těch vyspělejších byli nepochybně Mayové, obývající středověkou střední Ameriku. Jejich znalosti dění na obloze byly velmi dobré, umožnily jim vytvořit velmi sofistikovaný kalendář. V literatuře se soudí, že Mayové znali hlavní tělesa Sluneční soustavy, ovšem na Merkuru se různí historikové neshodnou. Jan Vondrák, emeritní pracovník ASU, společně s bratry Böhmovými tuto otázku znovu otevřeli.
Příští zastávka: vesmír (studium, věda a průmysl, státní správa)
Přinášíme záznam minikonference pro studenty středních a vysokých škol, kteří se zajímají o možnosti ve spojitosti s vesmírným průmyslem v ČR. Tato beseda byla zaměřena na možnosti uplatnění v průmyslové, akademické sféře a sféře státní správy. Panelisté: Michal Václavík, Josef Kašpar, Jiří Svoboda (Astronomický ústav AV ČR, koordinátor výzkumného programu Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo) a Ondřej Rohlík.
Astro soutěž pro děti - co dělají družice a jak a proč nám létají nad hlavou?
Je sice po Vánocích, tato soutěž ale pořád běží. Je tady třetí ročník Vánoční astro soutěže, kterou již tradičně pořádá výzkumný program Strategie AV21 - Vesmír pro lidstvo (koordinovaný Astronomickým ústavem AV ČR) a Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy), a to pro šikovné děti, mladé talenty a všechny zvídavce, které baví vesmír a užijí si svoji tvorbu spojenou s vesmírnou tématikou.
Na Tři krále o krok dále, ale kolik to vlastně je?
Dny se od zimního slunovratu, který nastal 21. prosince 2022, prodlužují, vnímáme to asi všichni. Už za sebou máme pranostiku „Na Nový rok o slepičí krok“. Neexistuje samozřejmě žádná fyzikální veličina, která by „slepičí krok“ jako jednotku popsala. Pohledem do tabulky východů a západů Slunce ale zjistíme, že „slepičí krok“ prodloužil den od zimního slunovratu zhruba o 5 minut.
Na čem pracujeme: Pozorování a modelování asymetrie spektrálních čar ve hvězdné erupci
Astronomové z ASU se zabývali pozorováním trpasličí hvězdy AD Leonis, která je známa svoji významnou erupční aktivitou. Koordinovali pozorovací kampaň a získali vývoj spektra v okolí vodíkové čáry Hα během probíhající erupce. Ve spektrech se ukázala významná červená asymetrie svědčící pro pohyb látky z vyšší atmosféry hvězdy do nižších vrstev. Autoři zkonstruovali geometrický model s cílem tuto asymetrii vysvětlit.
Na čem pracujeme: Pozorování bolidů z meteorologických družic
Pozorování jasných meteorů – bolidů – má v Oddělení meziplanetární hmoty ASU dlouhou tradici. Práce Vlastimila Vojáčka a jeho kolegů nyní ukazuje, že k rozumnému odhadu některých vlastností bolidů lze použít i nečekané typy pozorování – snímky z meteorologických družic zaměřené na detekci blesků.
Jsou takzvané temné fotony dobrým kandidátem na temnou hmotu?
Z redakce časopisu Áčko vydávaného v tištěné i elektronické verzi zdarma pro veřejnost Akademií věd, přišly do Astronomického ústavu AV ČR následující otázky. Odpověděl na ně vedoucí Oddělení galaxií a planetárních systémů Dr. Richard Wünsch.
Hvězdný vývoj v přímém přenosu - astronomové sledují poslední okamžiky života stárnoucí hvězdy
Vědečtí pracovníci Stelárního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České republiky se dlouhodobě věnují výzkumu různých typů exotických proměnných hvězd. Jednou ze zajímavých skupin jsou modré hvězdy s velkou amplitudou pulsací označované akronymem BLAP. Petr Németh z pracovní skupiny Fyzika horkých hvězd se podílel na studii objektu s označením TMTS-BLAP-1. Provedl analýzu spekter získaných pomocí 10-metrového dalekohledu Keck na Havaji, která umožnila určit teplotu, změřit gravitační sílu na povrchu i radiální rychlost hvězdy a stanovit její chemické složení. Ukázalo se, že TMTS-BLAP-1 se nachází ve velmi vzácné vývojové fázi, která by vědcům mohla pomoci lépe pochopit procesy probíhající v nitrech hvězd. Práce byla publikována v prestižním vědeckém časopise Nature Astronomy. Výzkum byl podpořen Grantovou agenturou České republiky.
Na čem pracujeme: Periodicky proměnné hvězdy středních hmotností dlouhodobě pozorované družicí TESS
Dlouhodobě pracující fotometrické družicové experimenty, jako byly družice CoRoT, Kepler, nyní TESS a budoucí PLATO, poskytují velmi bohatý materiál pro studium proměnnosti nejrůznějších typů hvězd. Marek Skarka z ASU se společně s kolegy z českých i zahraničních institucí věnoval fotometrické klasifikaci hvězd středních hmotností spektrálních typů A až F.
Jak z dlouhého gama záblesku udělat gama záblesk krátký: Paradigma výzkumu záblesků gama bylo zpochybněno
Kdysi dávno byl svět gama záblesků (GRB) pěkně rozdělen pouze na dvě třídy: Dlouhé záblesky s dobou trvání v záření gama delší než 2 s a krátké záblesky, které trvají dobu kratší než 2 s. Dlouhé gama záblesky vznikají při konečné explozi velmi hmotné hvězdy a jsou doprovázeny také velmi energetickou supernovou, což se podařilo prokázat již před 20 lety. Krátké GRB vznikají při splynutí dvou neutronových hvězd, které jsou samy pozůstatkem masivních hvězd, což víme od první detekce gravitačních vln spojených s takovouto událostí v roce 2017.
V Praze proběhne 13. ročník mezinárodní konference o rentgenové optice v astronomii
V Praze se od 6. do 9. prosince 2022 uskuteční za účasti předních světových kapacit oboru mezinárodní setkání odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií – AXRO 2022. Cílem setkání je mj. diskutovat nejnovější technologie pro budoucí rentgenové družice.
První panchromatická studie slapového roztrhání hvězdy s výtryskem
Christina Thöne, astronomka z Astronomického ústavu Akademie věd ČR byla členkou týmu, který poprvé zajistil dlouhodobé sledování slapového roztrhání hvězdy - extrémně vzácné události - pomocí infračervených a optických dalekohledů. Jejich článek "A very luminous jet from disruption of a star by a massive black hole" byl publikován v časopise Nature 30. listopadu 2022.
Také hledáte na Štědrý den první hvězdu? Letos patrně jako první „světélko“ na obloze spatříte jasnou planetu. Podle vašeho výhledu na tu či onu stranu to bude buďto největší planeta Sluneční soustavy Jupiter nebo přibližně stejně jasný a velmi nápadně oranžový Mars. Jsou totiž na večerní obloze hned po Měsíci nejjasnější. Zatímco na Jupiter už jsme si v posledních týdnech zvykli, Mars se do své maximální jasnosti dostává až před Vánoci. Nejblíže se k Zemi přiblíží 1. prosince, opozice Marsu se Sluncem nastává 8. prosince. A v ten den také dojde k zákrytu Marsu Měsícem, který bude vidět i očima bez dalekohledu.
Na čem pracujeme: Rekonexe mezi nohami filamentu jako zdroj proudění podél arkád koronálního magnetického pole
Odborníci z oboru sluneční fyziky pod vedením Jaroslava Dudíka z ASU studovali zajímavou erupci, která proběhla 31. srpna 2021. Autorský tým si všímal zejména pozic noh obřího filamentu, které zřejmě podlehly přepojení. Práce v detailech popisuje průběh tohoto jevu, jehož důsledkem bylo nejen sluneční vzplanutí, ale také vznik proudění plazmatu z vyšší do nižší atmosféry podél arkády erupčních smyček.
Zveme vás na pozorování planet Jupiter a Mars v sobotu 3. prosince 2022 od 17 do 19 hodin v Západní a Centrální kopuli historické hvězdárny v Ondřejově. Zdarma. Pouze za jasného počasí.
Prosíme přijďte bez světel, resp. si sviťte jen nejnutněji a pouze pod nohy.
Záznam tiskové konference ze zahájení provozu PLATOSpec
Záznam tiskové konference Ondřejov (Česká republika) - La Silla (Chile) z 25. listopadu 2022 si můžete poslechnout na YouTube kanálu Astronomického ústavu AV ČR. Vystoupili ředitel Astronomického ústavu AV ČR Dr. Michal Bursa, vedoucí projektu PLATOSpec Dr. Petr Kabáth, velvyslanec ČR v Chile Ing. Pavel Běchný, profesor Petr Heinzel, zástupce firmy ProjectSoft Zdeněk Bardon, profesor Svatopluk Civiš a ředitel observatoře La Silla Ivo Saviane.
Online tisková konference z Evropské jižní observatoře
V pátek 25. 11. 2022 od 13 hodin se koná tisková konference k oficiálnímu uvedení do provozu projektu PLATOSpec. Vzhledem k umístění v Chile bude tisková konference online a připojit se bude možné přímo do Zoom relace a nebo ji sledovat pasivně na Youtube.
Na čem pracujeme: Pátrání po výbuchu supernovy v Galaktickém centru
V bezprostředním okolí centra naší Galaxie se nachází objekt označovaný jako Sagittarius A East. Jde o pozůstatek po supernově nejbližší centru Mléčné dráhy. Soňa Ehlerová a další kolegové z ASU i ze zahraničních institucí sestavili nejpravděpodobnější numerický model, který identifikoval místo výbuchu supernovy, jež je za Sgr A East zřejmě odpovědná. Model také popisuje celý proces od výbuchu supernovy po současnost.
ESO at 60 – mimořádná přednáška k 60 rokům Evropské jižní observatoře 21. února
V úterý 21. února 2023 od 18 hodin ve velkém sále Planetária Praha. Vstup zdarma. Přednáška proběhne v angličtině a nebude tlumočena do češtiny. 60 let existence Evropské jižní observatoře připomene její současný generální ředitel profesor Xavier Barcons. Tato přednáška pro veřejnost naváže na konferenci pořádanou ten samý den v Senátu Parlamentu České republiky. Ta bude probíhat v angličtině a češtině a bude přes den streamovaná, můžete se jí tak zúčastnit na dálku, odkaz najdete na webu Senátu.
K Zemi přilétá kometa, která již překročila hranici viditelnosti pouhým okem. Dobře jí nyní můžeme pozorovat malými dalekohledy a běžnými triedry. A první pozorovatelé hlásí její viditelnost očima. Od poloviny ledna je kometa viditelná celou noc. Nejvyšší jasnosti by měla dosahovat na přelomu ledna a února.
Prémie Jana Friče za rok 2022 udělena Jánu Šubjakovi
V pondělí 23. ledna 2023 proběhlo na observatoři Astronomického ústavu AV ČR slavnostní předání Prémie Jana Friče za rok 2022. Laureátem je Mgr. Ján Šubjak, Ph.D. ze Stelárního oddělení, který získává toto ocenění za práci „Fotometrická a spektroskopická charakterizace subhvězdných společníků hvězd“.
Observatoř v Ondřejově si 21. 1. 2023 připomíná 125. výročí založení
21. ledna 1898 zakoupil Josef Frič zalesněný pozemek na vrcholu Manda u městečka Ondřejov, aby tu vybudoval hvězdárnu. Toto datum je tedy považováno za okamžik založení ondřejovské observatoře. V roce 1928, 28. října, tedy v den desátého výročí samostatného Československa, odevzdal Josef Frič hvězdárnu státu. Dnes ji spravuje Astronomický ústav Akademie věd České republiky a je zde umístěn největší dalekohled u nás.