Popularizace

Články


Vesmír

31.10. 2022

Cytolinkery ve zdraví a nemoci

Již v roce 1903 formuloval ruský biolog Nikolaj Konstantinovič Kolcov (1872–1940) koncept cytoskeletu, „buněčné kostry“, která je odpovědná za buněčné tvary. Teprve nyní ale vychází najevo, jak důležité jsou pro integritu tkání vazebné proteiny, tzv. cytolinkery. Mutace v genech kódujících tyto proteiny mohou vést k rozvoji onemocnění asociovaných s křehkostí tkání. Dobře prostudovanými případy jsou tzv. plectinopathie, multisystémové poruchy spojené s tvorbou půchýřů a svalovými dystrofiemi.

pdf

ČT24

3. 5. 2022

Jak se rakovinné buňky brání ozařování

Mezinárodní tým vědců s českou účastí popsal v žurnálu Science zatím neznámý proces, kterým se rakovinné buňky snaží bránit dopadům radioterapie, tedy ozařování. Zjistil, že jednou z obranných strategií buněk je to, že si samy způsobí další poškození DNA a svůj cyklus pozastaví před začátkem dělení. To jim poskytne čas na opravu vážnějších poškození způsobených radioterapií.

pdf | www | video

ZdraveZpravy.cz

25. 2. 2022

Vliv plektinu na tkáň motýlích pacientů

„Naše předchozí studium transgenních myších modelů prokázalo, že plektinové mutace ovlivňují schopnost buněk vytvářet funkční buněčné spoje například v epitelech střevní sliznice nebo jaterních žlučovodů,“ popisuje Martin Gregor.

pdf | www

Forum – Magazín Univerzity Karlovy

22. 3. 2022

Genetik Pačes: Jsem šťastný, že žiji v dnešní době

„Vše se zlepšuje, česká věda se za posledních třicet let výrazně posunula – otevřeli jsme se světu, máme špičkové vybavení, nové ústavy. Jsem za to moc rád,“ říká v rozhovoru pro UK Forum biochemik a genetik Václav Pačes, který sice většinu profesního života působil na Akademii věd ČR, ale s Univerzitou Karlovou je po celou dobu v těsném kontaktu, vlastně již od dětství.

pdf | www

A / Věda a Výzkum – Časopis AV ČR

11. 3. 2021

Pe. Dráber, Pa. Dráber, D. Filipp: Téma „Alergie“

Pravděpodobně každý z nás zná ve svém okolí někoho, kdo trpí alergií, nejčastěji na pyl, roztoče, pšeničný lepek, mléko nebo třeba oříšky. Rodiče malých dětí se u svých potomků také setkávají s kožní alergií (objevuje se až u pětiny dětí do šesti let). Obecně se alergie definuje jako nepřiměřená reakce imunitního systému na různé látky z okolí, původně zcela neškodné. Říká se jim alergeny a obvykle jde o bílkoviny rostlinného nebo živočišného původu.

pdf | www

iDNES.cz

16. 8. 2020

D. Filipp: „Špína může být klíč k léčbě autoimunitních chorob“

Ochutnávání světa dětmi se ukazuje jako důležitá část evoluce. Písek v puse je spolu s mikroby v něm důležitý pro budování obranyschopnosti a může chránit před vznikem autoimunitních nemocí. „Ve střevech jsou miliardy důležitých bakterií. Určité mikroby mohou zabránit rozvoji cukrovky 1. typu nebo roztroušené sklerózy,“ říká šéf výzkumného týmu z Akademie věd imunobiolog Dominik Filipp.

pdf | www

TÝDEN – seriál Česká věda zblízka

22. 4. 2019

Pe. Dráber: Molekulární genetika

Časopis TÝDEN pokračuje v seriálu, v němž ve spolupráci s Akademií věd ČR představuje nejvýznamnější tuzemské vědce. V desátém dílu hovoří ředitel Ústavu molekulární genetiky PETR DRÁBER. „Intenzivně se věnujeme třeba genetickým modifikacím drůbeže. Dílčí genetické úpravy totiž mohou vést ke zkvalitnění produkce drůbežího masa, ale i k tomu, že drůbež bude rezistentní k infekcím, například viru ptačí chřipky.“

pdf

TÉMA

14. 6. 2019

P. Svoboda: Kdy vypneme vadné geny?

Epigenetika. Poměrně nový vědecký obor a hlavně termín, na který se odvolává spousta biologických, antropologických, sociologických, ale i psychologických studií. Zkoumá přenos informací mezi organismy z generace na generaci, avšak způsobem, kdy není informace uložena přímo v DNA (tím se zabývá genetika). „Spousta mechanismů, které se i v odborné literatuře označují za epigenetické, ve skutečnosti epigenetické vůbec nejsou,“ říká prof. Petr Svoboda (45), vedoucí oddělení epigenetických regulací z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

pdf

Lidové noviny – Česká pozice

8. 9. 2018

L. Čermák: Změnou genů do doby Frankensteinů

Nikdo nezná opravdový potenciál metody CRISPR. Její použití ve výzkumu je revoluční, v medicíně však velkou neznámou. Pozměnit pár genů v Petriho misce je jako vylézt na Říp. Vyléčit člověka s cystickou fibrózou je let na Mars. Každý lék je třeba dopravit na místo určení a minimalizovat jeho vedlejší účinky. Na tom, aby se to povedlo, pracují tisíce laboratoří, a to ani nevíme, co se děje mimo obrazovky.

pdf

Video


Věda na Doma – Cyklus přednášek AV ČR

9. 4. 2020

M. Mrkáček, J. Pačes – Přednáška o DNA, RNA a detekci koronaviru (aneb od banánu k viru)

Rozhovor Aktuálně.cz

21. 7. 2020

J. Hejnar: Vyšlechtil geneticky upravenou slepici: Zora odolá viru, je to unikátní

Video IMG

18. 9. 2019

Databáze Zebrafish – Rybky Dánio pruhované

Česká věda – Cyklus AV ČR

22. 11. 2019

Z. Trachtulec: Co s námi bude? Mužská neplodnost

Videorozhovor iDNES

18. 8. 2019

P. Svoboda: Geneticky modifikovaní kozlové planetu neovládnou

Rozhovor v DVTV

6. 12. 2018

P. Svoboda – Vědec stvořil geneticky upravené děti. Nejsou to žádní Frankensteinové

Video IMG

26. 4. 2016

Jeden den na Ústavu molekulární genetiky

Audio


Věda na dosah – Podcast AV ČR

16. 2. 2021

Rozhovor s imunologem Václavem Hořejším o tom, proč a jak může Covid-19 zaútočit i na imunitní systém dosud zdravého mladého člověka.

Olinium – Podcast

12. 3. 2022

Rozhovor Olgy Ryparové s Petrem Svobodou o vědecké etice, falzifikaci výsledků a etických komisích na vědeckých institucích.

Fotogalerie


IMG na festivalu Týden Vědy a Techniky AV ČR

Expozice Fascinující genom …aneb jak rozsvítit rybu

Projekty


Projekt Bioskop

Laboratoř pro děti CEITEC na Masarykově univerzitě, Petr Svoboda je původním spoluautorem projektu a členem představenstva společnosti Bioskop. IMG vlastní registrovanou ochrannou známku Bioskop a doménu bioskop.cz.

Maskoti Bioskopu