Archiv Dění v akademii
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyJak rozlišit eticky přijatelné a nepřijatelné způsoby využití nových technologií? A jak správně nastavit pravidla, která mají v naší společnosti regulovat vývoj a využívání umělé inteligence? To jsou některé z otázek, kterými se budou zabývat odborníci v novém mezinárodním výzkumném Centru pro environmentální a technologickou etiku – Praha (CETE-P). Centrum vzniklo při Filosofickém ústavu AV ČR a svou činnost oficiálně zahájilo 24. ledna 2022.
Výsledky výzkumů mohou neplánovaně, často nevědomky posloužit jinému záměru, než který stál u jejich zrodu. Jak může vlivové působení cizí moci ve vědě vypadat a proč jej nepodceňovat, vysvětluje v prosincovém čísle časopisu AB / Akademický bulletin David Honys.
Dvacátá sedmá světová konference o klimatu COP 27 se konala v listopadu 2022 v egyptském Šarm aš-Šajchu. Účastnili se jí vrcholní představitelé států, akademici i zástupci nevládních organizací a zájmových skupin. Někteří z českých účastníků se v pondělí 9. ledna 2023 sešli v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, aby konferenci zhodnotili. Akci nazvanou Stav ochrany světového klimatu aneb Jaké jsou výsledky světové konference COP 27 zorganizovalo Informační centrum OSN v Praze, Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, Klimatická koalice a Společnost pro trvale udržitelný život.
Spolupráce na vědeckých projektech, podpora sdílení nákladné laboratorní a experimentální techniky a informačních zdrojů i součinnost při popularizaci vědy. Podepsáním memoranda se Akademie věd ČR a Policejní akademie ČR v Praze zavázaly ke spolupráci ve vědě a výzkumu. Obě strany si slibují jejich efektivnější rozvoj v Česku.
Ceny energií lomcují Českem po celý letošní rok. Bezprecedentní situace se citelně dotkla také Akademie věd ČR. Jak se vyrovnávají s energetickou krizí pracoviště, popisují ředitelé a ředitelky v anketě listopadového čísla interního e-časopisu Akademie věd AB / Akademický bulletin.
Plánování rozpočtu Akademie věd ČR se stalo ve světle energetické i společenské krize nelehkou disciplínou. Otázky spojené s financováním vědy a výzkumu v situaci, kdy pracovištím rostou výdaje na energie, nastínilo LX. zasedání Akademického sněmu AV ČR 13. prosince 2022 v Národním domě na Vinohradech.
Úspěšný transfer, tedy přechod vědeckých objevů do praxe, vyžaduje čas a zkušenosti. Pomoci s ním mohou tzv. spin-off firmy, jejichž podnikání stojí na výsledcích výzkumu. Zkušenosti se zakládáním a financováním akademických spin-off společností a s tím spojenou administrativou sdíleli účastníci setkání Na cestě k úspěšnému spin-offu 24. listopadu 2022.
Pro firmy je požehnáním, když získají mladé a perspektivní zaměstnance. Zvlášť v době, kdy čelí personální krizi a mají problém některé pozice obsadit. Švédská společnost Universum prozkoumala názory českých studentů na potenciální zaměstnavatele a uveřejnila žebříček atraktivních pracovišť podle jednotlivých oborů. Akademie věd ČR podle něj letos jednoznačně vítězí u studentů přírodních věd a přitahuje i studenty humanitních oborů.
U německého Darmstadtu vzniká unikátní urychlovač částic. Jeho výstavba je jádrem projektu FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research), na němž se od roku 2019 podílí i Česko. Představitelé projektu FAIR podepsali v Praze smlouvu o výměně studentů a výzkumných pracovníků. Koordinaci spolupráce s projektem zajišťuje Ústav jaderné fyziky AV ČR.
Velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre předal ve středu 7. prosince 2022 předsedkyni AV ČR Evě Zažímalové insignie rytíře Řádu čestné legie. Nejvyšší francouzské státní vyznamenání založil v roce 1802 Napoleon Bonaparte. V současné době se českým osobnostem udílí za přínosnou spolupráci mezi Francií a Českou republikou.