Výzkum
Nature zařadil výzkum FZU mezi nejdůležitější vědecké výsledky roku 2022
Our Universe is expanding faster and faster. What is the force behind it? Is it the fifth fundamental force predicted by some alternative theories of gravity? Scientists have chosen the Sun as their laboratory to find out.
Moc ráda bych spadla do velké černé díry
Přední odbornice na teorii strun a kvantovou gravitaci profesorka Veronika E. Hubený tvrdí, že spěch není pro vědu dobrý a může způsobit, že promeškáme obrovské příležitosti. Rozhovor s významnou teoretickou fyzičkou z Kalifornské univerzity jsme udělali u příležitosti konání školy GRAVITY@PRAGUE 2022.
Známe 20 projektů FZU, které od ledna podpoří Grantová agentura
V náročné soutěži Grantové agentury České republiky se podařilo Fyzikálnímu ústavu získat celkem 20 nových projektů s počátkem řešení od roku 2023. Podpořené projekty umožní realizaci unikátního základního výzkumu a výrazně přispějí k výchově budoucí generace vědců v oblasti fyziky.
Revoluce v ochraně proti ohni: čeští vědci vyvinuli nehořlavý grafenový aerogel
Uhlíkový materiál odolávající plamenům s teplotou až 1500 °C se podařilo vytvořit multioborovému týmu fyziků a chemiků z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Na odstínění takto vysoké teploty přitom stačí pouhý milimetr materiálu. Nový porézní grafenový aerogel dočasně odolá různým typům vysokoteplotních plamenů, včetně velmi reaktivního vodíkového.
Ekologická výroba fotovoltaiky v Evropě je díky českým vědcům na dosah
Tři pilotní linky, které pokrývají celý výrobní cyklus inovativních křemíkových solárních panelů, vzniknou do roku 2025 v Europě díky projektu PILATUS. Speciální technologie s kontakty na spodní straně umožní slunečním článkům přeměnu energie vyšší než 26 %. Při výrobě tohoto fotovoltaického „Ferrari“ chtějí odborníci zároveň minimalizovat jeho CO2 stopu. Na projektu bude pracovat také tým z Fyzikálního ústavu AV ČR pod vedením Martina Ledinského.
Transmisní optické prvky pro zabezpečení bankovek a dokladů s využitím selektivní depozice tenkovrstvé struktury
Předmětem předkládaného projektu je vyvinout zcela nové optické bezpečnostní prvky, které bude možné použít na moderní bankovky a plastové doklady s průhlednými oblastmi.
Stanislav Kamba a Marek Taševský převzali diplomy Doktora věd
Nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce, titul Doktora věd, převzali z rukou Evy Zažímalové předsedkyně Akademie věd ČR dva pracovníci Fyzikálního ústavu: RNDr. Stanislav Kamba, CSc., DSc., a Mgr. Marek Taševský, Ph.D., DSc.