ÚČL je zařazen do nově založené Československé akademie věd (ČSAV), ředitelem se stává Jan Mukařovský, jeho zástupcem Felix Vodička.
Jako svůj vědecký cíl si ÚČL vytyčuje sepsání nových Dějin české literatury. První tři díly zachycující období od středověku po konec 19. století, vyjdou knižně v letech 1959-1961. Vydání čtvrtého dílu, věnovaného první polovině 20. století (do roku 1945), bude v období nastupující tzv. normalizace zakázáno; publikován bude až dodatečně v roce 1995.
Ústav rozšiřuje řady svých zaměstnanců, aspiranty se počínaje podzimem 1952 stávají zvláště žáci Jana Mukařovského jako Miroslav Kačer, Jiří Brabec, Zdeněk Pešat, Miloš Pohorský.
Ústav se stěhuje do prostor Strahovského kláštera v Praze, odkud musel odejít řád premonstrátů.
Pro Památník národního písemnictví, který do Strahovského kláštera přichází krátce po ÚČL, připravil ÚČL libreto stálé expozice.
Je zahájena spolupráce s nakladatelstvím Československý spisovatel na edicích Kritická knihovna a Národní knihovna. Ediční úsilí pracovníků ÚČL směřuje dále do přípravy řad spisů jednotlivých významných autorů české literatury (Božena Němcová, Jan Neruda, K. H. Mácha, Jiří Wolker, S. K. Neumann, F. X. Šalda atd.).
Je založen časopis Česká literatura.
›