Pro diagnostiku potenciálních pacientů s mitochondriálními poruchami vyvíjíme nové postupy založené na analýze lymfocytů izolovaných z krve. Odběr krve je totiž pro pacienty výrazně méně bolestivý než svalová či kožní biopsie, které se v diagnostice dosud uplatňují.
Mitochondriální choroby patří k nejzávažnějším dědičným metabolickým onemocněním, která postihují energeticky náročné tkáně, jako jsou srdce, sval, mozek nebo játra, a často se projevují ve velmi raném věku. Tato onemocnění jsou většinou způsobena mutacemi v jaderné DNA, v menší míře pak v mitochondriální DNA (cca 25 %). Zatímco mutace v mitochondriálních genech jsou dobře popsané a jejich diagnostika je relativně snadná, jaderné mutace jsou často neznámé a diagnostika na genové úrovni je v řadě případů neúspěšná. Za těchto okolností je nutné se spolehnout na biochemickou analýzu svalové biopsie nebo kultur fibroblastů založených z kožní biopsie. Získání obou typů vzorků je pro pacienty bolestivé a nezřídka je jejich rodiči odmítnuto.
Ve spolupráci s Klinikou dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Pediatrickou klinikou Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze se proto snažíme zjistit, zda lze pro biochemickou diagnostiku využít lymfocyty izolované z několika mililitrů krve. Při testování vzorků uplatňujeme zavedené metody pro
Úspěšné řešení projektu umožní šetrnější přístup k vyšetření pacientů, u kterých je vážné podezření, že trpí mitochondriální poruchou.
Měření mitochondriálního membránového potenciálu na průtokovém cytometru. |
Výsledek měření – u pacientů s defektem ATP syntázy dochází k nižšímu poklesu membránového potenciálu po přidání ADP. |