underlineallarticles

archiv aktualit

Filosof a nepřátelská osoba Jan Patočka

O Janu Patočkovi hovořil v českém vysílání rakouského rozhlasu Jan Frei z Archivu Jana Patočky v Praze spolu s Ludgerem Hagedornem z Institut für die Wissenschaften vom Menschen ve Vídni. 

Nakladatelství Filosofia slaví 30 let

Při této příležitostí mohou čtenáři zakoupit do konce března veškeré tituly v našem e-hopu s 30% slevou. Zároveň přinášíme ediční plán nakladatelství Filosofia pro rok 2023.

Alice Koubová: Češi nemusí být snadnou kořistí informační války

Názorové fórum Temný únor pořádané v Památníku ticha připomnělo dvě významná jubilea letošního února – rok od zahájení ruské agrese na Ukrajině a 75 let od komunistického puče v Československu v roce 1948. Krátká zamyšlení s nadčasovým významem přednesla řada významných osobností včetně filosofky Alice Koubové. Záznam můžete sledovat v iVysílání České televize

Historie, hry a výuka dějepisu

S medievistou a herním historikem Janem Kremerem si v pořadu Historie Plus na ČRo povídala nejen o poměrně mladém oboru historických herních studií redaktorka Naďa Reviláková.

Boj s fake news může chránit svobodu slova

Článek Tomáše Koblížka z Oddělení analytické filosofie v DeníkuN o tom, jak mohou dezinformace podlamovat svobodu slova a do jaké míry u nich nelze spoléhat na protiargumentaci. 

E-shop Filosofického ústavu znovu spuštěn

Upozorňujeme naše milé čtenářky a čtenáře, že knihy z produkce nakladatelství Filosofia můžete znovu objednávat online přes e-shop Filosofického ústavu

Udělení titulu doktor věd Matyáši Havrdovi

Vědecká rada Akademie věd ČR na svém včerejším zasedání schválila udělení titulu doktor věd ve filologických vědách Mgr. Matyáši Havrdovi, Ph.D., DSc. Disertační práci věnoval starověkému lékaři a filozofovi Galénovi z Pergama a jeho metodě vědeckého bádání v medicínských oblastech, zejména fyziologii, terapii a farmakologii. Více.  

Rok války na Ukrajině: bod zlomu

"Rok války na Ukrajině je zlomovým momentem a také zrcadlem nastaveným Evropě, která se nemůže tvářit, že se jí válka netýká... Ukrajinci nám ukazují, že jsou hodnoty, za které stojí umírat." Více v sestřihu rozhovoru s Petrem Hlaváčkem, pořízeným Akademií věd ČR. 

Společné usnesení ředitelek a ředitelů pracovišť Akademie věd ČR z oblasti humanitních a společenských věd ke kritické situaci v odměňování pracovníků a pracovnic v humanitních a společenskovědních oborech

Sedmnáct ředitelů a ředitelek pracovišť Akademie věd ČR z oblasti humanitních a společenských věd se ve společném usnesení obrátilo na ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou s žádostí o řešení neúnosné mzdové a finanční situace v oblasti výzkumu (nejen) v humanitních a společenských vědách. Zároveň deklarovalo plnou připravenost k aktivní spolupráci při hledání možného řešení. Více

Kdyby si mě robot vzal

Stejnojmenný název nese aktuální díl podcastu Sylva sylvarum. Filosof Joff Bradley v něm hovoří o rozšiřujícím se fenoménu hikikomori, který představuje člověka uzavřeného před společností. Proč hikikomori ve světě stále přibývá? Žilo by se těmto lidem lépe ve společnosti robotů, jak se někteří z nich domnívají? Pusťte si.