Zahlavi

Archiv Dění v akademii

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
28. 02. 2023

V poslední době se zvyšuje tlak na omezování vlivu peer review a scientometrických metod v hodnocení vědy. V posuzování výzkumných organizací roste význam i jiných objektivních měřítek. Mezinárodně uznávaná certifikace ISO je pro pracoviště Akademie věd ČR příležitostí, jak ukázat, že jejich služby či expertizy mají zaručenou kvalitu.

27. 02. 2023

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta podpořil 17. února 2023 na setkání s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou a vedením Ústavu fyziky plazmatu AV ČR setrvání Centra TOPTEC v Turnově. Aplikační pracoviště, jehož přítomnost v regionu pozitivně ovlivňuje různá průmyslová odvětví, plánuje výstavbu nových prostor. Stěhovat by se mělo do konce roku 2025.

24. 02. 2023

Habsburská monarchie 19. století a dějiny její samosprávy, politické kultury a školství. Především těmito vědními oblastmi se zabývá Peter Urbanitsch. Za přínos historickým vědám a letitou spolupráci s českými kolegy obdržel 23. února 2023 ve vile Lanna od předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy. Ceremoniál se konal za účasti rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer.

24. 02. 2023

Jak základní výzkum proudí do průmyslu, se přesvědčila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová při návštěvě Aerodynamické laboratoře Ústavu termomechaniky AV ČR. V Novém Kníně se 17. února 2023 seznámila s vědeckým programem ústavu, jeho výsledky a jejich využitím v praxi.

24. 02. 2023

Ráno 24. února 2022 začala invaze ruské armády na Ukrajinu. Díky velkému odhodlání a s podporou Západu se Ukrajině daří bránit velkou část svého území. Ztráty jsou ale obrovské. Podle OSN zahynulo více než 8000 civilistů a zatím nepočítaně vojáků. Agresor systematicky ničí infrastrukturu země a nevyhýbá se ani kulturnímu a vědeckému zázemí. Zničena byla například genetická banka v Charkově, která obsahovala na 150 tisíc vzorků zemědělských plodin. Škody utrpěly mnohé historické památky. Akademie věd ČR stojí na straně Ukrajiny od začátku války a má v úmyslu ji podporovat i nadále.

22. 02. 2023

Továrna na vědu. I tak se přezdívá Evropské jižní observatoři (ESO). Loni tato špičková vědecko-technická mezivládní organizace oslavila 60 let od svého založení. A s ní i čeští vědci, kteří se už 15 let účastní jejích výzkumů. Jako připomínku obou výročí uspořádal Senát Parlamentu ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR v úterý 21. února 2023 konferenci ve Valdštejnském paláci v Praze.

11. 02. 2023

Podíl žen mezi vědci v Česku patří trvale k nejnižším v celé Evropské unii. V roce 2020 činil jen 27 %. Mezi vysokoškolskými akademickými pracovníky zastoupení žen směrem k profesuře klesá – zatímco lektorek je více než mužů, z celkového počtu profesorů je jich jen 15 %. Situace je neuspokojivá i v zastoupení v rozhodovacích orgánech vědy a výzkumu. Na postu ředitelek veřejných výzkumných institucí jich pracuje například jen 7 %.

08. 02. 2023

Přerod poznatků základního výzkumu do praxe a doslovná ochutnávka plodů výzkumu aplikovaného. Tak by se daly shrnout hlavní body programu návštěvy ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové Ústavu experimentální botaniky AV ČR v pražských Lysolajích. Vědci ministryni 7. února 2023 představili úspěšné výsledky pracoviště a provedli ji po laboratořích. Návštěvu završila degustace jablek vyšlechtěných ústavem.

07. 02. 2023

Rada Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., se v pondělí 6. února 2023 na svém mimořádném zasedání zabývala podezřením z nevhodného chování pracovníků ústavu vůči studentkám Fakulty humanitních studií UK. O situaci byla Rada informována ombudsmankou Univerzity Karlovy dr. Kateřinou Šámalovou, se kterou nadále intenzivně spolupracuje. Rada považuje zjištěné skutečnosti za velmi závažné a ohrožující dobré jméno instituce. Jeden z pracovníků už na svoji funkci rezignoval.

27. 01. 2023

Jak rozlišit eticky přijatelné a nepřijatelné způsoby využití nových technologií? A jak správně nastavit pravidla, která mají v naší společnosti regulovat vývoj a využívání umělé inteligence? To jsou některé z otázek, kterými se budou zabývat odborníci v novém mezinárodním výzkumném Centru pro environmentální a technologickou etiku – Praha (CETE-P). Centrum vzniklo při Filosofickém ústavu AV ČR a svou činnost oficiálně zahájilo 24. ledna 2023.