- Climate variability and climate changes
- Extreme weather events and their simulation in climate models
- Atmospheric circulation and links to surface climate
- Weather-related impacts on human health
- Motivation letter, indicating the selected research topic
- CV with the list of publications and other relevant research outputs
- Copy of PhD diploma (or another proof of a PhD degree)
- Names and email addresses of two persons who can provide recommendation
Den otevřených dveří:
- sobota 5.11. až neděle 6.11. - Exkurze na meteorologickou observatoř Milešovka
- sobota 5.11. - Exkurze na telemetrickou Stanici Panská Ves
Společná prezentace tří ústavů na Spořilově:
- sobota 6.11. 10:00–17:00 - Den otevřených dveří spořilovského vědeckého areálu
Anketa k Týdnu Akademie věd
Pozvánka na podzimní cyklus interních seminářů ÚFA AV ČR, v.v.i.
které se konají vždy ve čtvrtek od 14 hodin v zasedací místnosti ÚFA.
(2.patro, č. dveří 201), Boční II 1401, Praha 4 – Spořilov
3. 11. Jan Laštovička: (Non-)stability of relationships between solar activity indices and the maximum electron density in the ionosphere (foF2) (Ne)stabilita vztahu indexů sluneční aktivity a maximální elektronové koncentrace v ionosféře (foF2)
10. 11. Herman Ruschenberg (TU Delft): Progress in radar meteorology in the Netherlands
24. 11. Ondřej Lhotka: Climate change scenarios of dry–hot seasons in Europe – contribution to COST action CA17109 DAMOCLES Scénáře budoucího vývoje suchých a horkých sezón v Evropě – příspěvek do COST akce CA17109 DAMOCLES
1. 12. Jana Popová: Winter thunderstorm on February 4, 2022 at the Milešovka station
8. 12. Róbert Kvak: Mountainous terrain as a modifier of supercell environment Horský terén ako modifikátor supercelárneho prostredia
Rozhovor Jroslava Chuma a Jiřího Baše s rektorem Universidad Nacional de Tucumán o rozvoji splupráce a nové zdejší instalaci na ÚFA vyvinutého Dopplerovského radaru pro studium ionosférických poruch a jejich šíření (ve španělštině). Více se ve španělštině dočtete na stránkách univerzity.
Výlet na Milešovku s meteorologem Petrem Zacharovem.
Meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nás provede cestou na největrnější českou pozorovatelnu počasí, která se nachází na vrcholku hory Milešovky. Observatoř je v provozu nepřetržitě od roku 1905 a nabízí unikátní dataset měření projevů počasí za uplynulé století. Jaké přístroje se pro měření využívaly před více než sto lety a jaké dnes? V čem je lidské oko pozorovatele nezastupitelné v popisu oblačnosti a proč výhled z Milešovky okouzlil Alexandera Humboldta nebo Johanna Wolfganga Goetha? Napoví další epizoda podcastu Věda na dosah.
Rozhovor si poslechněte na Spotify, Google Podcasts, iTunes nebo Anchoru. Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce věnované podcastu.Další informace:
Ocenění je určeno perspektivním vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech, jsou nositeli vědeckých titulů (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.) a v době podání návrhu nepřesáhli věk 35 let. Mezi letošními oceněnými je i zaměstanec Ústavy fyziky atmosféry AVČR mgr. Ondřej Lhotka, Ph.D. - gratulujeme!
Měnící se klima a stále častější extrémy počasí podtrhují důležitost práce a bádání Ondřeje Lhotky. Zabývá se zejména extrémními teplotními jevy a jejich simulacemi v klimatických modelech.
Pro tvorbu scénářů možného budoucího klimatu je důležité studovat a kriticky hodnotit schopnost modelů zachytit procesy, kterou vedou k teplotním extrémům (mj. faktory související s atmosférickou cirkulací a půdní vlhkostí). Právě tomu se Ondřej Lhotka věnuje dlouhodobě a systematicky, jeho práce pomáhá lépe pochopit nedostatky klimatických modelů.
Kromě zkoumání teplotních extrémů ve střední Evropě významně přispěl ke studiu vln veder v Argentině nebo jarních mrazů ve Švýcarsku. Zároveň se účastní řady zahraničních i domácích projektů. Například v projektu financovaném MŠMT řeší tzv. sdružené klimatické události s významnými socioekonomickými dopady.
Ondřej Lhotka svým úsilím, schopnostmi a intenzivním zapojením do mezinárodních projektů významně přispívá k rozvoji výzkumu v oboru klimatologie nejen v Akademii věd ČR. Zároveň vede doktorandy a významně pomáhá při popularizaci přednáškami pro školy a veřejnost.
Další informace:
Neobvyklé a četné vlny horka v letech 2010 až 2019 jsou reálnou hrozbou pro zdraví a život lidí, zejména ve městech s hustou zástavbou. Riziko úmrtí v souvislosti s horkem bylo v Praze v uplynulé dekádě téměř dvakrát vyšší než ve třech předchozích. Vliv horka na úmrtnost v Praze v letech 1982–2019 zjišťovala studie vědců z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Výsledky analýzy uveřejnil odborný časopis Urban Climate.
Významné ocenění International Journal of Climatology prize, udělované britskou Královskou meteorologickou společností, získal v letošním roce klimatolog prof. RNDr. Radan Huth, DrSc. ředitel Ústavu fyziky atmosféry AVČR v. v. i.
Další zdroje informací:
Ve středu 25. května 2022 se v Parlamentu ČR konalo slavnostní udělování ocenění významným osobnostem a týmům za jejich celoživotní přínos, dosažené úspěchy, prezentaci a propagaci čs. letectví a kosmonautiky za rok. Jedním z oceněných byl i RNDr. Jacek Kerum - gratulujeme!
3.3.2023 18:36
Teplota: 1.0°C
Vlhkost: 76%
Směr větru: 0°
Rychlost větru: 1.6 m/s
Náraz větru: 2.3 m/s
Atm. tlak: 1021.1 hPa
3.3.2023 18:31 SEČ
Teplota: 0.5°C
Rel. vlhkost: 77%
Směr větru: 319°
Rychlost větru: 2.3 m/s
Náraz větru: 6.6 m/s
Atm. tlak: 992.6 hPa
Dohlednost: 30400 m
3.3.2023 18:31 SEČ
Teplota: -3.1°C
Rel. vlhkost: 87%
Směr větru: 339°
Rychlost větru: 6.8 m/s
Náraz větru: 7.4 m/s
Atm. tlak: 920.3 hPa
Dohlednost: 37389 m
1043
publikací
164
projektů
119
zaměstnanců
55
let existence