Emulze pro hydrofobizaci porézních kamenných materiálů

Název práce: Emulze pro hydrofobizaci porézních kamenných materiálů
[Emulsions for the hydrophobization of porous stone materials]

Jazyk práce, země a rok vydání: český jazyk, Česká republika, 2014

Poddruh výsledku: ověřená technologie

Interní identifikační kód přidělený tvůrcem výsledku: OT 1/2014


Ekonomické parametry výsledku:
Nevýhodou dosud používaných hydrofobizačních prostředků je, že se jedná o velmi zředěné roztoky hydrofobizačního činidla (např. oktyltriethoxysilánu) v organických rozpouštědlech (např. lakový benzín). Aby bylo dosaženo hydrofobizačního účinku, je třeba odpařit veškeré rozpouštědlo. Z toho vyplývají podstatné nevýhody tohoto postupu: zvýšená ekologická zátěž, možné zdravotní ohrožení personálu, bezpečnostní rizika (hořlavost, výbušnost rozpouštědel), nehospodárnost (dochází ke ztrátě velkých objemů rozpouštědel). Uvedené nevýhody do značné míry odstraňuje náhrada rozpouštědlových systémů vodnými emulzemi. Výroba emulzí je jednoduchá a není technologicky náročná.


Technické parametry výsledku:
Emulze obsahuje minimálně dvě povrchově aktivní látky a hydrofobizační činidlo. Voda jako spojitá fáze představuje minimálně 60 hm. % směsi. Jako zvlášť výhodná se jeví kombinace dvou neionogenních surfaktantů s různým HLB, např. hydrofilnějších triblokových kopolymerů a lipofilnějších esterů mastných kyselin a sorbitanu, o obsahu max. 3 hm. %. Vhodnými hydrofobizačními činidly dispergovanými v emulzi jsou alkyltriethoxysilány o obsahu max. 37 hm. %.
Výroba hydrofobizační emulze spočívá ve smísení vodného roztoku hydrofilnějšího surfaktantu se směsí hydrofobizačního činidla (např. oktyltriethoxysilánu) a lipofilnějšího surfaktantu. Obě komponenty je nutno dokonale homogenizovat. Získaná emulze vyniká velmi dobrou stabilitou. Vhodné způsoby aplikace na ošetřovaný materiál zahrnují nátěr štětcem nebo válečkem, sprejování, v případě malých artefaktů i jejich ponor. Jako zvlášť účinná se hydrofobizační emulze osvědčila zejména pro vápenec, dále pro mramor a opuku.
Na základě smlouvy o spolupráci probíhá v současné době testování emulzí u potenciálního výrobce firmy AQUA obnova staveb s.r.o., Grafická 12, 150 00 Praha 5, IČ: 26122090 , DIČ: CZ26122090, Ing. arch. Jan Bárta, jednatel, 257 312 636, 257 310 271, aquabarta@aquabarta.cz. S firmou AQUA obnova staveb byla uzavřena smlouva o spolupráci a následném využívání výsledků.

Název vlastníka výsledku: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, v.v.i., AV ČR, Dolejškova 2188/3, 18223 Praha 8-Libeň
IČ 61388955, DIČ CZ61388955


Kategorie výsledku podle nákladů na jeho dosažení
A  výše vyčerpané částky z celkových uznaných nákladů na dosažení výsledku je menší nebo rovna 5 mil. Kč

Druh možnosti využití výsledku jiným subjektem
P   využití výsledku jiným subjektem je v některých případech možné bez nabytí licence

Požadavek na licenční poplatek
Z  poskytovatel licence na výsledek nepožaduje v některých případech licenční poplatek


Elektronická adresa:
http://www.jh-inst.cas.cz/nanocentrum/emulze-pro-hydrofobizaci-poreznich-kamennych-materialu

Klíčová slova: hydrofobizace, emulze, povrchově aktivní látka, hydrofobizační činidlo.

Grant CEP: NAKI DF11P01OVV012

Kód oboru RIV: AL - Umění, architektura, kulturní dědictví

Anotace
Vyvinutá vodná emulze pro hydrofobizaci porézních kamenných materiálů vyniká účinností, hospodárností, šetrností k životnímu prostředí a bezpečností aplikace. Emulze obsahuje minimálně dva neionogenní surfaktanty, hydrofobizační činidlo (typicky alkyltrialkoxysilán) a vodu. Její výroba je jednoduchá a spočívá v dokonalé homogenizaci všech komponent. Jako zvlášť účinná se hydrofobizační emulze osvědčila zejména pro vápenec, dále pro mramor a opuku.