Publikováno 30. 06. 2022
V souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. 10. 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále jen „Směrnice“) pověřil Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. (dále jen „ÚEM“), příslušné osoby k přijímání a prošetřování oznámení o protiprávním jednání (dále jen „příslušné osoby“).
Hlavním cílem ochrany oznamovatelů je umožnit odhalování protiprávního jednání odehrávajícího se na pracovišti nebo při výkonu pracovní (či jiné obdobné) činnosti.
Oznámení protiprávního jednání:
Oznámení může podat jen fyzická osoba, která se v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností (např. pracovněprávní vztah, služba, samostatná výdělečná činnost, odborná praxe, stáž) dozvěděla o možném protiprávním jednání, které má znaky trestného činu nebo přestupku nebo porušuje právní předpis nebo předpis Evropské unie upravující oblasti vymezené Směrnicí.
Oblastmi, ke kterým lze podat oznámení, se rozumí oblast:
Příslušná osoba je zodpovědná za přijímání a posuzování oznámení a případně navrhuje ÚEM, jakožto povinnému subjektu, opatření k nápravě zjištěného protiprávního stavu. Příslušná osoba vyrozumí oznamovatele o přijetí oznámení do 7 dnů i o způsobu jeho vyřízení nejpozději do 3 měsíců a všechny materiály, které jsou zpracovány v souvislosti s oznámením, eviduje po dobu 5 let.
ÚEM i příslušné osoby deklarují oznamovateli zachování mlčenlivosti o skutečnostech, o kterých se dozvěděly při výkonu své činnosti, a to i po ukončení výkonu této činnosti. Také oznamovatelům zaručují naprostou ochranu jejich osobních údajů.
V souladu se Směrnicí jsou oznamovatelům upozorňujícím na zjištění protiprávního jednání splňující kritéria Směrnice k dispozici níže uvedené komunikační kanály.
Podat oznámení lze písemně nebo ústně, a to:
Obálka musí být jasně označena:
VOS, NEOTVÍRAT, POUZE DO RUKOU PŘÍSLUŠNÉ OSOBY,
S podaným oznámením se seznamují pouze příslušné osoby, které řádně posuzují důvodnost oznámení.
Pověřenými příslušnými osobami jsou:
ÚEM nemůže zaručit ochranu totožnosti oznamovatele a informací uvedených v oznámení v souladu se Směrnicí v případech, kdy oznamovatel podá oznámení prostřednictvím jiných komunikačních kanálů, než je zde uvedeno, např. prostřednictvím podatelny či datové schránky.
Oznámení lze také podat prostřednictvím:
- v návaznosti na podané oznámení nebylo ve stanovených lhůtách přijato vhodné opatření;
- nečinností oznamovatele by mohlo dojít k ohrožení významného veřejného zájmu, např. z důvodu nebezpečí z prodlení;
- není možné bez podstoupení zvýšeného rizika (například zničení důkazů, maření řádného posouzení oznámení či postihu oznamovatele) podat oznámení u Ministerstva spravedlnosti.
Uveřejnění by mělo být využíváno pouze ve výjimečných případech , kdy není možné dosáhnout účelu oznámení využitím standardních kanálů (Vnitřní oznamovací systém ÚEM nebo oznámení Ministerstvu spravedlnosti).
© Copyright 2018. All Rights Reserved. Stránky vytvořila agentura WebMotion.