Aktuální přednášky
Milé divačky, milí diváci, fanoušci vědy! Streamy aktuálních přednášek pro vás připravujeme v „domácích“ podmínkách, vše vzniká živelně a narychlo, s velkým nadšením... s tím se ovšem pojí i určitá technická nedokonalost těchto přednášek. Moc prosíme, odpusťte nám v některých případech sníženou kvalitu zvuku, různé přeřeky a jiné mouchy a šotky. Vaše případné komentáře a připomínky si rádi přečteme na sociálních sítích, v příspěvcích pod hashtagem #veda_na_doma. Přejeme v rámci možností příjemnou podívanou!
Pro koho jsou videa určena?
Přednášky z„obýváku“ vědců jsou určené pro všechny fanoušky vědy, pro každého, kdo se chce něco nového dozvědět. Pro lepší orientaci v tématech a mluvčích přijměte naše doporučení:
DĚTI 6-15 LET:
Virtuální školní exkurze do Ondřejova na hvězdárnu. Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR vás v pěti minutách „dějepisu“ seznámí s historií hvězdárny (a rolí žáby) a v deseti minutách se ve „fyzice“ podíváte na dalekohledy v historické Západní kopuli - jak se s nimi zaměřuje na objekt, jak fungují a co je s nimi vidět. Vašima očima bude objektiv mobilního telefonu, kterým jsme to pro vás natočili tak, jako byste na hvězdárně opravdu byli. Vhodné pro 2. stupeň ZŠ, ale zvládnou to i trochu mladší.
Pokusy pro děti. Dva krátké experimenty představí ze svého domova Zuzana Sochorová Vokáčová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Online ve středu 25. 3. v 11:00. Pokusy jsou vhodné pro děti, rodiče i učitele. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Jak se zkoumá planeta Mars z obývacího pokoje? Vysvětlí Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.
Jak vypadá planeta Mars? Jak si ji představovali naši předkové a co o ní víme dnes? Kdy na rudé planetě přistane člověk? Za pomoci Lego kostiček a postaviček o Marsu ze svého bytu přednáší Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR.
Proč sopky soptí? Jak sopky fungují a proč může kvůli sopečnému prachu spadnout letadlo? Lego rekvizity a pokus před kamerou opět v podání Petra Brože.
Krtek ve vesmíru. Jak se český plyšový krtek dostal na oběžnou dráhu Země? Jak se chodí na vesmírné stanici na záchod? Ve své přednášce o tom mluví Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.
Jak nenakazit mimozemšťana. Jak chránit možné mimozemšťany před mikroorganismy ze Země? Pomůže rouška? A jak se vlastně nákaze ubrání celá planeta, třeba Mars? V přednášce dětem odpovídá Ivana Kolmašová z Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Online v pátek 1. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
O světelném znečištění pro předškoláky. O tom, že k pozorování hvězd potřebujeme tmu a že tmu v noci potřebují i zvířátka a rostliny, povídá nejmenším Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR z hvězdárny v Ondřejově. A na pomoc mu přijde i detektiv Temnorád. Ten mu pomůže zjistit, jestli je někde tma a co jí krade. Video vzniklo v rámci projektu Mateřské školy v Ondřejově.
STARŠÍ ŽÁCI A STŘEDOŠKOLÁCI
Elektrické napětí - životu bezpečno. Jan Klusák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR vám ve své přednášce z vlastního domova představí elektrické napětí. Přijede i nejjednodušší elektrický vláček na světě, který si snadno zvládnete postavit i doma! Přednáška je určena studentům ZŠ a SŠ. Online v pondělí 20. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na FB i na Youtube kanále #AVČR.
O měření počasí. Jak se měří a předpovídá? Z vlastního obývacího pokoje a s rekvizitami z lega odpovídá Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
O DNA, RNA a detekci koronaviru (aneb od banánu k viru). Jan Pačes a Michal Mrkáček z laboratoře Ústavu molekulární genetiky AV ČR vysvětlí dětem i rodičům, jak funguje PCR metoda testování na covid-19 nebo jak izolovat DNA z banánu. Online ve čtvrtek 9. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na FB i na Youtube kanále #AVČR.
Co mají hvězdárny a sovy společného? Potřebují tmu! Ve dne na nás svítí slunce a máme světlo. Po západu slunce se setmí a až do rána je tma. Opravdu? Platí tohle i ve městech? A kdy jste naposledy zažili tu úplně nejčernější tmu? Co se stane, když si v noci svítíme moc a na oblohu? Kolik hvězd vidíme, či vlastně nevidíme? A kdo za to může, že si svítíme moc? O tom všem je nová přednáška Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR určená dětem od čtvrtých tříd (hlavně však pro žáky druhého stupně). Online v pondělí 6. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na FB i na Youtube kanále #AVČR.
Co je to samizdat a jaký oříšek představuje pro bibliografy? Jak obtížné bylo svobodně psát za časů socialismu? Jakou roli při psaní hrál psací stroj? A jak pomáhá bibliografie objasnit naši minulost? To vše objasní Gabriela Romanová z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Přednáška je vhodná pro studenty ZŠ a SŠ. Online v pátek 3. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na FB i na Youtube kanále #AVČR.
Květoslava Stejskalová a Hugo Kocek z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR vás zvou na laboratorní cvičení z chemie.
Superhrdinové a právo. Ohrožují superhrdinové právní stát? A co společného mají antičtí bohové a Spiderman? Právní problematiku superhrdinů představuje z domova Petr Agha z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Přednáška je vhodná pro studenty SŠ, fanoušky komiksů, rodiče i pro učitele. Video najdete na FB i na Youtube kanále #AVČR.
Pěstování rostlin na Marsu. Případní „marsonauti“ budou na rudé planetě potřebovat jídlo, jednou z možností obživy je pěstování zeleninyn. Jak lze rostliny na Marsu pěstovat? Odpovídá Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Jak se tělo brání virům. Proč nám některé viry skoro nevadí a jiné nás spolehlivě uloží do postele? A jak je to s bájnou chlapskou „rýmičkou“? I to prozradí Tomáš Korytář z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR v rámci přednášky z cyklu Akademických půlhodinek 2020.
COVID-19, nebo covid-19? Ondřej Dufek z Ústavu pro jazyk český AV ČR v přednášce vysvětluje jazykovou problematiku dnes tak hojně používaného výrazu.
Jak chytit virus SARS-CoV-2 na roušce? Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů AV ČR přednáší o aerosolech, virech a ochranných pomůckách. Jaká je jejich účinnost a jak moc nás chrání roušky domácké produkce?
Velikonoce v době komunistického režimu. Oslavy Velikonoc, stejně jako Vánoc a další křesťanských svátků byly v omezujících podmínkách komunistického režimu interpretovány především ze světského hlediska a jejich náboženský charakter byl zatlačován do pozadí. O tom v přednášce povypráví Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR.
Velikonoce v historické tradici. Velikonoční svátky vycházejí v našem kulturním okruhu z židovsko-křesťanské tradice a jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky celého liturgického roku. Jak vznikly jednotlivé tradice spojené s tímto obdobím prozradí Eva Doležalová z Historického ústavu AV ČR.
Diktáty. Napište si společně s dětmi diktáty, které zpracoval ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR Martin Prošek a předčítat je budou herci Anna Polívková a Ivan Trojan. Na konci pak v rámci češtinářského klání můžete s dětmi porovnat, kdo měl v diktátu méně chyb. Diktáty jsou určeny především žákům základních škol, ale nejsou pojaté školometsky, takže si v nich přijdou na své všichni příznivci češtiny.
Politická korektnost v literatuře Q&A. Kde se vzala politická korektnost a co tento pojem vlastně znamená? Opravdu už kvůli ní zakázali Tintina a Huckleberryho Finna? Bude brzy zakázaný i kocourek Mikeš a Jiří Žáček? A co vaří paní Zaječice v kuchyni, zatímco se pan Zajíc chystá do práce? Přednášku pro studenty SŠ a VŠ ze své pracovny připravil Stefan Segi z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Online ve středu 15. 4. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Svůj vlastní Youtube kanál si založili vědci a vědkyně z Historického ústavu AV ČR. Jeden z prvních videopříspěvků se zabývá biografickým slovníkem českých zemí.
Jak pracovat s Internetovou jazykovou příručkou? Třeba při psaní seminární práce? V přednášce odpovídá Barbora Martinkovičová z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Online v pátek 17. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Radioaktivita. Co to vlastně je? Jak před ní chránit astronauty ve vesmíru? A jak využít radioaktivity a jaderných reakcí při vesmírných cestách? V přednášce pro žáky ZŠ s SŠ odpovídá Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Online ve středu 22. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Hašek, Hrabal, husité. Aneb česká historie a literatura ve světovém komiksu. Historická vyprávění či slavná literární díla „vysokého“ kánonu představují jeden z bohatých zdrojů soudobé komiksové produkce. Specifickou podskupinu takových prací tvoří komiksová zpracování českých předloh a témat od zahraničních tvůrců pro zahraniční publikum. Pavel Kořínek z Ústavu pro českou literaturu AV ČR ve své přednášce pro studenty SŠ, VŠ a fanoušky komiksů představí několik takových komiksů: francouzského Hrabala, maďarského Čapka i japonské husity. Online ve středu 22. 4. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Performance a filosofie. Co je to performance? A jak spolu souvisí společná rodinná oslava, divadelní představení a vědecká konference? O performanci a filosofii žákům ZŠ a SŠ z domova přednáší Alice Koubová z Filosofického ústavu AV ČR. Online ve čtvrtek 23. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Pozor vysoké (mechanické) napětí. Jak vidět mechanické napětí? I to se dozvíte v přednášce Jana Klusáka z Ústavu fyziky materiálů AV ČR určené pro žáky ZŠ a SŠ. Online v pondělí 27. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Globální změna klimatu a její lokální dopady. Jak se projevuje globální změna klimatu? A co už způsobila v Česku? V přednášce pro studenty SŠ odpovídá Jiří Jakubínský z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. Online ve středu 29. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
V hlavní roli antihmota. Mysleli jste si, že hlavní roli ve filmovém zpracování slavné knihy Dana Browna Andělé a démoni hraje Tom Hanks jako harvardský profesor ikonologie Robert Langdon? Omyl. Mnohem zásadněji v příběhu figuruje antihmota, na jejíž existenci a vlastnostech je celá zápletka knihy i filmu založena. V přednášce pro veřejnost vše vysvětlí Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu AV ČR. Online ve středu 29. 4. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
O islámu. O druhém nejpočetnějším náboženství světa studentům ZŠ a SŠ z domova přednáší Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu AV ČR. Online ve čtvrtek 30. 4. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Čas v době koronaviru. Jak plyne čas za časů pandemie? Ze zahrady v přednášce pro veřejnost odpovídá Filip Vostal z Filosofického ústavu AV ČR. Online v neděli 3. 5. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Kouzla se strukturou materiálů. Je nerezová ocel magnetická? A co jsou materiály s tvarovou pamětí? V přednášce z domova pro studenty ZŠ a SŠ experimentuje a odpovídá Jan Klusák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR. Online v pondělí 4. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Co kvete na jaře. Pojďte se společně s vědkyněmi z Botanického ústavu AV ČR projít lesem i prozkoumat stráně a poznávat rostliny, které právě kvetou. Procházka je určena studentům ZŠ a SŠ. A s sebou si nezapomeňte průvodce vybranými druhy jarní květeny! Online v úterý 5. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Krocení jazyka ve staročeské rytířské epice. Zavření doma poznáváme moc lidských slov, když se jimi můžeme snadno dotknout svých blízkých. Zažíváme, že malý lidský jazyk „veliké věci provodí“ a jako oheň dokáže zapálit celý les, jak se píše v novozákonní Jakubově epištole (Jk 3,5). V přednášce z cyklu Staročeských dýchánků určené studentům SŠ, VŠ a fanouškům literatury a podepřené tímto veršem se Matouš Jaluška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR zaměří na způsoby uvažování o nebezpečné řeči a zraňujících slovech v Čechách těhotných krizí za Václava IV., které se zračí na stránkách rytířských románů. Online v úterý 5. 5. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Svobodou k demokracii, demokracií ke svobodě? Proč se demokracií a svobodou může ohánět třeba i kancléř Palpatine či Lord Voldemort? Co když mne občané zvolí ve volbách a já je následně nechám přikovat řetězy – mohu se nazývat demokratem? A jsou demokratické zákony omezením, nebo naopak naplněním lidské svobody? V přednášce pro studenty ZŠ a SŠ nastiňuje možné odpovědi Jan Květina z Historického ústavu AV ČR. Online ve středu 6. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Sucho - hrozba naší krajiny. Co je vlastně sucho? Jak vzniká? A co může proti suchu udělat každý z nás? V přednášce pro studenty SŠ a veřejnost odpovídá Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe. Online ve středu 6. 5. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
O naději v době krize. Na toto téma z domova pro veřejnost přednáší Martin Nietsche z Filosofického ústavu AV ČR. Online v neděli 10. 5. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Animorum pestis čili o divadelní nákaze. Jak na divadlo zapůsobily různé epidemie a nákazy v dějinách? V přednášce pro studenty SŠ a fanoušky divadla z domova odpovídá Alena Sarkissian z Kabinetu pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR. Online v úterý 12. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Evropská klimatická politika a doba pocovidová. Co představuje Zelená dohoda pro Evropu? A jak dohodu může ovlivnit současná pandemie? V přednášce pro studenty SŠ a VŠ odpovídá Zuzana Vrbová z Ústavu státu a práva AV ČR. Online ve středu 13. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Zvuky z vesmíru. Jak „zní“ vesmír? A jak vypadá spektrogram pískání nebo hry na trubku? Ze svého sklepa žákům ZŠ a SŠ odpovídá Ondřej Santolík z Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Online ve středu 20. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Češi jako čtenáři. Co o nás prozradily výzkumy čtenářů a čtení? Jací jsme čtenáři ve srovnání s jinými zeměmi? Kde jsou silná a kde slabá místa naší čtenářské kultury? V přednášce určené studentům SŠ, VŠ a (ne)čtenářům odpovídá Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Online ve středu 20. 5. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Co nepatří do kanalizace. Jaké škodlivé látky najdeme ve vodních tocích a nádržích? A co všechno vlastně nemá v kanalizaci co dělat? V přednášce pro studenty ZŠ a SŠ odpovídá Eliška Maršálková z Botanického ústavu AV ČR. Online v pátek 22. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Pylová detektivka. Řepka, smrk, borovice nebo jiný pachatel? Co je původcem žlutého poprašku, který je v současných dnech prakticky všudypřítomný? Na pátrání se vydaly vědkyně z Botanického ústavu AV ČR. Online ve středu 27. 5. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Kdy se Taiwan stal Taiwanem? V přednášce pro veřejnost odpovídá Táňa Dluhošová z Orientálního ústavu AV ČR. Online ve středu 27. 5. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Čas, vyprávění a dějiny aneb proč žijeme v příbězích a čas má svoji historii. Jak spolu souvisí čas, vyprávění a naše představy o dějinách? Jak ovlivňují různé způsoby vyprávění o minulosti představy o plynutí času? Od kdy víme, že v minulosti žili nejen jiní lidé, ale že i jejich hodnoty, myšlení a vkus byly zásadně odlišné? Na tyto otázky v přednášce pro studenty SŠ a VŠ odpovídá Václav Smyčka z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Online ve středu 3. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Jak po pandemii covid-19 pomoci zachovat cíle ochrany klimatu? Jak může právní věda ovlivnit budoucnost zelené Evropy? A ve kterých zemích se můžeme při tvorbě zákonů chránicích životní prostředí inspirovat? V přednášce pro veřejnost odpovídá Hana Müllerová z Ústavu státu a práva AV ČR. Online ve středu 3. 6. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Procházka mezi rododendrony. Kde mají rododendrony svůj původ? A proč se používají jako prvek zahradní architektury? Odpoví procházka v Průhonickém parku s vědci z Botanického ústavu AV ČR pro studenty ZŠ a SŠ. Online v pátek 5. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Antropologie a maska. Co vlastně představuje maska? A jaké může mít významy? V přednášce pro studenty SŠ a VŠ odpovídá Vít Pokorný z Filosofického ústavu Akademie věd ČR. Online ve středu 10. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Čtený básník aneb proč je poezie Ivana Wernische tak přitažlivá? Básně Ivana Wernische nepatří jenom úzkému okruhu zasvěcenců. Je to poezie, která oslovuje a provokuje nezvykle širokou čtenářskou obec, láká hudební interprety, divadelní soubory... Proč? Může za to její rafinovaný naivismus? Snové bdění? Komický smutek, šaškovské „šmumprnágle“, úzkostné veselí? V přednášce pro veřejnost odpovídá Petr Hruška z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Online ve středu 10. 6. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Národní divadlo. Divadlo vystupovalo v našich dějinách jako instituce kulturní, ale také národ sjednocující. Historii Zlaté kapličky ve své přednášce pro studenty SŠ a VŠ přibližuje Magdalena Pokorná z Historického ústavu AV ČR. Online v pátek 12. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Etika ve státní správě. Proč demokracie potřebuje etiku státních úředníků? Jak ji lze rozvíjet? A může úředník někdy lhát? Odpovídají Alice Koubová, Petr Urban a Juraj Hvorecký z Filosofického ústavu AV ČR. Online v úterý 16. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Kolika jazyky hovořila kněžna Libuše? Kněžna Libuše dává na Vyšehradě svým třem nápadníkům hádanky a matematické úlohy, kdo je vyřeší, za toho se vdá... Že takový příběh v Jiráskových Starých pověstech českých není? Není, poněvadž je o sto let starší, pochází totiž z německých Lidových pohádek Němců (Volksmärchen der Deutschen) výmarského spisovatele Johanna Karla Augusta Musäa. Přednáška Ladislava Futtery z Ústavu pro českou literaturu AV ČR pro studenty SŠ a VŠ chce i s pomocí dalších textů převážně německé provenience představit dlouhou tradici příběhů o Libuši z doby „před Jiráskem“, kdy byly tyto příběhy atraktivní zdaleka nejen v českých zemích a zdaleka nejen mezi Čechy. Online ve středu 17. 6. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Pařížská dohoda a ochrana klimatu v kontextu pandemie covid-19. Jaké mezinárodní dohody platí pro ochranu klimatu? A co všechno obsahuje Pařížská dohoda? V přednášce pro studenty SŠ a VŠ odpovídá Eva Balounová z Ústavu státu a práva AV ČR. Online v pátek 19. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Rostliny a jejich pyl. Co je to pyl a k čemu rostlinám slouží? Jak vypadají pylová zrna osmnácti běžných rostlin, například pampelišky, pomněnky, česneku medvědího, kostivalu, ostřice a dalších? Vše se dozvíte z videa pro žáky ZŠ a SŠ, které připravily vědkyně z Botanického ústavu AV ČR. Online v pondělí 22. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR. Pracovní list k videu ke stažení ve formátu PDF.
Tvorba Olgy Tokarczuk v českých překladech. Přednáška Anny Gnot z Ústavu pro českou literaturu AV ČR představí dosavadní české překlady děl předloňské držitelky Nobelovy ceny za literaturu. Dále se zaměří na interpretaci cest jednotlivých postav spisovatelčiných románů z Polska do českých zemí. Spolu s hrdiny knih Denní dům, noční dům, Svůj vůz a pluh veď přes kosti mrtvých a Knihy Jakubovy zjistíme, proč severní Čechy a Morava zaujímají tak výjimečnou roli v tvorbě Olgy Tokarczuk. Online ve středu 24. 6. 2020 od 18:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.
Vikýřové včelaření. Jaké jsou principy vikýřového včelaření? Vydejte se s Václavem Krištůfkem z Biologického centra AV ČR do podkroví kostelíka v samém centru Českých Budějovic. Online v podělí 29. 6. 2020 od 13:00 hodin. Video najdete v premiéře na Facebooku i na Youtube kanále #AVČR.