Postgraduální škola DIGS-BB a čtyři ústavy Akademie věd ČR odstartovali spolupráci na vzdělávání doktorandů
Drážďanská mezinárodní postgraduální škola pro biomedicínu a bioinženýrství (DIGS-BB) a čtyři ústavy Akademie věd ČR, mezi kterými je také ÚFE, zahájily novou spolupráci na vzdělávání doktorandů.

Tematické partnerské clustery (TPC) jsou novou iniciativou DIGS-BB podporující spolupráce mezi vědeckými skupinami DIGS-BB a nejméně třemi nezávislými výzkumnými skupinami mimo Drážďany. Partneři se zaměřují na ucelená témata související s jedním z výzkumných oborů DIGS-BB. Prostřednictvím clusterů plánuje DIGS-BB navázat kvalitní spolupráce postavené na dalších vědeckých a technologických znalostech ve vysoce specializovaných a nově vznikajících oborech v rámci DIGS-BB.

Doktorandi z externích skupin TPC se mohou zapojit do DIGS-BB jako tzv. "Associated Predocs". Zatímco zůstanou registrováni na své domovské univerzitě pro doktorandské studium, budou se zároveň řídit akademickou strukturou platnou na DIGS-BB. Associated Predocs i studenti z Drážďan budou mít k dispozici spojenou výzkumných infrastrukturu obou lokalit, budou se účastnit výměnných výzkumných pobytů, kurzů a přednášek příslušných partnerů programu. TPC tak rozšíří vědeckou síť a zvýší mezinárodní viditelnost zúčastněných výzkumných skupin.

Prvním TPC je spolupráce s vybranými výzkumnými skupinami Akademie věd ČR v Praze na téma „Cytoskeletal Dynamics Across Scales: From Molecular Biophysics to Organismal Development.“ Spolupracuje na něm pět výzkumných laboratoří napříč několika ústavy Akademie věd ČR (Biotechnologický ústav, Ústav fotoniky a elektroniky, Fyziologický ústav, Ústav molekulární genetiky) zaměřených na výzkum cytoskeletu na různých úrovních. 

"Jsme nadšeni ze spuštění tohoto nového schématu spolupráce a těšíme se na další nápady TPC od vedoucích a absolventů skupiny DIGS-BB.“ říká Stefan Diez, jeden z iniciátorů prvního TPC. 

„Je to úžasná příležitost k navázání spolupráce nejen pro naše studenty, ale i pro ostatní členy našich laboratoří,“ připomíná jeho kolega Zdeněk Lánský z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR. Marek Piliarik z Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR dodává: „Spolupráce hraje ve vědě klíčovou roli a tady se nám podařilo propojit výzkum napříč několika obory a nabídnout unikátní vzdělání a výzkumnou zkušenost ve špičkových laboratořích v ČR a v zahraničí.“  

Úvodní setkání prvního DIGS-BB TPC na téma „Cytoskeletal Dynamics Across Scales“ se bude konat 9.–10. března 2023 v Drážďanech.

 

Odkazy:

https://cytoskeleton.eu/partnership

https://www.digs-bb.de/tpc-cytoskeletal-dynamics-across-scales

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882