Jilská 1
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 221 183 245
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Vědec, jenž je považován za jednoho z největších světových znalců lucemburské dynastie, husitství a české reformace, vystřídal 11 zaměstnání, napsal 32 knih a obdržel 49 poct. Na vysokou školu byl připuštěn až po roční práci v ostravských dolech. Dodnes pracuje v Centru medievistických studií Filozofického ústavu Akademie věd, které založil.
Celý text na Akutálně.cz.
V letních měsících se historická česká města a hrady proměňují ve města středověká. Z původní okrajové zábavy, napodobující středověké souboje, v níž mladí i staří muži hledali možnost vybít si adrenalin, se stal cestující cirkus gigantických rozměrů, K šermířům a bijcům přibyli stánky, markytánky, nápodoba původního jídla, celá zábavní středověká kultura. A sami bojovníci se postupně profesionalizovali natolik, že původní hru na středověké šermíře proměnili v regulérní sport, který se šíří po celém světě. Co nás tak láká na středověkých turnajích a kultuře vůbec? Je to jen hra a obchod, nebo středověkou dobu žijeme i jinak v sobě? Je středověk tak temně romantický, jak si ho představujeme právě při každoročních prázdninových hrách a slavnostech, anebo je to jen mýtus, který budujeme i v nové době? Hosty jsou bojovník Tomáš Gajdošík, působící v HMB (Historical Medieval Battles) a Tomáš Nodl působící jako historik, mediavelista.
Celý pořadi na stránkách ČT.
Podle Martina Nodla (1968) je mylné domnívat se, že naše sociální problémy přinesla až současnost. Spoustu z nich společnost probírala a řešila už před mnoha sty lety. Za svou knihu Středověk v nás (Argo 2015) byl Nodl letos nominován na Magnesii Literu.
Celý rozhovor na webu novinky.cz.
Pavel Soukup citován v článku Reformátor sto let před Lutherem uveřejněném na stránkách Deutschlandfunk.
Pavlína Mašková je autorkou výstavy pro Městské muzeum Čelákovice. Expozice nese název Byli v Čelákovicích upíři, Půlstoletí od mediálně proslulého archeologického výzkumu.
Virtuální prohlídku výstavy najdete na webu čelákovického muzea.
Rozohovor s Pavlínou Maškovou v pořadu Planetárium si můžete poslechnout v přehrávači ČRo Sever.
Pavlína Cermanová a Václav Žůrek jsou auroty námětu, scénáristy a odbornými garanty dokumentárního cyklu Sedm, pečetí Karla IV.
Video pořadu lze přehrát na stránkách České televize.
Karel IV. patřil k jedné z nejvýznamnějších osobností středověké Evropy. Stěžejním záměrem výstavy je prostřednictvím několika vybraných témat představit Karla IV. a jeho dobu ve výzkumných programech Akademie věd ČR a důstojným způsobem tak připomenout 700. výročí jeho narození. Je zřejmé, že vzhledem k dlouhé a bohaté historii Akademie věd ČR jde o výběr z široké palety výzkumných projektů. Výstava si neklade za cíl prezentovat hotové výsledky, ale naopak usiluje o přiblížení stále živého procesu bádání v jeho průběhu. Výstavní projekt přehledně shrnuje obecný přínos Akademie věd ČR k výzkumu středověku a středověkých dějin, včetně představení několika významných osobností-akademiků, kteří se danému tématu věnovali.
Autorem výstavy 7 věží, Karel IV. pohledem akademiků (1316-2016) je Martin Musílek.
Středověk se choval k ženám jinak než současnost, ale určitě nebyl tak radikální, jako bylo osahávání žen v Kolíně nad Rýnem, říká Martin Nodl.
Celé video na webu DVTV.
Natáčení vícedílného dokumentárního cyklu, ve kterém dvojice moderátorů pátrá po stopách Jana Husa od minulosti po současnost, se zúčastnili Pavlína Cermanová, Eva Doležalová a František Šmahel.
Všechny díly naleznete na stránkách pořadu.
Dušan Coufal a Martin Nodl se zúčastnili natáčení populárního magazínu České televize Historie.cs. Hlavní téma tentokrát patřilo husovskému výročí.
Záznam je dustupný na stránkách pořadu.
CMS © 2014 | webdesign / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.